0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

وضعیت بازار شمش و میلگرد جهانی

طبق اخبار منتشر شده از آژانس گزارش قیمت متال بولتن در تاریخ ۲۶ ماه ژوئن، قیمت شمش فولادی طی هفته گذشته در اکثر بازارهای منطقه ای با وجود ضعف تقاضا در بازار محصولات قولاد بلند، افزایش یافته است.

این قیمت در کشورهای چین و جنوب شرقی آسیا افزایش بیشتری یافته است.

قیمت های پیشنهادی بیشتر و تاثیرات غفلت و کوتاهی تامین کنندگان فولاد چینی در معاملات گذشته دو فاکتور اصلی تاثیرگذار بر افزایش قیمت های جنوب شرقی آسیا بوده است در حالی که در کشور چین، بازار داخلی هم چنان در حال حمایت از موجودی کم بازار می باشد.

از طرف دیگر علی رغم به پایان رسیدن ماه مبارک رمضان کمبود تقاضا در این ماه هم چنان بر بازار خاورمیانه تاثیرگذار بوده در حالی که بازار هند شاهد افزایش در فعالیت صادرات محصولات فولادی پس از چندین هفته از رکود بازار بوده است.

بازار فولاد چین:

طی هفته گذشته شاهد کاهش قیمت میلگرد در کشور چین بوده ایم  که علت این امر تجارت ضعیف ناشی از هوای مرطوب در اکثر بازارهای عمده این کشور از قبیل پکن، شانگهای، هانگژو و گوانگژو می باشد.

هم چنین افت بازارهای فعال کشور سبب فشار بر قیمت میلگرد کشور شده است این در حالیست که موجودی محصولات فولاد بلند در اکثر شهرها از جمله شانگهای در حال افزایش می باشد.

قیمت شمش در بازار تانگشان نیز طی هفته گذشته هرچند در جهت مخالف قرار گرفته است، با پایان رسیدن هفته به قیمت ۴۶۸ دلار به ازای هر تن رسیده است که این قیمت نسبت به قیمت گزارش شده طی جمعه هفته گذشته ۷۱/۱۱ دلار به ازای هر تن کاهش یافته است.

عوامل اصلی افزایش قیمت شمش در این کشور موجودی اندک بازار و تقاضای مناسب می باشد.

به گفته یکی از تاجران مستقر در تانگشان موجودی شمش در تانگشان تا پایان سال گذشته به میزان ۱۷۰۰۰۰ تن کاهش یافته است و خرید شمش توسط کارخانجات تولیدکننده میلگرد سبب فعالیت عمده بازار شمش بوده زیرا هم چنان برای این کارخانجات سود به همراه دارد.

در مقایسه، موجودی شمش در تانگشان در اوایل سال جاری در حدود یک میلیون تن گزارش شده است.

بازار فولاد جنوب شرقی آسیا:

به قیمت قیمت های داخلی بالا در بازار فولاد جنوب شرقی آسیا، پیشنهادات شمش صادراتی از کشور چین حداقل به میزان ۴۳۰-۴۲۰ دلار به ازای هر تن گزارش شده است و این قیمت ها در اکثر بازارها غیرقابل اجرا می باشند.

در جنوب شرقی آسیا قیمت های وارداتی طی هفته گذشته به دنبال خبر معامله خرید شمش صورت گرفته توسط کشور اندونزی از کشور هند به مبلغ ۴۲۵ دلار به ازای هر تن (با احتساب هزینه حمل کالا تا مقصد) ، افزایش یافته است.

در کشور اندونزی به علت تعطیلات پس از ماه مبارک رمضان تنها تعداد کمی از مشتریان شمش را با قیمتی در محدوده ۴۱۵-۴۱۰ دلار به ازای هر تن (با احتساب هزینه حمل کالا تا مقصد) خریداری کرده اند، با این حال علت معامله صورت گرفته بین این کشور و کشور هند کوتاهی و غفلت کشور چین شناخته شده است.

اخبار رسیده حاکی از آن است که برخی خریداران شمش در کشور اندونزی تحت تاثیر محموله های وارداتی  از کشور چین به قیمت ۴۰۵-۳۹۵ دلار به ازای هر تن (با احتساب هزینه حمل کالا تا مقصد) بوده و یک یا چند تن از آن ها مجبور به پرداخت مبالغ بالاتری برای محصولات فولادی غیر چینی شده اند.

هم چنین در کشور فیلیپین علی رغم این که عوارض ضد دامپینگ از سوی تمامی کشورها علیه این کشور به صفر رسیده است تاکنون هیچ معامله ای رخ نداده است.

هم چنین پیشنهادات شنیده شده از یک تولیدکننده فولاد عمده در کشورهای اوکراین و قزاقستان به مانیل (پایتخت فیلیپین) به قیمت ۴۲۰ دلار به ازای هر تن (با احتساب هزینه حمل کالا تا مقصد) شنیده شده است.

هزینه حمل و نقل کالا از دریای سیاه به شهر مانیل بیش از ۳۰ دلار به ازای هر تن محاسبه شده است.

منابع خبری در شهر مانیل معتقدند که یک یا چندین خریدار قادر به پذیرفتن قیمت هایی در محدوده ۴۲۵-۴۲۰ دلار به ازای هر تن می باشند اما اکثر قیمت ها بالاتر از ۴۳۰ دلار به ازای هر تن (با احتساب هزینه حمل کالا تا مقصد) گزارش شده است.

بازار فولاد کشور هند:

به نقل از منابع خبری، محموله های شمش کشور هند طی هفته گذشته به قیمت ۴۳۵ دلار به ازای هر تن (با احتساب هزینه حمل کالا تا مقصد) به شهر مانیل فروخته شده است.

اخبار رسیده حاکی از آن است که طی هفته گذشته یکی از کارخانجات تولید فولاد کشور هند ۲۵۰۰۰ تن شمش به شرکتی در خاور میانه به قیمت ۴۱۰ دلار به ازای هر تن به فروش رسانده است که نسبت به قیمت پیشنهادی طی هفته گذشته (۴۰۵-۴۰۰ دلار به ازای هر تن) افزایش یافته است.

هم چنین هزینه حمل کالا از کشور هند به شهر مانیل ۲۰ دلار به ازای هر تن محاسبه شده است. به گفته یکی از تاجران این قیمت هم چنان برای خریداران در جنوب شرقی آسیا بالا می باشد.

بازار فولاد کشورهای مستقل اتحادیه ای:

طبق اخبار منشر شده، در کشورهای مستقل اتحادیه ای محموله شمش از کشور روسیه به مبلغ ۴۰۰ دلار به ازای هر تن فروخته شده است.

هم چنین شنیده شده است که محموله ای از کشور اوکراین به قیمت کمی بیشتر از ۴۰۰ دلار به ازای هر تن به فروش رسیده است که نشان دهنده تقویت بازار داخلی می باشد.

دیگر اخبار رسیده حاکی از آن است که محموله ای از اوکراین به مصر به مبلغ ۴۲۲ دلار به ازای هر تن (با احتساب هزینه حمل کالا تا مقصد) در شرایط حمل و نقل سریع فروخته شده است.

هزینه این حمل و نقل ۲۰ دلار به ازای هر تن محاسبه شده است.

طی هفته گذشته، چندین محموله شمش به مبلغ کمی پایین تر از ۴۰۰ دلار به ازای هر تن صورت گرفته است اما اطلاعات این معاملات هنوز توسط شرکت کنندگان بازار تایید نشده است.

به گفته یکی از منابع خبری ترکیه در روز جمعه، محموله های وارده از کشورهای مستقل اتحادیه ای به کشور ترکیه ۴۲۰-۴۱۵ دلار به ازای هر تن (با احتساب هزینه حمل کالا تا مقصد) فروخته شده است.

پیشنهادات رسیده از کشور اوکراین به ترکیه نیز ۴۱۰ دلار به ازای هر تن گزارش شده است.

بازار فولاد خاورمیانه، شمال آفریقا:

اریابی هفتگی آژانس گزارش قیمت متال بولتن از قیمت شمش وارداتی به کشور ترکیه ۴۱۰-۴۰۰ دلار به ازای هر تن طی هفته جاری ثابت باقی مانده است.

طبق منابع بازار تقاضا برای شمش وارداتی از کشورهای مستقل اتحادیه ای به کشور ترکیه کساد بوده و اکثر کارخانجات تمایل به خرید قراضه به جای شمش دارند.

در کشور مصر نیز قیمت های وارداتی علی رغم تاثیرات ماه مبارک رمضان افزایش یافته است.

جدول

جدول

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • ۵عالی بود
  • ۳خوب بود
  • ۲معمولی بود
  • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها

    اشتراک گذاری