0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ارزیابی قیمت میلگرد در آخرین روز مرداد ماه

به نقل از گزارشگر فولاد طی روز گذشته بازار بورس کالا با اعلام عرضه روز چهارشنبه همان گونه که پیش تر نیز پیش بینی شده بود به گونه ای همه را غافلگیر کرده است. طبق محاسبات صورت گرفته برای عرضه شمش اهواز قیمت حداکثر پایه 20500  پیش بینی شده بود. این در حالی است که بازار بورس با انتخاب قیمت شمش فولادی به میزان پایه 21500 همه را غافلگیر کرده است و این اقدام از سوی بورس بسیار جای تعجب دارد. با توجه به سابقه بازار و بنابر تجربه و عرف فروش چندین ساله، قیمت پایه فروش جدید شمش باید برمبنای آخرین فروش قبلی یعنی قیمت 19800 تومان تعیین می گردید.

به گفته منابع خبری علت این قیمت گذاری جدید هم چنان مشخص نمی باشد اما آن چه مهم است این است که میزان عرضه این کالا هم چنان مشخص نبوده و این امر عاملی تعیین کننده می باشد. هم چنین طبق  گفته وزیر پیشین قیمت شمش در بورس بایستی براساس میانگین قیمت CIS و هم چنین گزارشات متال بولتن تعیین گردد با این حال مشاهده می شود که این امر نیز هم چنان میسر نشده است. براساس تجربه های پیشین قیمت شمش عرضه شده در بورس کالا همواره براساس قیمت شمش داخلی کشور چین و یا بورس تانگشان مشخص میگردید.

این میزان نسبت به قیمت CIS حدودا به میزان 17 درصد مالیات دارد. مشاهده می شود که این اختلاف قیمت بر مشتری های بازار داخلی تحمیل می گردد. در واقع می توان گفت این ضرری است که در حال حاضر در بازار بورس به خریداران شمش تحمیل گردیده و کسی نیز پاسخ گوی این امر نمی باشد. با این حال اگر شمش با این قیمت معامله گردد قیمت میلگرد نیز به سمت 2500 میل می کند. به طور کلی می توان گفت شمش با این میزان قیمت با هر تناژی معامله گردد یا نگردد به هر حال باعث ایجاد نوسانات شدیدی برروی قیمت میلگرد و به طور کلی بازار مقاطع می گردد.

قیمت میلگرد اصفهان

هم چنین این امر سبب خواهد شد که مصرف کنندگان واقعی به روند فعلی بازار فولاد کشور بی اعتماد گردند که موجب بروز مشکلات متعددی در بازار فولاد خواهد شد. انتظار می رود که روند فعلی بازار موجب شود که محموله های زیادی به انبارها و بنگاه ها بازگردانده شوند. و هم چنین از چند روز آینده مجددا تمامی انبارها نگران فروش محموله های جدید خود گردند. به گفته کارشناسان بازار بهتر بود که بازار بورس راجع به این تصمیم عجولانه قدری تامل می کرد. هم چنین مشکل اصلی بازار که کمبود تقاضا و مشتری می باشد تا این لحظه هم چنان پابرجا می باشد.

تحلیل اختلاف قیمت میلگرد و شمش در بازار

به نقل از گزارشگر فولاد در خصوص بازار شمش و میلگرد در روزهای جاری و هم چنین اختلاف قیمت این دو محصول چند نکته حائز اهمیت می باشد. در تحلیل های صورت گرفته از اختلاف قیمت میلگرد و شمش جایگاه ارزش افزوده در مورد میلگرد محاسبه نمی گردد. در حال حاضر فاصله قیمت این دو محصول به میزان 250 تومان محاسبه شده که با کاهش کرایه متوسط 40 تومان این اختلاف به میزان 210 تومان کاهش می یابد. هم چنین در حال حاضر هزینه تولید نوردکاران با افزایش قیمت شمش افزایش یافته است و نوردکاران بایستی بابت ضایعات و اکسید، شمش 2150 تومانی را جایگزین کنند در حالی که در حال حاضر قیمت اکسید 80 تومان و قیمت ضایعات ذوبی 1300 تومان می باشد که این فاجعه بار است.

هم اکنون فاصله قیمت میلگرد و شمش 250 تومان بوده که شاید در دسترس باشد ولی باید در نظر داشت که پیش از اینکه قیمت میلگرد افزایش یابد قیمت شمش با سرعت زیادی افزایش یافته که سبب زیان نوردکاران خواهد شد. با تمامی این توصیف ها اینکه طی یک روز فاصله قیمت میلگرد و شمش به 330 تومان می رسد آن هم در شرایط رکود کامل نوردکاران حباب نامیده می شود.

تحلیل کوتاهی از بازار میلگرد و شمش اواخر مرداد ماه

در اواخر ماه جاری مشاهده کردیم که بازار شمش از تاریخ 24 تا 29 مرداد شروع به عقب نشینی کرده و طی این مدت قیمت این محصول پیوسته کاهشی بوده است. به گفته منابع خبری طی این 6 روز قیمت شمش از بالاترین میزان خود یعنی 2220 تومان به میزان 2020 تومان کاهش یافت. در حقیقت شاهد کاهش قیمت 200 تومانی این محصول در این مدت بوده ایم. با این حال در این مدت قیمت میلگرد تنها حدود 65 تومان کاهش یافته و از میزان 2435 تومان به میزان 2370 تومان کاهش یافته است.

این در حالی است که 135 تومان مقاومت در حوزه نورد یا تولیدکنندگان میلگرد مشاهده می گردد. این روند ادامه داشت تا زمانی که عرضه شمش 2340 تومانی نرخ پایه فولاد خوزستان در بورس کالا شنیده شد و بخش تولیدکنندگان شمش القایی این فاصله 135 تومانی را با افزایش قیمت مجددا جبران نمودند و می توان گفت چنانچه این فاصله وجود نداشت عامل انگیزه تولیدکنندگان شمش برای بازگشت افزایشی قیمت به مراتب کم تر از وضعیت کنونی بود. با این حال نمی توان گفت که این بازگشت قیمت تنها به این علت بوده باشد. هم چنین از نگاه دیگر بنابر گفته برخی از نوردکاران عدم کاهش قیمت 6 روزه آن ها متناسب با بخش شمش بیشتر به علت بی اعتمادی به حوزه شمش بوده است.

فروش اعتباری میلگرد

پس از آن شمش به علت برابری با قیمت های جهانی و خصوصا در بخش CIS و هم چنین از جهت عرضه، مجددا به میزان 170 تومان افزایش قیمت یافت و مجددا سبب التهاب و نوسانات بازار گردید. با این حال در نهایت با 13 درصد افزایش قیمت در بخش قراضه آهن (از قیمت 1185 تومان به 1330 تومان)، 24 درصد افزایش قیمت در بخش شمش القایی (از 1755 به 2170 تومان) و 21 درصد افزایش قیمت میلگرد آجدار (از قیمت 1995 تومان به قیمت 2405 تومان) نسبت به ماه گذشته کارنامه مرداد ماه در حوزه فولاد نیز بسته شده و تحویل شهریور ماه داده شد. طبق آمار منتشر شده در 5 ماهه نخست سال جاری شاهد حدودا 3/41 درصد افزایش قیمت قراضه آهنی، 6/68 درصد افزایش قیمت شمش و در نهایت 58 درصد افزایش قیمت میلگرد آجدار بوده ایم که به نوبه خود کم سابقه بوده است.

 

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0