0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کاهش محسوس تقاضای محصولات فولادی در اولین روز بازگشایی رسمی بازار

به گفته گزارشگر فولاد تا پنجشنبه هفته گذشته، تقاضای بازار به واسطه هجوم تقاضاهای مضطرب پشت صف و جا مانده در خلال تعطیلات نوروزی و تعطیلی بیش از نیمی از مبادی تولیدکننده محصولات فولادی در خلال روزهای نیمه تعطیل نسبتا مطلوب دیده و شنیده شد. بنابراین شاهد افزایش قیمت روز میلگرد در برخی مبادی بودیم.

به واسطه ادامه روند افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد بناب افسارگسیخته مبادی مختلف طی هفته گذشته و به خصوص روز گذشته و فروکش نمودن تقاضاهای اضطراری به دلیل تامین نیاز خود در خلال روزهای نیمه تعطیل 10 روز ابتدایی سال؛ تقاضا به صورت محسوسی تا شفاف تر شدن وضعیت لایه های بالایی زنجیره تامین در روز جاری و از اواسط وقت عقب ‌نشینی نمود؛

جو حاصل از روند افزایشی دلار که از اواخر اسفند ماه آغاز و تا هفته گذشته با عبور از مرز 5 هزار تومان ادامه پیدا کرد؛ نقش به سزایی در این نوسان سازی ها ایفا نمود و این در حالی است که بازار مواد اولیه حوزه فولاد داخلی و به خصوص قراضه آهن هنوز در انجماد حاصل از تعطیلات نوروزی به سر برده و وضعیت آن بطور کامل مشخص نشده است

هر چند که برخی گزارشات دریافتی از حوزه قراضه آهن حکایت از ثبات و عدم تغییرات محسوس آن در روزهای ابتدایی بازگشایی سال جدید دارد. این در حالی است که در هفته گذشته قیمت برخی کارخانجات از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان اعلام نگردید.

مروری بر نوسانات قیمت شمش فولادی

همزمان با نوسان گیری های بخشی از حوزه نورد در روزهای نسبتا تعطیل لایه های بالایی زنجیره تامین به خصوص بازار شمش القایی؛ قدر مسلم با سهم خواهی این حوزه ها و لایه ‌های بالاتر از این نوسانات به وجود آمده در حوزه نورد و مقارن با آن با فروکش نمودن زود هنگام بازار تقاضا و مواجه با افزایش قیمت های انفجاری پیش امده 10 روز اخیر از جمله قیمت میلگرد ساده و قیمت میلگرد شاهرود ؛ چنانچه اگر چاشنی عقب ‌نشینی نرخ دلار هر چند به صورت دستوری در روزهای آتی ضمیمه این تحولات گردد؛ رکود نسبی و فرسایشی شدن مجدد بازار داخلی مقاطع طویل فولادی دور از انتظار نخواهد بود

هر چند شاید قضاوت در این خصوص کمی زود باشد اما عکس العمل و رفتار افزایشی با تاخیر و البته تاحدودی ناکام مانده از نوسان گیری حوزه شمش القایی قابل پیش ‌بینی خواهد بود؛ در ادامه به طور حتم این تقاضای موثر و نهایی بازار مصرف است که در این کشمکش و هنگامه لایه ‌های مختلف زنجیره‌ تامین، تعیین کننده نهایی سمت و سوی هفته آتی بازار خواهد شد.

قیمت روز میلگرد

هم چنین بنا بر گزارش نرخ باکس از حوزه قراضه آهن در روز گذشته ، صرف نظر از تعداد کمی از مبادی خرید این حوزه که افزایشی دیده می شود؛ میانگین‌ تغییرات کل خیلی محسوس نبوده و حدود 10 تومان افزایش ارزیابی گردید.

نوسانات بازار قوطی پروفیل و پیش بینی بازار آتی

بازار قوطی و پروفیل نیز هنوز به طور کامل بازگشایی نشده ولی تا این لحظه و بنا بر اعلام تعداد معدودی از مبادی فروش این حوزه؛ افزایش قیمت پروفیل و قوطی 60 الی 100 تومانی نسبت به آخرین اعلام اسفند ماه سال گذشته، در برخی از این مبادی شنیده شد

در حال حاضر بازار تقريبا نيمه تعطيل مي باشد تقريبا تمامي دفاتر جهت خوش وبش و تبريك سال نو در دفاتر حضور پيدا كرده اند. بنابر اطلاعات بازار قیمت ورق روغنی قزاق در بندر انزلی نسبت به قبل تعطیلات با افزایش ۱۰۰ تومانی به قیمت پایه ۳۳۰۰ تومان اعلام نرخ میشود که آنچنان مشتری پابه نرخی ندارد.

ورق ۲ میلی سیاه در بندر انزلی ۲۹۳۰۰ ریال و ۱/۵ میلی سیاه در بندر انزلی ۳۳۰۰۰ ریال قیمت داده می شود. قيمت هاي اعلامي قيمت واقعي بازار نيست فعلا به علت رسميت نيافتن بازار قيمت ها به صورت موردي اعلام مي گردد.

نوسانات قیمت میلگرد کارخانجات مختلف

هم چنین در روز گذشته مشاهده کردیم که قیمت میلگرد تیکمه داش و قیمت میلگرد ظفر بناب تا میزان 1200 ریال با افزایش مواجه گردید. به نظر می رسد که با افزایش نرخ دلار و هم چنین روند افزایشی قیمت شمش و سایر مواد اولیه قیمت محصولات فولادی در سال جدید به روند افزایشی خود ادامه دهد.

پیش از تعطیلات نوروزی مشاهده کردیم که سیگنال های مثبت زیادی در بازار فولاد در جهت افزایش قیمت ها مشاهده شد ولی به دلیل تعطیلات این سیگنال ها فرصت تاثیر بر بازار داخلی را نداشتند. با این حال به نظر می رسد که در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت میلگرد روهینا و سایر کارخانجات باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0