شرکت مجتمع فولاد اردکان

8 ماه پیش2709بازدید0دیدگاه4.2امتیاز (5 رای)
شرکت مجتمع فولاد اردکان

فولاد اردکان در سال 1385 در 25 کیلومتری جاده اردکان نایین تاسیس شد. هدف از تاسیس این کارخانه، گسترش صنعت فولاد در مرکز کشور بوده که در این راستا مجتمع اردکان در ابتدای تاسیس موفق به تولید 800 هزار تن آهن اسفنجی شده است. با تلاش و اهتمام مدیران و کارکنان این شرکت در سال 1390 فاز اول خط تولید آهن اسفنجی برای تولید سالیانه یک میلیون تن از این محصول آغاز گردید و تاکنون میزان زیادی از این پروژه به انجام رسیده است.

معرفی مجتمع فولاد اردکان

شرکت ذوب فولاد اردکان در راستای تامین انواع مواد اولیه مانند کنستانتره، گندله و آهن اسفنجی و بی نیاز نمودن کشور در تامین این محصولات، اقدامات مهمی انجام داده است. از جمله اهداف توسعه طلبانه این مجتمع، رساندن ظرفیت تولیدی به میزان 2/5 میلیون تن در سال است، که برای جبران میزان تولید یک میلیون تنی آن، پروژه فاز 1 خط تولید آهن اسفنجی به میزان 70 درصد به مرحله نهایی رسیده است. فاز دوم این چشم انداز، شامل احداث یک واحد احیا به ظرفیت 1/7 میلون تن آهن اسفنجی است که این مجتمع تولیدی اجرای آن را در برنامه کاری خود قرار داده است.

کارخانه اردکان

با اجرایی شدن چشم اندازها این مجتمع تولیدی می‌تواند به میزان 55% آهن اسفنجی گرم، 40% آهن اسفنجی سرد و 5% آهن قراضه را تولید کند. فولاد اردکان در حال حاضر دارای 235 نفر پرسنل مشغول به کار است که با بهره برداری از خطوط تولید در حال احداث به این تعداد افزوده خواهد شد و کمک زیادی به ایجاد اشتغال‌زایی در این منطقه خواهد نمود. از سویی دیگر این کارخانه در سال 1393 موفق به دریافت جواز تاسیس واحد تولیدی بیلت ساده کم کربنی و کم آلیاژی گردید که در صورت بهره‌برداری از این واحد تولیدی نیز مجموع کارکنان حدودا به 1300 نفر نیروی انسانی، خواهد رسید.

معرفی محصولات شرکت اردکان

از جمله محصولات این شرکت می‌توان به آهن اسفنجی و میلگرد اشاره کرد که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم: آهن اسفنجی شرکت اردکان

فولاد اردکان با داشتن کادر مجرب و متخصص، توانسته است آهن اسفنجی با خلوص 94% را از طریق گندله تولید کند. از این آهن اسفنجی بعد از فرآیند ذوب برای تولید انواع محصولات فولادی استفاده می‌شود. آهن اسفنجی از روش احیاء مستقیم سنگ آهن یا گندله بدست می‌آید. بدلیل آن که اکسیژن موجود در ساختار این محصول طی روش احیاء، خارج می‌شود ظاهری متخلخل دارد که اگر سنگ آهن ذوب شود محصول نهایی تولید شده از این روش، دارای این ظاهر اسفنجی شکل نخواهد بود.

آهن قراضه

مزایای کاربرد آهن اسفنجی نسبت به آهن قراضه

آنچه که آهن اسفنجی را از بقیه مواد اولیه مانند آهن قراضه متمایز می‌نماید روش تولید آن است. این روش تولید سبب ایجاد عیار بالا در محصول شده و به همین دلیل میزان ضایعات، هنگام استفاده از آهن اسفنجی کاهش می‌یابد. کاهش ضایعات، سبب بالاتر رفتن قیمت این محصول نسبت به قراضه شده است.

گندله

از طرف دیگر آهن اسفنجی دارای اثرات مخرب زیست محیطی کمتری نسبت به قراضه بوده و حمل و نقل آن نیز بسیار آسان‌تر از آهن قراضه است. به دلیل پایین بودن سطح نیتروژن آهن اسفنجی در حالت مذاب نسبت به قراضه، شمش و اسلب تولیدی دارای کیفیت بالاتری خواهد شد. همچنین امکان شارژ مستمر آهن اسفنجی در کوره‌های برقی، باعث صرفه جویی بالا در هزینه‌های مصرف انرژی خواهد شد.

 میلگرد کارخانه اردکان کارخانه میلگرد اردکان یزد، ظرفیت تولیدی برابر با 970 هزار تن (سالانه) دارد. ضخامت‌های مختلف میلگرد از سایز 8 به عنوان کوچک‌ترین سایز میلگرد تا 32، سنگین‌ترین و قطورترین سایز میلگرد در این کارخانه تولید می‌شود. کارخانه میلگرد اردکان برای تولید محصولات خود از استانداردهای کشور روسیه تبعیت می‌کند. در کارخانه میلگرد اردکان، دو استاندارد A2 (میلگرد نیمه آجدار) و A3 (میلگرد آج سخت) تولید و در بازار عرضه می‌شود. قیمت میلگرد اردکان، نسبت به کیفیتی که ارائه می‌دهد، بسیار به صرفه و منصفانه است. هنگام خرید، دقت به علامت اختصاری میلگرد فراموش نشود. جمع بندی شرکت فولاد اردکان به عنوان اولین شرکت خصوصی در حوزه تولید آهن اسفنجی به عنوان تامین کننده نیاز بسیاری از کارخانجات داخلی و خارجی بسیار موفق عمل کرده است. این کارخانه با تولید آهن اسفنجی نه تنها برای آهن قراضه جایگزین بهتری پیدا کرده است، بلکه با مصرف گوگرد و فسفر کمتر، به کاهش آلایندگی، کمک بسیار بزرگی کرده است. از دیگر محصولات این مجموعه موفق، میلگرد بوده که در سایزهای مختلف از طریق مجموعه مرکزآهن قابل تامین است. برای استعلام قیمت میلگرد امروز کافیست با شماره 03191009009 تماس گرفته و پروسه خرید خود را به دست کارشناسان مرکزآهن بسپارید.
سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد