1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار داخلی و نوسانات قیمت پروفیل

در تاریخ شنبه ٧ بهمن ماه ٩۶ قیمت پروفیل استیل، تحویل از انبار اصفهان با ضخامت ١ در حدود ١۶٣٠٠ تومان اعلام شد. همین محصول با ضخامت ١.٢۵ با قیمتی معادل ١۶٣️٠٠ تومان در دسترس مشتریان قرار گرفت. قیمت پروفیل با ضخامت ١.۵ نیز در حدود ️١۶٣٠٠ تومان شنیده شد.

قیمت پروفیل زد پانچ شده با ضخامت ٢.۵ و سایز ١٨ به مبلغ ٢٨۵٠ تومان در دسترس خریداران قرار گرفت. همین محصول با سایز های ٢٠ و ٢٢ نیز با قیمتی در حدود ٢٨٨٠ تومان به بازار عرضه شد. علاوه بر این، قیمت پروفیل زد 3 با سایز ١٨ معادل ٢٨٢٠ تومان اعلام شد. همین محصول با سایز های ٢٠ و ٢٢ نیز با قیمتی معادل ٢٨۵٠ تومان در دسترس مشتریان قرار گرفت. قیمت پروفیل زد رنگی پانچ شده ٢.۵ در بازار داخلی با سایز ١٨ معادل ٣٠٧٠ تومان شنیده شد. زد 3 رنگی نیز با سایز ١٨ با قیمتی در حدود ٣٠٣٠ تومان خرید و فروش شد.

نوسانات قیمت ها در حوزه پروفیل

در این حوزه تقریبا شاهد ثبات قیمت پروفیل می باشیم. قیمت پروفیل داخلی با ضخامت ٢ میل از ٢٨۵٠ تا ٢٩٠٠ تومان می باشد و به گفته تحلیل گران تغییرات خاصی در بازار داخلی مشاهده نمی گردد.

عرضه کل پروفیل تولیدی کشور در بورس

پروفیل به عنوان یکی از منبع های عمده درآمدزا برای بعضی از شرکت های بزرگ ایرانی، به دلیل افزایش تقاضا در کشورمان در سال جاری توانسته است که در برخی از مواقه با رشد قیمت همراه شود.

مهرداد اکبریان در بررسی وضعیت این محصول در ایران اظهار کرد: این موضوع از دو بعد قابل بررسی و ارزیابی است. اولین بعد، به بحث ها و سیاست های داخلی موجود بر می گردد؛ چرا که در حال حاضر کارخانجات تولید پروفیل در کشور در حال رشد و توسعه هستند و از سنگ آهن به عنوان ماده اولیه در تولید این محصول استفاده می کنند.

قیمت پروفیل اصفهان

از همین رو، بخشی از سنگ آهن کشور که قبلا صادر می شد، در داخل فرآوری می شود و با ادامه این روند در کشورمان به نظر می رسد که تا چند سال آتی شرایط بگونه ای پیش رود که صادرات سنگ آهن در نداشته باشیم و حتی نیاز به واردات نیز به دلیل تقاضای زیاد افزایش یابد.

علاوه بر این، وی به رکود حاکم بر اقتصاد کشور به عنوان عاملی که بر قیمت پروفیل و میزان تولید آن تاثیرگذار بوده اشاره کرد و گفت: طی چند سال قبل کشور ایران در حالی با رکود مواجه بوده که اخیرا موجب کاهش قیمت پروفیل به واسطه کاهش تقاضا شده است اما به تازگی از رکود خارج شده ایم.

با این حال برخی از معادن کوچک و بزرگ تولید کننده سنگ آهن ما که در چرخه تولید و قیمت پروفیل نقش دارند به دلیل عدم درآمدزایی و توجیه اقتصادی از چرخه تولید سنگ آهن خارج شدند و این یکی از دلایل کاهش قیمت پروفیل بوده است. وی در ادامه به عرضه پروفیل در بورس کالا اشاره کرد و  گفت: تاکنون تنها بخشی از صادرات پروفیل کشور در بورس کالا صورت گرفته است.

بازار بورس کالا در روزهای اخیر

این در حالی است که انجمن لوله و پروفیل به دنبال انجام معاملات تمام اجزای ارزش افزوده زنجیره فولاد، از سنگ آهن گرفته تا پروفیل از بستر بورس کالا است. با این حال تاکنون این رخداد درباره پروفیل به صورت صد درصدی انجام نگرفته است. وی می گوید که در بازار داخلی مشکل بر سر قیمت پروفیل و کمبود عرضه نسبت به تقاضا است.

او همچنین عنوان کرد: در بورس کالا تقاضا برایخرید پروفیل وجود دارد اما تولیدذکنندگان این محصول تولیدی کشور زمانی که می خواهند معامله کنند در ارایه قیمت پروفیل محدودیت دارند. زیرا در حال حاضر قیمت پروفیل به صورت دستوری اعمال می شود.

وی با اشاره به اعلام وضع تعرفه پروفیل صادراتی تاکید کرد: امروز مشاهده می شود که به جای اصلاح روند قیمت پروفیل بر مبنای عرضه و تقاضا، اقدام به وضع تعرفه صادراتی برای این محصول می شود. از این رو، باید بررسی شود که چرا یک تولید کننده محصولات فولادی در یک زمان و مکان مشخص از عرضه پروفیل در بازار داخل سر باز می زند و به فکر عرضه این محصول در بازارهای خارجی می افتد. به اعتقاد بنده یکی از دلایل آن عدم وجود شفافیت در قیمت پروفیل با استفاده از عرضه این محصول در بستر بورس کالا است.

1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0