3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی قیمت پروفیل و قوطی در بازار بورس هفته جاری

در روز گذشته شاهد سکوت کامل پروفیل سازان بودیم چرا که دیروز افزایش قیمت پایه ورق گرم HB در بورس کالا منجر به این شد که به بازار کم رمق لوله و پروفیل شوک وارد شود. علاوه بر این، از اخبار مهم منتشر شده در روز دوشنبه نیز می توان به موافقت هیات مدیره سندیکای لوله و پروفیل فولادی در خصوص پیشنهادات ارائه شده در مورد پروفیل اشاره کرد. طبق این اخبار، هیات مدیره سندیکای لوله و پروفیل فولادی دیروز با پیشنهاد این که قیمت ورق گرم  89 درصد قیمت پروفیل باشد موافقت کرد.

همان طور که پیداست، این پیشنهاد مشابه تعیین قیمت شمش بر اساس 89درصدقیمت میلگرد است. این توافق در حالی انجام شد که با توجه به افزایش روز گذشته ورق نازک بار در بورس کالا پروفیل سازان در سکوت کامل قیمت پروفیل تولیدی خود را بدون تغییر اعلام نمودند.

نامساعد بودن بازار قوطی پروفیل

شرایط بازار پروفیل در ماه پایانی سال وضعیت مناسبی ندارد. طبق گزارشات منتشر شده در پایگاه های خبری مختلف، تقاضای ورق گرم  HB در بورس کالا با کاهش معاملات و تقاضای ضعیف پروفیل در بازار مواجه شده است که نسبت به گذشته با کاهش محسوسی روبه رو می باشد. میزان تقاضا برای خرید HC با توجه به موجودی محدود در بازار وضعیت بهتری بین ضخامت های 6تا 10میلی متر دارد. ضخامت های بالا تر نیز بازار کم رمقی دارد.

علاوه بر این، محصول روغنی B آنچنان گه باید و شاید معاملات پر رونقی نداشته و در صورتی که خودرو سازان داخلی به عنوان مصرف کنندگان اصلی این محصول تولید خود را کاهش دهند، تاثیر مستقیمی بر روی موجودی و قیمت این محصول در بازار خواهد داشت. البته لازم به ذکر است که در شرایط فعلی که هر روز یک قدم به شب عید نزدیک تر می شویم و بازار خودرو در شب عید داغ تر است، انتظار نمی رود که خودرو سازان از میزان تولیدات خود بکاهند.

تنظیم جلسه برای بهبود بازار فولاد

علاوه بر این، بر اساس گزارشات ارائه شده، دیروز جلسه ای برای تنظيم بازار فولاد تشکیل شد که انجمن فولاد و سنديكاي لوله و پروفيل کشور و چهار معاون وزیر نیز در آن حضور داشتند. ️در این جلسه که به منظور تنظیم بازار برای مقابله با گران فروشی ها ترتیب داده شده بود، مطالب مختلفی مطرح شد. خلیفه سلطان، دبیرانجمن فولاد طی سخنرانی ای گفت: درخواست ما تشکیل جلسات ستاد فولاد به صورت منظم (هفتگی و ماهانه) می باشد.

قیمت پروفیل اصفهان

طبق رصد های انجام شده، در سال ٩۶ که در آخرین روز های آن به سر می بریم، کمبود عرضه شمش در بازار کاملا مشهود بوده است. وی در ادامه سخنان خود به این مطلب نیز اشاره کرد که چنانچه پروفیل سازان توانایی آن را داشته باشند که ورق خام مبارکه را به وسیله تشریک منافع خود به محصول تبدیل نمایند و بعد اقدام به صادرات آن کنند، سود مورد نظر ما حاصل می شود. علاوه بر این، ️طاهری زاده؛ نایب رییس انجمن فولاد نیز طی سخنانی گفت:

در حال حاضر نورد کشور دارای فولاد و مواد اولیه نیست. ما خواهان این هستیم که ستاد تنظیم بازار مانند ماه های گذشته هفته ای یک بار برگزار شود و پس از آن قیمت پروفیل آهن ، قیمت قوطی ، قیمت پروفیل قوطی ، قیمت قوطی آهن و سایر محصولات فولادی که قبلا تعیین شده است، در بورس کالا ارائه شود.

چاره اندیشی در جهت بهبود بازار محصولات فولادی

در شرایط فعلی چاره کار تولید شمش با کیفیت است تا بتوانیم از این طریق صادرات داشته باشیم. همان طور که می دانید، در حال حاضر شمش کیفی به کشور های دیگر صادر شده و شمش کم کیفیت به بازار داخلی تزریق می شود و این یکی از مشکلات صادرات محصول ما است. این در حالی است که اگر در بخش صادرات، کالای مورد نظر تغییر کرده و به جای صادرات شمش و مواد اولیه، محصولات نهایی با کیفیت بالا صادر شوند اوضاع بازار داخلی و صادراتی بسیار بهتر خواهد شد.

اما اشکال کار اینجاست که اغلب اوقات صادرات محصولات فولادی ما را مواد اولیه کیفی تشکیل می دهند و چون کیفیت موادی که برای تولید محصولات نهایی استفاده می شود پایین است، در نتیجه ما از صادرات محصولات نهایی با کیفیت که بتواند بازار خارجی را جذب کند، باز می مانیم.

علاوه بر این، ️نماینده بورس کالا نیز در همین جلسه به این پرسش که چرا قیمت ها دارای اشکال شده اند، این گونه پاسخ داد: آمار ها نشان دهنده این هستند که بعضی از قیمت های پایه به مدت 2 سال است که به روز نشده اند و این مشکل باید هر چه سریع تر رفع شود. معاون بازرگانی داخلی نیز پیرو همین سخنان افزود:

رییس جمهور چندی پیش دستور ثابت ماندن قیمت محصولات فولادی که از جمله آن ها، قیمت پروفیل آهن، قیمت قوطی ، قیمت پروفیل قوطی، قیمت قوطی آهن می باشد را تا خرداد ماه سال 97، ابلاغ کرد و در سخنان خود به این نکته اشاره کرد که قیمت ها نباید افزایش بیش از 10 درصد داشته باشند. زیرا دولت و وزارت از همه مهم تر خواهان آرامش در بازار است و باید نظارت در این زمینه بیش تر شود تا دستیابی به این مهم عملی شود.

نوسانات هفته آینده در بازار

اما با کمال ناباوری چندی پیش، دقیقا پس از ابلاغ این دستور از طرف رئیس جمهور، شاهد آن بودیم که کارخانه فولاد مبارکه قیمت ورق گرم خود را افزایش داد و هیچ گونه اخباری هم در مورد ابلاغ تذکراتی در این باره از سوی مسئولین، شنیده نشد. اما در حال حاضر چیزی که واضح است اینست که باید با نظر تشکل ها تفاهم نامه ای به دست آید و تصویر واحدی از مشکلات و تهدید ها و فرصت ها ترسیم شود.

علاوه بر این، چند گانگی مراجع تصمیم گیری و دیر هنگام بودن اجرای سیاست ها هم یک مشکل دیگر در این حوزه می باشد. وی همچنین افزود، طی هفته های آتی باید در این جلسات به کار مهم اصلاح کل زنجیره مس و فولاد و آلومینیوم بپردازیم. علاوه بر این، شناسایی رفتار های خارج از بورس کالا به منظور شفاف سازی در بورس، لازم و ضروری است. در گام بعدی نیز باید جلسات این چنینی با حضور تشکل ها بیش تر از گذشته و زود به زود برگزار شود.

3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0