0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کمبود عرضه آهن آلات در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تا سال ۲۰۲۰ ادامه دارد

چشم انداز تقاضا برای آهن آلات در خاورمیانه در کل روشن است اما تنش های موجود در این منطقه و هم چنین ادامه اتکای کشورهای این منطقه بر نفت این چشم انداز را کمی با ابهام روبه رو می کند. البته نباید از نظر دور داشت که یکی از چالش های همیشگی تولیدکنندگان آهن آلات در این منطقه واردات است. مدیر بازرگانی کارخانه فولاد القریر امارات متحده عربی با استناد به آمار انجمن جهانی فولاد می گوید رشد تقاضا برای آهن آلات در خاورمیانه در سال آینده با افزایش ۵ درصدی به ۵۶ میلیون خواهد رسید که دومین نرخ رشد سریع در بین مناطق جهان است.

به گفته وی تقاضا در کشورهای جی سی سی هم تا سال ۲۰۲۰ به ۳۰ میلیون تن خواهد رسید در حالیکه تخمین زده شده تا پایان سال ۲۰۱۷ تقاضا برای فولاد در این کشورها ۲۸ میلیون تن باشد. حجم تقاضا افزایش خواهد یافت اما تغییر عمده ای در توزیع این تقاضا وجود نخواهد داشت و عربستان سعودی و امارات متحده عربی هم چنان بیش از ۷۰ درصد از مصرف آهن آلات این منطه را به خود اختصاص خواهند داد. وی خاطر نشان کرده است که با وجود ثبت رشد مثبت تولید آهن الات در منطقه خاورمیانه در طول یک دهه گذشته، فاصله بین عرضه و تقاضا در این منطه همچنان پابرجا است هرچند اطلاعات اتحادیه آهن آلات نشان می دهد که این فاصله بین عرضه و تقاضا در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۱۵ حدود ۱۴ درصد کاهش خواهد داشت و در آن سال این منطقه با ۱۸ میلیون تن کمبود عرضه مواجه خواهد بود.

قیمت پروفیل اصفهان

فاصله بین عرضه و تقاضا در خاورمیانه و هم چنین قوانین حمایتی از صنعت آهن آلات در دیگر نقاط جهان باعث جذب رقبای خارجی به این منطقه شده و این مشکلی برای تولیدکنندگان آهن آلات در خاورمیانه محسوب می شود چون کشورهای این منطقه تعرفه های حمایتی موثری برای آهن آلات وارداتی ندارد. در حقیقت این وضعیت برای مصرف کنندگان این منطقه خوب و برای تولیدکنندگان یک معظل بزرگ است. برای نمونه واردات ورق گالوانیزه به منطقه منا سالانه ۳ میلیون تن است که از سال ۲۰۰۹ تاکنون رشدی ۹ درصدی داشته و تنها واردات ورق گالوانیزه از چین در این مدت ۳۰ درصد افزایش یافته و این کشور سهمی ۲۰ درصدی از بازار این محصول را در اختیار دارد که چالش بزرگی برای کارخانه القریر است و این در حالی است که در اکتبر سال ۲۰۱۶ القریر دومین خط تولید ورق گالوانیزه را با ظرفیت تولید سالانه ۴۰۰ هزار تن راه اندازی نمود.

تولید فولاد ایران ۲۰ درصد افزایش یافت

به گفته منابع خبری، ایران در ماه مهر سال جاری که مطابق ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ می باشد به میزان ۱ میلیون و ۹۸۰ هزار تن فولاد تولید کرده است. این در حالی است که میزان تولید فولاد خام در همین مدت زمان در سال گذشته به میزان ۱ میلیون و ۵۹۴ هزار تن گزارش شده است. هم چنین این بازار از دی ماه سال گذشته تا ماه مهر سال جاری که حدود ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۱۷ می باشد حدودا به میزان ۱۷ میلیون و ۹۰۱ هزار تن تولید این محصول را داشته است . هم چنین میزان تولید فولاد خام در مدت زمان مشابه سال گذشته به میزان چهارده میلیون و ۸۰۴ هزار تن بوده است. بنابراین شاهد رشد ۹/۲۰ درصدی تولید فولاد خام در سال جاری بوده ایم.

افزایش تولید آهن اسفنجی به میزان ۲۲ درصد

یزان تولید آهن اسفنجی در ایران از ماه دی سال گذشته تا مهر سال جاری که در مدت ۱۰ ماهه سال ۲۰۱۷ می باشد به میزان ۴/۱۶ میلیون تن می باشد که نسبت به میزان تولید سال گذشته به میزان ۲۲ درصد افزایش یافته است. هم چنین میزان تولید آهن اسفنجی در ماه اکتبر سال جاری به میزان ۲ میلیون تن بوده است که نسبت به ماه اکتبر سال گذشته به میزان ۴۶ درصد افزایش یافته است. ایران ۳۲ درصد از سهم تولید آهن اسفنجی در دنیا را به خود اختصاص داده است از مهم ترین دلایل افزایش میزان تولید این محصول می توان به احداث کارخانه های جدید تولید آهن اسفنجی در کشور اشاره کرد. به گفته منابع خبری در طول ۱۰ ماهه نخست سال جاری حدود ۶۵ کشور تولیدکننده آهن آلات به میزان ۱ میلیارد و ۴۱۰ میلیون و ۲۱۵ هزار تن فولاد خام تولید کرده اند  که این میزان نسبت به فولاد خام تولید شده در سال گذشته حدودا به میزان ۵ درصد افزایش یافته است. اخبار رسیده حاکی از آن است که کشور چین بیشترین میزان تولید فولاد خام را در بین سایر کشورهای جهان داشته است. پس از آن ژاپن، آمریکا، هند، روسیه، کره جنوبی و آلمان می باشد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری