0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

قیمت میلگرد در هفته گذشته

به گزارش مرکز آهن کارخانجات در روز شنبه بدون هیچ دلیلی قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی طویل خود را افزایش دادند. این افزایش قیمت به میزان 50 تومان به ازای هر کیلو نیز گزارش شده است. علت ذکر شده توسط این کارخانجات برای افزایش قیمت میلگرد و مقاطع تداوم افزایش قیمت شمش فولادی بوده است. هم چنین قیمت شمش اعلامی شرکت فولاد خوزستان در بورس فلزات در پایه به میزان 1950 تومان با هجوم خریداران و افزایش تقاضا همراه بوده که سبب شد شمش در پایین ترین قیمت پیشنهادی به میزان 20479 ریال و بالاترین قیمت پیشنهادی 21058 ریال به فروش برسد.

آمار منتشر شده نیز حاکی از آن است که به طور میانگین به میزان 10 هزار تن شمش به قیمت 20664 ریال به فروش رسیده است. این در حالی است که هنوز نتوانسته اند 16 هزار تن تقاضا را رفع کنند و این معامله بهترین بهانه برای کسانی بوده که در بازار انتظار افزایش قیمت ها را داشتند بنابراین قیمت میلگرد و محصولات فولاد بلند به روند صعودی خود ادامه داده است. با این حال بیشتر تاجران بزرگ و بنکدارها در حال حاضر با موجودی انبار روبرو می باشند. این امر سبب شده است که برخلاف نظرات برخی از اعضای انجمن تولیدکنندگان فولاد این تاجران سعی در خلاصی از از موجودی انبارها دارند که همین امر سبب سکوت بازار گشته است. در روز چهارشنبه نیز هیچ گونه تقاضای مازادی برای شمش مطرح نشده است.

قیمت میلگرد اصفهان

این در حالی است که قیمت های پیشنهادی به میزان 4 درصد نسبت به دو روز قبل کاهش یافته بود. در حال حاضر افرادی که انتظار دارند قیمت ها افزایش بیشتری یابد بیان کرده اند که قیمت پیشنهادی برای شمش در روز دوشنبه به میزان 1950 تومان پایه بوده و در روز چهارشنبه نیز به میزان 1984 تومان بوده است. به این معنی که قیمت پایه طی دو روز به میزان 34 تومان افزایش یافته است. با این حال بازار مقاطع در حال حاضر چنان در رکود به سر می برد که این صداها بر روی آن تاثیر نداشته و شرایط عمومی در بازار سبب شده که هر افزایش قیمتی سبب نگرانی و دلهره گردد زیرا هر فردی که اقدام به فروش محصول خود نماید دیگر قادر نخواهد بود که با همان میزان سرمایه همان محصول را جایگزین کرده و بایستی 40 درصد کالای کم تری خریداری نماید. برای توضیح واضح تر این مطلب اگر فردی در تاریخ اول اردیبهشت ماه با سرمایه 100 میلیون تومان وارد بازار میلگرد می شد به علت پایین تر بودن قیمت میلگرد قادر بود به میزان 63 تن میلگرد خریداری نماید و اگر امروز این میزان محصول را با 40 درصد سود فروخته باشد به این معنی است که سرمایه وی به 140 میلیون تومان تبدیل شده است.

حال اگر در حال حاضر بخواهد با قیمت روز میلگرد به میزان میانگین 2400تومان میلگرد خریداری نماید با همان میزان سرمایه به میزان 58 تن محصول خریداری خواهد کرد و می توان گفت تاجر به میزان 8 درصد از دارایی خود را از دست داده است و هم چنین در حال حاضر با علم به اینکه روند قیمت میلگرد معکوس می باشد خرید نکرده و سعی می کند کالای خود را به فروش رسانده تا بتواند در روزهای آتی با قیمت پایین تری محصول خریداری نماید. همچنین آن طور که مشخص است در حال حاضر بازار دارای حباب می باشد که ناشی از اختلالات روانی موجود در آن می باشد. اوضاع داخلی بازار طی روزهای گذشته به گونه ای بود که سبب می شد همه در خرید از یکدیگر پیشی بگیرند اما در حال حاضر به گونه ای است که اکثر افراد عقب نشینی کرده اند تا جایی که بتوانند به پایین ترین قیمت دست یابند.

پیش بینی های صورت گرفته در بازار داخلی حاکی از آن است که قیمت محصولات به میزان 4 تا 8 درصد کاهش یافته و سپس قیمت ها در بازار ثابت گردد. نکته حائز اهمیت دیگر این است که سال جاری سال بودجه عمرانی نبوده و سال تغییرات ساختاری در اقتصاد ایران می باشد و در نتیجه بازار با تقاضای زیادی برای فولاد روبرو نخواهد شد. نکته مثبتی که این روزها در بازار فولاد ایران مشاهده می شود این است که میزان تقاضا در بازار کشورهای خارجی هم چنان بالا بوده و کارخانجات می توانند اقدام به صدور کالاهای خود نمایند. طی این چند ماه نیز بازار داخلی می تواند از موجودی های اضافی در بازار رها گردیده و چنانچه طی این دو ماه برخی از پروژه های عمرانی نیز راه اندازی گردد از موجودی اضافه بازار کاسته خواهد شد.

نکته ای که می توان از نوسانات چند ماه اخیر متوجه شد این است که باید میزان کالاهای صادراتی را افزایش داده و به جای ایجاد درگیری برای از میان برداشتن موانع صادراتی دولت را تحت فشار قرار داد. چنانچه امروزه تمامی بانک های دنیا تصمیم بگیرند به ایران وام دهند و یا تمامی سرمایه گذاران به ایران روی آورند بانک های کشور ما و مقررات سرمایه گذاری ایران مانع این کار خواهد شد. بنابراین لازم است تا بااستفاده از کارشناسان دولت را هدایت کرده و برای ایجاد اشتغال آن را در مسیر درستی هدایت کرد. طی هفته گذشته میانگین قیمت میلگرد 14 تا 25 میلی متر به میزان 24150 ریال در شهر اهواز اعلام شده است و در اصفهان نیز این قیمت به میزان 24600 ریال بوده است. هم چنین میانگین قیمت میلگرد در اصفهان 28200 ریال بوده است.

فروش تیر آهن اصفهان

قیمت تیر آهن

قیمت تیر آهن نیز طی هفته گذشته به طور میانگین روند نزولی داشته است ولی به این علت که طی روزهای شنبه و یک شنبه شاهد افزایش قیمت بوده ایم کاهش قیمت در روزهای پایانی هفته به علت تصحیح قیمت ها بوده است. در پایان هفته نیز قیمت میلگرد در اهواز به طور میانگین به میزان 24400 ریال و در اصفهان 24300 ریال گزارش شده است. هم چنین میانگین قیمت تیرآهن 14 تا 18 در اصفهان 18330 ریال بوده است. با این حال انتظار می رود که به علت پایین بودن تقاضا در بازار داخلی قیمت ها عقب نشینی کنند. به علت کاهش تقاضاتولیدکنندگان امیدوارند تا هرچه زودتر تقاضا افزایش یافته و هرچه این مدت بیشتر به طول انجامد میزان کاهش قیمت نیز بیشتر خواهد شد.

 

خبرهای پر بازدید:

 

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0