0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاثیرپذیری تعرفه حمل و نقل روی بازار پروفیل ایران ‏

در ماه‌های گذشته تعرفه قیمت پروفیل از قزاقستان و روسیه  به ایران افزایش یافته است و این موضوع زمینه را برای کم شدن واردات پروفیل ‏فراهم کرد.‏ یکی ازعوامل اثرگذاربرروی بها محصولاتی که در بازارهای بین المللی ارائه می شود تعرفه حمل است. زیاد شدن تعرفه حمل باعث می‌شود تا قیمت پروفیل در بازارمصرف زیاد شده و درخواست برای ان کاهش یابد. به نظرمی‌رسد در ماه‌های گذشته این مسئله برای صنعت پروفیل هم ایجاد شده است.

به گزارش منبع آگاه در دو ماه قبل تعرفه حمل بار ازبندرهای کشورهای روسیه و قزاقستان به ایران افزایش یافته است و به همین علت مقدار واردات پروفیل به این کشور کم شده است. در این دو ماه تعرفه حمل هر تن قیمت پروفیل از بندر روسیه به ایران ۳ تا ۵ دلار به میزان هر تن بالارفته است و به رقم ۲۰ دلار به میزان هر تن رسید در حالیکه تعرفه حمل هر تن پروفیل از بندر آکاتوی کشور قزاقستان بعد از شک بالارفتن قیمت پروفیل ۳ دلاری به ازای هر تن از مرز 18 دلار امریکا گذشت. اما مسئله این است که علت بالارفتن تعرفه حمل از این دو بندرچه می تواند باشد و این مساله تا چه موقعی ادامه خواهد داشت؟

علت افزایش تعرفه حمل پروفیل چیست

در مورد علت این مساله، مطلب های زیادی گفته شده است. مهمترین مساله شروع فصل پاییز وموقع صادرات مواد غذایی  به خصوص گندم از کشور روسیه به سایر کشورها است. در این زمان درخواست برای کشتی‌های باری بسیارافزایش یافته است و همین موضوع افزایش درخواست باعث زیاد شدن تعرفه حمل می شود. اما موضوع دیگرکم شدن شمار کشتی های باری در روسیه و قزاقستان است. این کاهش به ندرت بازار را به سمت بالارفتن  تعرفه ها سوق می دهد.

در مورد اینکه تا چه موقعی تعرفه قیمت پروفیل ازروسیه و قزاقستان به ایران افزایش می یابد هم می‌توان به اسناد تاریخی استناد کرد. بررسی ها نشان می‌دهد زیاد شدن تعرفه حمل بیشتر در فصل پاییز و زمستان اتفاق می افتد. مادامی که به علت شرایط آب و هوایی برای تامین نیازداخلی باید به واردات پروفیل روی آورد و از این بازار بهره مند شد. شاید بیشترین تاثیر افزایش تعرفه حمل در بازار محصولات غذایی و خوراکی قابل رویت باشد ولی صنعت پروفیل ایران هم با این شوک مواجه شده است.

 

اثر افزایش تعرفه روی بازار پروفیل ایران چیست

کم شدن میزان واردات ایران به علت افزایش تعرفه حمل و کمبود کشتی های باری موجب می شود تا محصول کمتری به بازار ایران وارد شود. ولی این موضوع در شرایط الان در اقتصاد ایران اثر معنا داری نخواهد داشت. زیرا بازار ایران در حال ثابت ماندن است و این ثابت ماندن در بخش‌های صنعتی و مصرف کننده این محصول کاملا واضح در شرایط ثابت اقتصادی درخواست برای این محصول کمتر است و کم شدن واردات نمی تواند ضربه به اقتصاد وارد کند.

از جهت دیگر ایران در سال‌های کنونی سرمایه گذاری بسیاری درزیادشدن توان تولید این محصول انجام داده است و سرانجام این سرمایه گذاری هم زیاد شدن حجم تولید این کشور بود. درموقعیتی که تولید افزایش یافته است کم شدن واردات نمی تواند علت بالا رفتن بها یا کم شدن درخواست شود. سوم اینکه در زمستان معمولا کارهای ساخت و ساز کمتری در کشور انجام می شود و درخواست برای آن کمتر است.

 

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0