0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

تحلیل بازار محصولات فولادی ایران طی هفته جاری

به نقل از گزارشگر فولاد شاهد تداوم ادامه افزايش قيمتها تا روز 22 ماه جاری هستیم به طوری که قراضه آهن با عبور از مرز 41 درصد(390 تومان)؛ شمش فولادی تا مرز 72 درصد (925 تومان) و قیمت میلگرد آجدار نیز تا مرز 60 درصد (905 تومان) افزایش قیمت را در سال جاری و در حوزه فولاد کشور تا به امروز نشان داده اند. هم چنین به گفته منابع خبری در شرایطی شاهد افزایش قیمت این محصولات می باشیم که به غیر از بازار ایران و چین، قیمت شمش فولادی در آسیا و کشورهای مستقل اتحادیه ای (CIS) حداکثر تا محدوده 500 دلار به ازای هر تن رسیده است.

آخرین نرخ گزارش شده از شمش کشور چین تا روز جمعه و در بازار داخلی این کشور حدود 564 دلار به ازای هر تن (بصورت تحویل درب کارخانه) بوده است که این قیمت معادل 2150 تومان به ازای هر کیلو می باشد. با این حال این رقم با احتساب 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده داخلی آن کشور گزارش شده است. با عنایت به متوسط نرخ شمش داخلی کشور ایران در روز جاری و در محدوده 2214 تومان، به نظر می رسد که در حال حاضر بالاترین قیمت شمش منطقه آسیا متعلق به بازار داخلی ایران می باشد.

بنابراین مشاهده می شود کشور ایران که در حال تبدیل شدن به یکی از بزرگترین صادرکنندگان شمش در منطقه می باشد و طی روزهای جاری جالب ترین قیمت پیشنهادی شمش در منطقه را دارا می باشد، در بازار داخلی خود دارای بالاترین نرخ شمش منطقه آسیایی می باشد.

هم چنین یکی از شباهت های سیاست های اتخاذی دولت چین و ایران طی این روزها ، تلاش بی وقفه هر دو کشور در جبران برخی کسری ها از طریق حاشیه سود به وجود آمده این روزهای فولادسازان وابسته به دولت می باشد که در نوع خود قابل ملاحظه می باشد. با این حال این مساله پیش تر در خصوص چین پیشبینی شده بود. به گفته منابع خبری دولت چین طی این روزها به بهانه آلودگی هوا به تعطیلی فولادسازان القایی و کاهش ظرفیت تولید در بازار داخلی خودش پرداخته است.

هم چنین در ایران نیز با چراغ سبزی که دولت به خصولتیی ها نشان داده است و با سکوت خود در برابر تنظیم تعرفه ها به جهت هماهنگ نمودن میزان عرضه و تقاضای داخلی، سبب کاهش پیوسته عرضه کالا توسط فولادسازان خصولتی در بازار داخلی گشته است. این امر سبب شده است که زمینه رقابت ناسالم برای خرید عرضه محدود این فولادسازان در بازار داخلی با ابزار بورس کالا فراهم شود و هم چنین زمینه افزایش حاشیه سود آن ها نیز فراهم گردیده است.

قیمت میلگرد اصفهان

با این حال دولت در توضیح و توجیه افزایش قیمت محصولات فولادی، ارزآوری خصولتی ها را مقدم بر بازار داخلی دانسته و این روند موجود را لازمه تشویق فولادسازان داخلی کشور برای ورود به بازارهای جهانی دانسته است. با این حال در کنار افزایش قیمت محصولات نکته امیدوار کننده ای که وجود دارد ورود و مداخله شورای رقابت در جهت ساماندهی قیمت گذاری و کنترل قیمت ورق رول گرم زیر 5 میلیمتر به واسطه فشار سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل و زنجیره های پایین دستی می باشد که در حال حاضر طی جدیدترین دستورالعمل خود از یکسو مبنای پایه نرخ عرضه این کالا در بورس کالا را متوسط نرخ جهانی کشورهای مستقل اتحادیه ای (CIS) در دریای سیاه تعیین نموده است و از سوی دیگر نظارت و کنترل نحوه عرضه این کالا را بدست گرفته است.

به گفته منابع خبری در حال حاضر فاصله قیمتی قابل توجهی بین نرخ بازار داخلی این کالا و نرخ جهانی وجود دارد که انتظار می رود با ورود شورای رقابت این فاصله به وجود آمده نیز به تدریج کاهش پیدا کرده و متعادل گردد. هم چنین بازار شمش فولادی نیز طی روزهای جاری وضعیتی مشابه با ورق فولادی یافته است و در حال حاضر انتظار می رود که با رقابت تنگاتنگی که مابین دو حوزه شمش و نورد بوجود آمده است ادامه پیدا کرده و افزایش قیمت روزانه حدود 20 تا 50 تومان در بین دو حوزه تبدیل به یک امر روزانه و قابل پیشبینی گردد. با این حال علت اصلی تحریک و موفقیت این روزهای این روند محدودیت عرضه در سمت عرضه شمش در بازار داخلی بنا بر دلایلی که قبلا ذکر شده است می باشد.

شمش داغ فولاد خوزستان فردا در بورس کالا

به نقل از خبرگزاری چیلان 23 مردادماه روز فولادی بورس کالا می باشد. انواع ورق فولادی فولاد مبارکه، میلگردهای ذوب آهن اصفهان و فولاد کرمان و شمش فولاد خوزستان همگی در این تاریخ در تالار بورس کالا عرضه گردیده است. هم چنین مشاهده می شود که عرضه 5 هزار تنی شمش فولاد خوزستان تا 5 هزار تن دیگر هم قابلیت افزایش عرضه دارد.

هم چنین پس از معامله 15 هزار تن محصول شمش فولاد خوزستان طی 4 روز پیش (18 مرداد) که انواع و اقسام رکودشکنی ها را به دنبال داشته است و افزایش قیمت 130 تومانی قیمت میانگین آن نسبت به قیمت پایه، تا ساعاتی بازار فولاد را به شوک برده است. با این حال فعالان فولاد در حال حاضر در انتظار سرنوشت عرضه شمش فولاد خوزستان می باشند. این عرضه اگر چه به میزان 5 هزار تن اعلام شده است اما در واقع باید آن را 10 هزار تنی دانست زیرا با توجه به روند صعودی قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی و جهانی و بهبود میزان تقاضای میلگرد نسبت به ماه های گذشته و البته اجبار نوردکاران به تامین شمش موردنیاز برای جلوگیری از توقف تولید و همچنین تجربه عرضه های شمش های تابستانی امسال، به احتمال زیاد تقاضایی تا دو و یا حتی سه برابر میزان عرضه در بازار بورس را شاهد خواهیم بود.

به گفته منابع خبری قیمت پایه عرضه شمش فولاد خوزستان 1950 تومان اعلام شده است که به میزان 100 تومان بیشتر از قیمت پایه 4 روز قبل می باشد. با این حال قیمت اعلام شده به میزان 34 تومان از قیمت میانگین ثبت شده معاملات قبلی شمش فولاد خوزستان در تاریخ 18 مرداد ماه پایین تر می باشد.

از طرف دیگر سوالی که پیش می آید این است که آیا قیمت میلگرد عرضه 48 تنی سایز 16 ذوبی با شرایط تحویل فوری و قیمت پایه 2270 تومان و همچنین عرضه تک محموله ای هزارتنی سبد قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان برای تحویل پایان شهریور آن هم در قیمت پایه 2150 تومان و همزمان با عرضه شمش فولاد خوزستان، سیگنالی به بازار برای خرید شمش در کانال پایه 2 هزار تومان می باشد؟

 

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0