آخرین گزارش متال بولتن از بازار فولاد ایران

5 سال پیش3249بازدید0دیدگاه1امتیاز (2 رای)
آخرین گزارش متال بولتن از بازار فولاد ایران

ثبات نرخ محصولات نیمه ساخته شده فولادی ایران متاثر از رکود بازار

برخی منابع روز چهارشنبه عنوان کردند؛ قیمت شمش فولادی و تختال صادراتی ایران، در اکثر موارد در هفته منتهی به روز چهارشنبه ۲۵ سپتامبر، توام با برخی معاملات شنیده شده در خصوص شمش، ثابت بود. تولیدکنندگان ایرانی شمش فولادی تولیدی خود را با نرخ ۳۵۰ الی ۳۶۰ دلار به ازای هر تن فوب پیشنهاد دادند؛ و در نهایت شنیده شد ۲۰۰،۰۰۰ تن شمش با نرخ ۳۸۵ الی ۳۹۵ دلار به ازای هر تن cfr به چین فروخته شده که این رقم معادل با ۳۴۵ الی ۳۵۵ دلار به ازای هر تن فوب خواهد بود. علاوه بر این معامله، دو معامله دیگر از فروش شمش فولادی به همسایگان این کشور با نرخ ۳۵۵ الی ۳۵۷ دلار به ازای هر تن فوب هم شنیده شد. تاجری عنوان نمود : ” از آن جایی که در حوزه قراضه آهن قیمت ها تمایلی به کاهش قیمت ندارد؛ ادامه کاهش سریع قیمت ها غیر محتمل به نظر می ‌رسد.”

شاخص روزانه فست ‌مارکت در تاریخ ۲۴ سپتامبر در خصوص قراضه آهن سنگین با ترکیب (۸۰ درصد درجه یک و ۲۰ درصد درجه دو)، با مبدا اروپای شمالی با شرایط تحویل ترکیه ( cfr ) ۲۲۸.۰۰ دلار به ازای هر تن بود که نسبت به شاخص ۱۸ سپتامبر با نرخ ۲۲۶.۴۲ دلار به ازای هر تن cfr افزایش داشته است. ارزیابی هفتگی فست‌ مارکت در تاریخ ۲۵ سپتامبر در خصوص شمش فولادی صادراتی، فوب بنادر ایران، ۳۵۰ الی ۳۵۷ دلار به ازای هر تن بود که نسبت به تاریخ ۱۸ سپتامبر در دامنه قیمتی ۳۵۰ الی ۳۶۰ دلار به ازای هر تن cfr کاهش داشته است.

گزارش متال بولتن از بازار ایران

پیشنهاد تختال فولادی صادراتی ایران این هفته ۳۷۰ دلار به ازای هر تن فوب شنیده شد، اما خواستگاه مشتریان ۳۵۰ الی ۳۶۰ دلار به ازای هر تن فوب بود، از این رو معاملات قابل توجهی شنیده نشد. ارزیابی فست ‌مارکت در تاریخ ۲۵ سپتامبر در خصوص تختال فولادی صادراتی ایران، فوب بنادر ایران، در محدوده قیمتی ۳۵۰ الی ۳۶۰ دلار به ازای هر تن و نسبت به هفته قبل ثابت بود.

کاهش متوالی قیمت های جهانی محصولات فولادی طی چند ماه گذشته، فاصله نرخ های داخلی به نرخ بازارهای همزاد یا رقیب ایران به خصوص CIS را بیش از پیش نزدیک نموده است

مفروضات مسئله با توجه به داده ‌های موجود :

۱) میانگین نرخ هفتگی و ماهانه دلار نیمایی حدود ۱۱۰۰۰ تومان

۲) قیمت میلگرد فولادی CIS فوب دریای سیاه حدود ۴۰۰ دلار به ازای هر تن

۳) حداقل نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی حدود ۳۷۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده حدود ۴۰۰۰ الی ۴۰۳۰ تومان )

محاسبات با در نظر گرفتن مفروضات :

معادل ریالی میلگرد دریای سیاه،

حدود ۴۴۰۰ تومان به ازای هر کیلو :

۴۰۰ × ۱۱۰۰۰ ÷ ۱۰۰۰ ~= ۴۴۰۰

تفاوت نرخ داخلی و کالای خارجی

۴۴۰۰ × ۱۰۰ ÷ ۳۷۰۰ ~= ۱۱۹%

نتیجه و تحلیل :

همان طوری که از محاسبات دیده می شود؛ در حال حاضر نرخ های داخلی تنها ۱۹ درصد پایین ‌تر از نرخ کالای مشابه خارجی ایستاده و این در حالی است که کالای خارجی با شرایط فوب ( fob ) و کالای داخلی تحویل درب کارخانه یا ( exw ) ثبت شده و این به این معنا می تواند باشد که این اختلاف در شرایط برابر حتی کمتر از این مقدار خواهد بود؛ حال اگر برای مصرف کننده نهایی، نرخ حداقل های بازار با احتساب ۹ درصد مالیات ارزش افزوده در نظر گرفته شود؛ یعنی معادل با حدود ۴۰۰۰ تا ۴۰۳۰ تومان به ازای هر کیلو؛ در این صورت به اختلاف حدود ۱۰ درصدی قیمت های داخلی با محصول مشابه خارجی خواهیم رسید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد