0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

رونق صادرات فولاد در سالی که گذشت

به طور کلی می توان گفت گه سال گذشته سالی تاثیرگذار برای بازار آهن آلات داخلی ایران بوده است. همان طور که می دانیم در سال 95 تلاش های زیادی برای رونق صادرات در این بخش صورت گرفت و سال 96 این مهم به دست آمد و شاهد رونق صادرات فولاد در بازار ایران بودیم. فعالیت کم در بازار داخلی یکی از عمده دلایل افزایش صادرات در سال 96 به شمار می رفت و این امر سبب افزایش قیمت آهن آلات از جمله قیمت روز میلگرد در بازار داخلی گردید.

طبق آمار منتشر شده قیمت روز میلگرد در روزهای پایانی سال 96 به طور متوسط به میزان 24783 ریال بوده است. این در حالی است که این قیمت برای روزهای پایانی سال 95 برای مثال قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان به میزان 15836 ریال بوده است. هم چنین به گزارش منابع خبری قیمت ورق سیاه نیز در روزهای پایانی سال گذشته به طور متوسط به میزان 28261 ریال بوده است در حالی که قیمت این محصول در روزهای پایانی سال 95 به میزان 23488 ریال گزارش شد.

بنابراین آن طور که مشخص است قیمت روز میلگرد در سال 96 نسبت به سال 95 رشد شدیدتری نسبت به قیمت ورق فولادی داشته است. در مورد صادرات آهن آلات در بازار ایران و تاثیر آن بر قیمت محصولات فولادی ذکر چند نکته حائز اهمیت می باشد. نخست آن که همان طور که می دانیم صادرات ورق فولادی دارای بالاترین ارزش افزوده در بازار آهن آلات کشور می باشد.

تاثیر بازار صادرات بر قیمت روز میلگرد بازار داخلی

این در حالی است که در سال 96 صادرات انواع ورق فولادی از ایران روند نزولی داشته است و علت این امر مسائل دامپینگ در کشور می باشد. با این حال شاهد افزایش صادرات اسلب در سال گذشته برخلاف افت صادرات ورق فولادی بوده ایم. یکی از عمده دلایل کاهش صادرات این محصولات نیاز شدید بازار داخلی به ورق فولادی برای تولید محصولاتی از جمله لوله و پروفیل می باشد و این امر بر قیمت پروفیل و لوله فولادی نیز تاثیر عمده ای داشته است.

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

با این حال پیش بینی های صورت گرفته حاکی از آن است که به دلیل نوسانات نرخ دلار میزان صادرات از جمله صادرات ورق فولادی در سال 97 افزایش شدیدی خواهد یافت. با نگاه به روند صادرات کارخانه فولاد مبارکه نیز متوجه خواهیم شد که این کارخانه در سال گذشته میزان صادرات اسلب را افزایش داده و برخلاف آن صادرات ورق فولادی را کاهش داده است و این امر بر قیمت انواع ورق فولادی از جمله قیمت ورق گالوانیزه تاثیر زیادی داشته است.

نکته حائز اهمیت دیگری که در قیمت های صادراتی بازار ایران وجود دارد این است که قیمت روز میلگرد صادراتی ایران در سال گذشته به میزان 510-485 دلار به ازای هر تن فوب پیشنهاد  شده است در حالی که قیمت بیلت صادراتی به میزان حداقل 510 دلار به ازای هر تن فوب بوده است. این در حالی است که قیمت روز میلگرد باید حداقل به میزان 20 دلار به ازای هر تن بیشتر از قیمت اعلام شده برای بیلت صادراتی باشد.

رقابت در بخش صادرات میلگرد برخلاف شمش

علت این امر این است که شمش صادراتی از کارخانه فولاد خوزستان در دنیا بسیار مطرح می باشد در حالی که صادرکننده عمده ای برای صادرات میلگرد هنوز شناخته نشده است و رقابت زیادی در این بخش مشاهده می شود به همین دلیل قیمت روز میلگرد در بازار جهانی کم تر از قیمت پیشنهادی برای شمش می باشد.

بنابراین در سال 96 افزایش میزان صادرات محصولات فولادی بر قیمت این محصولات از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان تاثیر عمده ای داشته است. هم چنین رونق بازار صادرات ایران سبب افزایش ورود ارز به کشور شده است که این امر نقض مهمی در رونق صنعت و اقتصاد ایران خواهد داشت.

با این حال به دلیل شرایط دشوار ایران در بازارهای جهانی صادرات نیز در جایگاه حساسی واقع شده است به طوری که چنانچه ایران با تحریم مواجه گردد آسیب شدیدی به صادرات آهن آلات وارد خواهد شد و این امر سبب رکود اکثر کارخانجات در بازار داخلی ایران خواهد شد. با این حال بزرگ ترین خطری که در سال 96 صنعت فولاد ایران را تهدید می کرد افزایش نرخ ارز بوده است که سبب افزایش شدید قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد آناهیتا و سایر کارخانجات گردید. این مساله ممکن است در سال 97 باعث افزایش دو چندان این قیمت ها گردد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0