0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مختصری در خصوص وضعیت بازار تیرآهن

شاخص نرخ بازار مقاطع طویل فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد در یک هفته گذشته توام با ثبات و اندکی کاهش در برخی از مبادی این حوزه بود که عامل اصلی این ثبات، براساس برخی از گزارشات رسیده، برخلاف تحت فشار بودن زنجیره تامین گروه B یا تولیدکنندگان شمش القایی به دنبال تداوم روند افزودن قیمت قراضه آهنی ؛ کاهش میزان تقاضا در مصرف کنندگان نهایی این زنجیره به دنبال نوسانات جوی و برودت هوا و برف و باران های اخیر بوده است.

علاوه بر این کاهش قیمت ارز توسط دولت و روند نزولی قیمت آهن آلات و آرام بودن بازار آهن آلات جهانی نیز از جمله عوامل مثبت دیگری در جهت حفظ ثبات قیمت تیرآهن و میلگرد در بازارهای داخلی بوده اند.

هم چنین به گفته منابع خبری از اخبار حوزه قراضه آهن؛ شاخص قیمت قراضه آهن  در چند روز گذشته روند صعودی داشته است. این در حالی است که طبق گزارشات رسیده در چندین حوزه با افزايش قیمت به طور متوسط پنج تومان به ازای هر کیلو دیده می شود.

واضح است که اختلاف قیمت بین حوزه قراضه آهن و شمش بنابر منابع خبری در حال حاضر در حداقل میزان خود قرار دارد ولی در حال حاضر چنین حرکتی در بازار جایز نمی باشد. هم چنین مشاهده شده است که فعالیت های خرید طی روزهای اخیر به طور کامل از بین نرفته است و برخی از فعالان بازار به پیش خرید محصولات ادامه داده اند.

کاهش هیجانات هفته اخیر

این امر برای جلوگیری از کاهش هیجانات پس از افزایش قیمت ها بوده است. از طرفی ورود تدریجی این تقاضاها در بازار طی چند روز اخیر از فشار تقاضاهای پشت صف کاسته و با تخلیه این پتانسیل، طبیعی است که از احتمال و شدت نوسان سازی ها برای روزهای آتی بازار به واسطه مساعد شدن شرایط آب و هوایی کاسته خواهد شد و در نتیجه شانس موفقیت با تخلیه تقاضای پشت صف در اعمال احتمالی پالس ناگهانی روند افزایشی در روزهای آتی در بازار کمتر می گردد.

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان

با این حال پیش بینی ها برای آینده مقاطع فولادی چندان واضح نبوده و نمی توان وضعیت این بازار را طی روزهای آتی به درستی ترسیم کرد. در حال حاضر آرامش بر بازار این محصولات حاکم شده است به گونه ای که شاهد ثبات قیمت تیرآهن و میلگرد در اکثر مبادی طی روزهای اخیر بوده ایم. بارش های اخیر و وضعیت نامساعد حمل و نقل جاده ای بیش از تمام بازارها بر بازار مقاطع فولادی تاثیر داشته است و سبب رکود این بازار در هفته جاری گشته است.

طی هفته گذشته مشاهده کردیم که نرخ ارز به طور ناگهانی افزایش یافته و همین امر سبب افزایش ناگهانی نرخ محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن بوده است. با این حال در روزهای پایانی هفته گذشته نرخ دلار مجددا با افت مواجه گردیده و به دنبال آن قیمت محصولات فولادی نیز مجددا کاهش یافت.

تاثیر نوسانات قیمت تیرآهن با قیمت شمش

هم چنین در روزهای پایانی هفته گذشته سیگنال های منفی دیگری از جمله افت قیمت شمش و نیز قیمت قراضه نیز سبب روند نزولی قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن گشت. با این حال هم چنان کاهش میزان تقاضا از مشکلات عمده موجود در بازار آهن آلات بوده است. با شروع هفته جاری و به دنبال افزایش میزان بارندگی و به خصوص بارش برف میزان تقاضا برای خرید محصولات فولادی کاهش یافته و مجددا قیمت این محصولات روند نزولی را در پیش گرفته است.

با نزدیک شدن به روزهای پایانی هفته و افزایش میزان بارش برف بازار نیز یخ زده و میزان فعالیت در آن به حداقل میزان خود رسید. هم چنین تعداد معاملات انجام شده در بازار نیز به شدت کاهش یافته و بازار بورس کالا نیز بسیار آرام بوده است. برای هفته آینده تاکنون هیچ پیش بینی دقیقی صورت نگرفته است و تا بهبود آب و هوا و مساعد شدن وضعیت جاده ها نمی توان راجع به بازار اظهار نظر دقیقی داشت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0