0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

تداوم رکود در بازار

به دنبال مصوبه دولت برای دلار تک نرخی در روزهای اخیر قیمت اکثر مقاطع فولادی از جمله قیمت میلگرد روند کاهشی را در پیش گرفته است. هرچند که به گفته اکثر فعالان بازار مواد اولیه جهت تولید این محصولات توسط بازار داخلی تامین می گردد با این حال اکثر تولیدکنندگان قیمت های پیشنهادی خود را براساس نرخ ارز تعیین می کنند که از جمله آن ها می توان به قیمت میلگرد بناب اشاره کرد.

این امر سبب رکود در بازار داخلی شده است. به گفته رئیس اتحادیه آهن فروشان حدود نود درصد مواد اولیه برای تامین نیاز تولیدکنندگان در بازار داخلی تامین می گردد با این حال در روزهای ابتدایی سال و همزمان با افزایش نرخ ارز شاهد افزایش شدیدی در قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی در بازار داخلی بودیم.

وی اشاره کرد که با توجه به رونق تولید مواد اولیه در بازار داخلی در حال حاضر نیاز چندانی در بازار به واردات مواد اولیه احساس نمی شود و تاثیر شدید نرخ ارز بر قیمت محصولات عمدتا ناشی از هیجانات کاذب می باشد. این نوسانات در روزهای ابتدایی سال جاری مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نهایی آهن آلات ایجاد کرده است.

تولیدکنندگان در حال حاضر قیمت محصولات تولیدی خود را بیشتر براساس نرخ جهانی آهن و فولاد در بازار جهانی ارائه می کنند و این قیمت تا حدودی برای خریداران خرد قابل قبول نبوده و همین امر سبب کاهش میزان تقاضا در بازار داخلی شده است.

کاهش هیجانات کاذب بازار و پیش بینی ثبات قیمت

هم چنین وی اشاره کرد زمانی که مصوبه دولت مبنی بر تک نرخی شدن ارز صادر گردید اندکی از هیجانات کاذب ایجاد شده در بازار فروکش کرد با این حال هنوز تمامی افراد این حوزه از دلار 4200 تومانی تبعیت نکرده و همین امر سبب آشفتگی بازار گشته است.

هم چنین مشکل دیگری که این روزها در میان تولیدکنندگان حوزه فولاد مشاهده می شود این است که این افراد فعالیت شدیدی در بازار صادراتی داشته ولی حاضر نمی شوند محصولات خود را با قیمتی پایین تر در بازار داخلی به فروش برسانند و همین امر به رکود موجود در بازار دامن زده است.

هم چنین صادرکنندگان پس از فروش محصولات خود در بازارهای صادراتی دلار حاصل را با قیمت های بیشتری به فروش رسانده که دولت در نظر دارد برای این روند نیز تمهیداتی را برگزیند. هم چنین محمد آزاد بیان کرد که قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی در هفته جاری به طور متوسط نسبت به قیمت های اعلام شده در هفته های قبل به طور میانگین 100 تومان کاهش یافته است و این امر ناشی از مهار افزایش نرخ ارز توسط دولت بوده است.

قیمت میلگرد بناب

بررسی آسیب مشکلات صادرکنندگان به بازار داخلی

با این حال قیمت ها هنوز نسبت به ماه های گذشته با افزایش شدیدی مواجه می باشد. این امر سبب بی رونقی بازار فولاد گشته است. بنابراین به نظر می رسد با این که مصوبه تک نرخی شدن ارز به کمک اکثر تولیدکنندگان فولاد آمده است با این حال هنوز مشکلات زیادی بر سر راه این مصوبه و پذیرفته شدن از سوی فعالان این صنف وجود دارد.

این میان ضرر اصلی به صادرکنندگان وارد شده است چراکه دولت آن ها را ناچار خواهد کرد که ارز خود را وارد سیستم نظام بانکی کنند و این امر موجب نارضایتی صادرکنندگان آهن آلات شده است. در حال حاضر قیمت میلگرد در بازار داخلی 2750 تومان به ازای هر کیلو و قیمت تیرآهن 2900 تومان به ازای هر کیلو اعلام شده است.

پیش بینی قیمت میلگرد و سایر محصولات در اردیبهشت

به نظر می رسد تا امروز مصوبه تک نرخی شدن ارز نتوانسته تاثیری بر قیمت محصولاتی هم چون ورق فولادی و قیمت میلگرد داشته باشد و از آن جایی که قیمت محصولاتی هم چون خودرو نیز وابسته به نرخ ورق می باشد شاهد تغییراتی در قیمت این محصولات نیز نبوده ایم. بر همین اساس در روزهای آتی نیز افت قابل توجهی برای قیمت این محصولات پیش بینی نشده است.

هم چنین طی هفته های گذشته با توجه به افزایش شدید نرخ ارز قیمت محصولات فولادی در بورس کالا نیز با افزایش زیادی مواجه شد و به نظر نمی رسد این قیمت به زودی به روال قبلی خود بازگشته و یا ثابت گردد. موضوع دیگری که مطرح است این است که در حال حاضر اکثر مردم به دلار 4200 تومانی دسترسی ندارند بنابراین نرخ ثابت ارز نتوانسته بر قیمت روز میلگرد و سایر محصولات فولادی تاثیر چندانی داشته باشد.

در هفته گذشته پیش بینی می شد که بورس کالا برای کاهش قیمت ها تلاش کند و در این هفته با توجه به نرخ شمش فولاد کاوه در بورس کالا و پس از آن کاهش قیمت ورق فولاد مبارکه به نظر می رسد تلاش های دولت در جهت هماهنگی قیمت ها در روزهای آتی اثرگذار باشد.

بنابراین تا زمانی که تولیدکنندگان نرخ 4200 تومانی را نپذیرند و قیمت های پیشنهادی خود را با این نرخ هماهنگ نکنند تلاش دولت در جهت این مصوبه به نتیجه نخواهد رسید. باید دید که در روزهای آتی بازار به چه صورت پیش خواهد رفت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0