0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

ارزیابی قیمت میلگرد در آخرین روز مرداد ماه

به نقل از گزارشگر فولاد طی روز گذشته بازار بورس کالا با اعلام عرضه روز چهارشنبه همان گونه که پیش تر نیز پیش بینی شده بود به گونه ای همه را غافلگیر کرده است. طبق محاسبات صورت گرفته برای عرضه شمش اهواز قیمت حداکثر پایه ۲۰۵۰۰  پیش بینی شده بود. این در حالی است که بازار بورس با انتخاب قیمت شمش فولادی به میزان پایه ۲۱۵۰۰ همه را غافلگیر کرده است و این اقدام از سوی بورس بسیار جای تعجب دارد. با توجه به سابقه بازار و بنابر تجربه و عرف فروش چندین ساله، قیمت پایه فروش جدید شمش باید برمبنای آخرین فروش قبلی یعنی قیمت ۱۹۸۰۰ تومان تعیین می گردید.

به گفته منابع خبری علت این قیمت گذاری جدید هم چنان مشخص نمی باشد اما آن چه مهم است این است که میزان عرضه این کالا هم چنان مشخص نبوده و این امر عاملی تعیین کننده می باشد. هم چنین طبق  گفته وزیر پیشین قیمت شمش در بورس بایستی براساس میانگین قیمت CIS و هم چنین گزارشات متال بولتن تعیین گردد با این حال مشاهده می شود که این امر نیز هم چنان میسر نشده است. براساس تجربه های پیشین قیمت شمش عرضه شده در بورس کالا همواره براساس قیمت شمش داخلی کشور چین و یا بورس تانگشان مشخص میگردید.

این میزان نسبت به قیمت CIS حدودا به میزان ۱۷ درصد مالیات دارد. مشاهده می شود که این اختلاف قیمت بر مشتری های بازار داخلی تحمیل می گردد. در واقع می توان گفت این ضرری است که در حال حاضر در بازار بورس به خریداران شمش تحمیل گردیده و کسی نیز پاسخ گوی این امر نمی باشد. با این حال اگر شمش با این قیمت معامله گردد قیمت میلگرد نیز به سمت ۲۵۰۰ میل می کند. به طور کلی می توان گفت شمش با این میزان قیمت با هر تناژی معامله گردد یا نگردد به هر حال باعث ایجاد نوسانات شدیدی برروی قیمت میلگرد و به طور کلی بازار مقاطع می گردد.

قیمت میلگرد اصفهان

هم چنین این امر سبب خواهد شد که مصرف کنندگان واقعی به روند فعلی بازار فولاد کشور بی اعتماد گردند که موجب بروز مشکلات متعددی در بازار فولاد خواهد شد. انتظار می رود که روند فعلی بازار موجب شود که محموله های زیادی به انبارها و بنگاه ها بازگردانده شوند. و هم چنین از چند روز آینده مجددا تمامی انبارها نگران فروش محموله های جدید خود گردند. به گفته کارشناسان بازار بهتر بود که بازار بورس راجع به این تصمیم عجولانه قدری تامل می کرد. هم چنین مشکل اصلی بازار که کمبود تقاضا و مشتری می باشد تا این لحظه هم چنان پابرجا می باشد.

تحلیل اختلاف قیمت میلگرد و شمش در بازار

به نقل از گزارشگر فولاد در خصوص بازار شمش و میلگرد در روزهای جاری و هم چنین اختلاف قیمت این دو محصول چند نکته حائز اهمیت می باشد. در تحلیل های صورت گرفته از اختلاف قیمت میلگرد و شمش جایگاه ارزش افزوده در مورد میلگرد محاسبه نمی گردد. در حال حاضر فاصله قیمت این دو محصول به میزان ۲۵۰ تومان محاسبه شده که با کاهش کرایه متوسط ۴۰ تومان این اختلاف به میزان ۲۱۰ تومان کاهش می یابد. هم چنین در حال حاضر هزینه تولید نوردکاران با افزایش قیمت شمش افزایش یافته است و نوردکاران بایستی بابت ضایعات و اکسید، شمش ۲۱۵۰ تومانی را جایگزین کنند در حالی که در حال حاضر قیمت اکسید ۸۰ تومان و قیمت ضایعات ذوبی ۱۳۰۰ تومان می باشد که این فاجعه بار است.

هم اکنون فاصله قیمت میلگرد و شمش ۲۵۰ تومان بوده که شاید در دسترس باشد ولی باید در نظر داشت که پیش از اینکه قیمت میلگرد افزایش یابد قیمت شمش با سرعت زیادی افزایش یافته که سبب زیان نوردکاران خواهد شد. با تمامی این توصیف ها اینکه طی یک روز فاصله قیمت میلگرد و شمش به ۳۳۰ تومان می رسد آن هم در شرایط رکود کامل نوردکاران حباب نامیده می شود.

تحلیل کوتاهی از بازار میلگرد و شمش اواخر مرداد ماه

در اواخر ماه جاری مشاهده کردیم که بازار شمش از تاریخ ۲۴ تا ۲۹ مرداد شروع به عقب نشینی کرده و طی این مدت قیمت این محصول پیوسته کاهشی بوده است. به گفته منابع خبری طی این ۶ روز قیمت شمش از بالاترین میزان خود یعنی ۲۲۲۰ تومان به میزان ۲۰۲۰ تومان کاهش یافت. در حقیقت شاهد کاهش قیمت ۲۰۰ تومانی این محصول در این مدت بوده ایم. با این حال در این مدت قیمت میلگرد تنها حدود ۶۵ تومان کاهش یافته و از میزان ۲۴۳۵ تومان به میزان ۲۳۷۰ تومان کاهش یافته است.

این در حالی است که ۱۳۵ تومان مقاومت در حوزه نورد یا تولیدکنندگان میلگرد مشاهده می گردد. این روند ادامه داشت تا زمانی که عرضه شمش ۲۳۴۰ تومانی نرخ پایه فولاد خوزستان در بورس کالا شنیده شد و بخش تولیدکنندگان شمش القایی این فاصله ۱۳۵ تومانی را با افزایش قیمت مجددا جبران نمودند و می توان گفت چنانچه این فاصله وجود نداشت عامل انگیزه تولیدکنندگان شمش برای بازگشت افزایشی قیمت به مراتب کم تر از وضعیت کنونی بود. با این حال نمی توان گفت که این بازگشت قیمت تنها به این علت بوده باشد. هم چنین از نگاه دیگر بنابر گفته برخی از نوردکاران عدم کاهش قیمت ۶ روزه آن ها متناسب با بخش شمش بیشتر به علت بی اعتمادی به حوزه شمش بوده است.

فروش اعتباری میلگرد

پس از آن شمش به علت برابری با قیمت های جهانی و خصوصا در بخش CIS و هم چنین از جهت عرضه، مجددا به میزان ۱۷۰ تومان افزایش قیمت یافت و مجددا سبب التهاب و نوسانات بازار گردید. با این حال در نهایت با ۱۳ درصد افزایش قیمت در بخش قراضه آهن (از قیمت ۱۱۸۵ تومان به ۱۳۳۰ تومان)، ۲۴ درصد افزایش قیمت در بخش شمش القایی (از ۱۷۵۵ به ۲۱۷۰ تومان) و ۲۱ درصد افزایش قیمت میلگرد آجدار (از قیمت ۱۹۹۵ تومان به قیمت ۲۴۰۵ تومان) نسبت به ماه گذشته کارنامه مرداد ماه در حوزه فولاد نیز بسته شده و تحویل شهریور ماه داده شد. طبق آمار منتشر شده در ۵ ماهه نخست سال جاری شاهد حدودا ۳/۴۱ درصد افزایش قیمت قراضه آهنی، ۶/۶۸ درصد افزایش قیمت شمش و در نهایت ۵۸ درصد افزایش قیمت میلگرد آجدار بوده ایم که به نوبه خود کم سابقه بوده است.

 

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • ۵عالی بود
  • ۳خوب بود
  • ۲معمولی بود
  • ۱بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0
سوالات و نظرات کاربران
نمایش موافق ترین ها
    اشتراک گذاری