خطراتی که صنعت فولاد ایران را در سال 97 تهدید خواهد کرد

3 ماه پیش1267بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
خطراتی که صنعت فولاد ایران را در سال 97 تهدید خواهد کرد

پیش بینی بازار آهن آلات در سال 97

به طور کلی خطرات زیادی صنعت فولاد ایران را در سال 96 تهدید کرده است. این خطرات بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن تاثیر زیادی داشته است و سبب رشد بیش از حد قیمت ها نسبت به سال گذشته شده است. برای مثال در سال 96 شاهد رشد 1000 تومانی قیمت تیرآهن و میلگرد نسبت به سال گذشته بودیم.

با این حال این مخاطرات هم چنان در صنعت فولاد کشور وجود داشته و پیش بینی می شود که در سال 97 نیز تاثیر عمده ای بر قیمت این محصولات داشته باشد. یکی از عمده ترین خطراتی که صنعت آهن آلات ایران را در سال گذشته تهدید می کرد افزایش نرخ ارز بود که این امر سبب افزایش قیمت آهن آلات از جمله قیمت روز تیرآهن گردید.

همان طور که مشاهده شد در نخستین روز کاری سال 97 نیز نرخ دلار به میزان 5000 تومان رسید که این امر نشان دهنده این است که این خطر در سال جاری نیز صنعت فولاد ایران را تهدید خواهد کرد. حتی می توان گفت که این مساله در سال جاری جدی تر نیز خواهد شد. دومین خطری که به گفته فعالان بازار ممکن است در سال جاری هم چنان برای صنعت فولاد کشور خطر آفرین بوده و ممکن است سبب افزایش قیمت تیرآهن و سایر محصولات تولیدی گردد تحریم واردات این محصولات به کشور آمریکا می باشد.

تاثیر تصمیم ترامپ بر صنعت فولاد ایران

تصمیم ترامپ مبنی بر افزایش تعرفه واردات محصولات فولادی به این کشور در روزهای پایانی سال 96 مطرح گردید و به علت همزمان شدن این مساله با تعطیلات بازار چندان مورد توجه قرار نگرفت. با این حال اکثر فعالان بازار بر این باورند که این مساله بر صنعت فولاد ایران در سال جاری تاثیرگذار خواهد بود و برخی نیز معتقدند این تصمیم تاثیر چندانی بر صنعت ایران نخواهد داشت.

علت این امر این است که تصمیم ترامپ بیشتر بر روی صادرات ورق فولادی متمرکز می باشد و به نظر می رسد تاثیر چندانی بر قیمت تیرآهن و سایر مقاطع نخواهد داشت. هم چنین صادرات محصولات فولادی در ایران بیشتر بر روی فولاد خام و مواد اولیه هم چون شمش متمرکز می باشد و به همین جهت این تصمیم تاثیر چندانی را بر صادرات ایران نخواهد داشت.

هم چنین براساس برخی از پیش بینی ها نرخ ارز در روزهای آتی تا میزان 20 درصد افزایش خواهد یافت و این امر نیز نگرانی بزرگی برای فعالان این حوزه می باشد که می تواند بر قیمت آهن آلات نیز تاثیر جدی داشته باشد. هم چنین آمار منتشر شده نشان می دهد که در سال 96 بازار صادرات ایران توسعه یافته است بنابراین به سبب وارد شدن ارز به کشور از طریق صادرات و هم چنین سودآوری دولت توجه ویژه ای بر صادرات این محصولات داشته است و این امر بر قیمت تیرآهن کرمانشاه و سایر کارخانجات تاثیر زیادی داشته است.

بزرگترین تهدید برای افزایش قیمت تیرآهن و سایر محصولات

هم چنین می توان گفت بزرگترین خطری که صنعت آهن آلات ایران را در سال 97 تهدید خواهد کرد در بخش داخلی می باشد. امروز صنعت آهن آلات ایران به دو بخش عمده تقسیم شده است. این بخش ها شامل بخش اصلی همگام با صادرات و نیز بخش دنباله رو بوده که شامل کارخانجات کوچک می باشد. بخش کارخانجات کوچک برای تامین نیاز صنعت فولاد ایران در بازار داخلی در حال حاضر کافی می باشد و در بخش صادرات فعالیتی ندارد.

این در حالی است که چنانچه طبق گفته های گذشته صادرات ایران در سال جاری با مشکلاتی مواجه گردد کارخانجات کوچک نیز برای ادامه بقا خود در صنعت ناچار به فعالیت در این بخش می شوند و به دنبال آن به کارخانجات بزرگ صدمات جبران ناپذیری را وارد خواهند کرد. همان طور که می دانیم رونق بخش صادرات یک کشور در گرو سیاست خارجی آن کشور می باشد.

با این حال مشاهده می کنیم که کشور ما در بخش سیاست خارجی در حال حاضر با ضعف هایی روبرو می باشد و این امر می تواند مشکلات زیادی را برای بخش صادرات فولاد ایران ایجاد کند. هم چنین سیستم بانکی کشور نیز در این بخش با ضعف های زیادی روبرو می باشد و تمامی این مشکلات ممکن است بر روی قیمت انواع محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن تبریز و سایر کارخانجات تاثیرگذار باشد. بنابراین عمده توجه دولت در سال جاری باید بر روی بهبود صادرات کشور باشد. امید که در سال جاری شاهد بهبود قیمت در بخش تیرآهن در انواع سایزها خصوصا قیمت تیرآهن 14 باشیم.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد