0
مرکزآهنفروش اعتباری آهن‌الات به روش LC در مرکزآهن

فروش اعتباری آهن‌الات به روش LC در مرکزآهن

فروش اعتباری آهن
مجموعه مرکزآهن درنظر دارد کلیه محصولات خود را به صورت اعتباری و مدت دار با شرایط عالی با استفاده از ضمانت نامه بانکی در کوتاه ترین زمان ممکن به مشتریان عزیز مرکزآهن ارائه دهد.

در زمان خرید آهن‌آلات مختلف شما می‌توانید از روش‌های متنوعی استفاده کنید. یکی از این روش‌ها، ال سی یا اعتبار اسنادی داخلی ریالی نام دارد. شرکت مرکزآهن یکی از مراکزی است که فروش انواع مقاطع فولادی به روش LC را برای متقاضیان امکان‌پذیر کرده است. LC برگرفته شده از عبارت Letter Of Credit است؛ این کلمه در زبان فارسی، اعتبار اسنادی ترجمه می‌شود. اضافه کردن روش فروش LC آهن‌آلات از مزایای زیادی برخوردار است، به همین دلیل مرکزآهن این روش را برای ارائه محصول به خدمات خود اضافه کرده است. به طور کلی، LC یک خدمت بانکی است. در این خدمت، بانک با توجه به تقاضای مشتری به عنوان ذی نفع، پرداخت را برای مشتری به عهده می‌گیرد. پرداخت با توجه به شرایط درج شده در LC صورت می‌گیرد. به زبان ساده می‌توان گفت بانک متعهد می‌شود میزان مبلغ خرید در زمان معین (این زمان می‌تواند به صورت دوره‌ای و در طی چند ماه باشد) از سمت خریدار به فروشنده واریز گردد.
در صورتی که شما نیز علاقه‌مند به استفاده از روش ال سی برای خرید انواع میلگرد، تیرآهن، ورق و دیگر مقاطع فولادی هستید، اطلاعاتی که توسط تیم مرکزآهن در ادامه برای شما ارائه شده است، می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

انواع روش‌های ال سی یا اعتبار اسنادی

روش‌های ال سی انواع مختلفی دارد که هرکدام کاربرد و زمان استفاده خاص خود را شامل می‌شود. برای اینکه در خصوص خرید با این روش اطلاعات کافی داشته باشید،‌ تمام روش‌های اعتبار اسنادی را در ادامه برای شما معرفی خواهیم کرد:

 • LC وارداتی یا صادراتی: یکی از انواع ال سی که در کشور خریداران ایجاد شده و با هدف واردات کالا است. این نوع LC در کشور شما به عنوان اعتبار اسناد صادراتی شناخته می‌شود.
 • اعتبار اسنادی قابل بازگشت: یکی از انواع اعتبار اسنادی، Revocable LC نام دارد. در این روش خریدار و بانک قادر هستند بدون آگاه کردن فروشنده، در شرایط اعتبار تغییراتی بوجود بیاورد. این روش به دلیل ناپایدار بودن در بسیاری از مراکز مورد تایید قرار نخواهد گرفت.
 • اعتبار اسنادی غیر قابل بازگشت: روش Irrevocable LC یا غیر قابل بازگشت، یکی از روش‌های پر استقبال در این زمینه است. دلیل استقبال زیاد از این مدل ال سی این است که هم فروشنده و هم خریدار باید از تغییرات آگاه شوند و سر آن به توافق برسند. این مدل ضمانت بالاتری را ارائه می‌دهد.
 • اعتبار اسنادی تایید شده: LC تأیید شده، نامه اعتباری بانکی است که در آن ضمانت پرداخت فروشنده یا صادرکننده توسط یک بانک دوم یا یک بانک تأیید شده نیز پشتیبانی شود. به عبارت ساده، در صورتی که پیش فرض هزینه توسط بانک اول پرداخت نشود، پرداخت آن توسط بانک دوم انجام خواهد شد.
 • اعتبار اسنادی سرگردان: اعتبار اسنادی گردان یک اعتبار اسنادی واحد است که چندین تراکنش را در یک دوره زمانی طولانی پوشش می‌دهد. به این معنی که پس از هربار تراکنش و پرداخت، اعتبار شما به اعتبار اولیه بازمی‌گردد.
 • اعتبار اسنادی دیداری: در این نوع اعتبار اسنادی بانک پس از مشاهده اسناد شما و در صورتی که تمام شرایط را رعایت کرده‌ باشید، پرداخت را انجام خواهد داد. در این نوع اعتبار، مبلغی در ابتدای کار همانند پیش پرداخت توسط بانک دریافت می‌شود.
 • LC یا اعتبار اسنادی مدت‌دار: این نوع ال سی در زمان طولانی (معمولا یک سال) رخ خواهد داد. به گونه‌ای که بانک برای پرداخت وجه خریدار به فروشنده می‌تواند تا انتهای یک سال صبر کند.

مزایای و معایب استفاده از LC‌ برای خرید

از جمله اصلی‌ترین مزایای روش ال سی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یکی از مهم ترین مزایای روش اعتبار اسنادی این است که انجام مبادلات توسط بانک صورت می‌گیرد.
 • این روش به دو طرف قرارداد ایمنی مناسبی را ارائه می‌دهد.
 • حمل و تحویل کالا در زمان معین و مشخص شده توسط طرفین قرارداد صورت می‌گیرد.
 • بانک به جای فروشنده تعهد پرداخت بها ارائه می‌دهد.

از جمله معایب روش اعتبار اسنادی، موارد زیر اهمیت بالایی دارند:

 • خطر کلاهبرداری. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که شخص ذی نفع، اسناد جعلی در اختیار شما گذاشته و بدون ارائه کالا پول را از خریدار دریافت کند.
 • وجود محدودیت‌های حکومتی. زمانی که در یکی از کشورهای مبدا یا مقصد مشکلاتی مانند تحریم، جنگ و ... رخ دهد. احتمال توقف روش ال سی وجود دارد.

دلیل استفاده از روش اعتبار اسنادی (LC) چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که پرداخت به روش LC‌ در دادوستدهای امروزه پرطرفدار است. مهم‌ترین این دلایل، اطمینان از پرداخت هزینه به جا است. زمانی که شما با این روش کالای خود را بفروشید، به عنوان فروشنده این اطمینان را دارید که هزینه حتما دریافت خواهد شد. چرا که اگر خریدار نتوانست مبلغ مرتبط با خرید خود را پرداخت کند، بانک این وظیفه را بر عهده خواهد گرفت.

روش‌های گشایش ال سی

برای باز کردن اعتبار اسنادی باید چهار مرحله را طی کنید. این مراحل به صورت زیر هستند.

 1. در مرحله اول، فروشنده و خریدار باید بر سر معامله با یکدیگر به توافق رسیده و پس از آن اسناد مربوطه را آماده کرده و در اختیار بانک گشاینده قرار دهند. دلیل توافق این است که بانک نیاز دارد از وجود معامله توسط طرفین اطمینان حاصل کند. پس از ارائه اسناد مربوط به معامله شما می‌توانید برای گشایش اعتبار اقدام کنید.
 2. در مرحله دوم، تمام اسناد مربوط به خریدار از طرف بانک در اختیار فروشنده قرار گرفته تا محصول یا خدمت مورد نیاز وی آماده شود. ارائه این اسناد به فروشنده این اطمینان را می‌دهد که کالای درستی را در دست آماده‌سازی دارد.
 3. پس از آماده سازی کالا، این محصول از طریق بانک به خریدار ارائه داده می‌شود. مبلغ مورد نظر فروشنده نیز از طریق بانک به حساب وی واریز خواهد شد.
 4. در آخرین مرحله خریدار کالا و خدمت خود را دریافت کرده و اسنادی که مرتبط به دریافت آن هستند را به رابط بانک ارائه می‌دهد.

با استفاده از این روش ساده شما می‌توانید از روش اعتبار اسنادی یا LC استفاده کنید. مرکزآهن با سال‌ها تجربه این امکان را فراهم کرده است که شما بتوانید تمام مقاطع فولادی خود را به روش LC خریداری کنید.

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.