4/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

شرکت فولاد اردکان

فولاد اردکان در سال ۱۳۸۵ در ۲۵ کیلومتری جاده اردکان نایین تاسیس گردید.  هدف از تاسیس این کارخانه گسترش صنعت فولاد در مرکز کشور بوده که در این راستا این مجتمع در ابتدای تاسیس موفق به تولید ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی گردیده است. با تلاش و اهتمام مدیران و کارکنان این شرکت در سال ۱۳۹۰ فاز اول خط تولید آهن اسفنجی برای تولید سالیانه یک میلیون تن  از این محصول آغاز گردید و تاکنون میزان زیادی از این پروژه به انجام رسیده است.

شرکت ذوب فولاد اردکان در راستای تامین انواع مواد اولیه مانند کنستانتره، گندله و آهن اسفنجی و بی نیاز نمودن کشور در تامین این محصولات تاکنون گامهای مهمی را برداشته است.  از جمله اهداف توسعه طلبانه این مجتمع رساندن ظرفیت تولیدی به میزان ۵/۲ میلیون تن در سال است، که برای جبران میزان تولید یک میلیون تنی آن، پروژه  فاز ۱ خط تولید آهن اسفنجی به میزان ۷۰ درصد به مرحله نهایی رسیده است. فاز دوم این چشم انداز شامل احداث یک واحد احیا به ظرفیت ۷/۱ میلون تن آهن اسفنجی است که این مجتمع تولیدی اجرای آن را در برنامه کاری خود دارد.

با اجرایی شدن این چشم اندازها این مجتمع تولیدی می تواند به میزان ۵۵% آهن اسفنجی گرم، ۴۰% آهن اسفنجی سرد و ۵% قراضه را تولید بنماید. فولاد اردکان در حال حاضر دارای ۲۳۵ نفر پرسنل مشغول به کار می باشد که با بهره برداری از خطوط تولید در حال احداث این تعداد افزوده خواهند گردید و کمک زیادی به ایجاد اشتغالزایی در این منطقه خواهد نمود. از سویی دیگر این کارخانه در سال ۱۳۹۳ موفق به دریافت جواز تاسیس واحد تولیدی بیلت ساده کم کربنی و کم آلیاژی گردید که در صورت بهره برداری از این واحد تولیدی نیز مجموع کارکنان به ۱۳۰۰ نفر نیروی انسانی خواهد رسید.

آهن اسفنجی

معرفی محصولات شرکت آهن اسفنجی اردکان

فولاد اردکان با داشتن کادر مجرب و متخصص توانسته است آهن اسفنجی با خلوص ۹۴% را  از طریق گندله تولید نماید. از این آهن اسفنجی بعد از فرآیند ذوب، برای تولید انواع محصولات فولادی استفاده می شود.

آهن اسفنجی از روش احیاء مستقیم سنگ آهن یا گندله بدست می آید. بدلیل آن که اکسیژن موجود در ساختار این محصول طی روش احیاء خارج می گردد ظاهری متخلخل دارد که اگر سنگ آهن ذوب گردد محصول نهایی تولید شده از این روش دارای این ظاهر اسفنجی شکل نخواهد بود.

مزایای کاربرد آهن اسفنجی نسبت به آهن قراضه

آنچه که آهن اسفنجی را از بقیه مواد اولیه مانند قراضه متمایز می نماید روش تولید آن است. این روش تولید سبب ایجاد عیار بالا در محصول می شود و به همین دلیل میزان ضایعات در هنگام استفاده از آهن اسفنجی کاهش می یابد. کاهش ضایعات سبب بالاتر رفتن قیمت این محصول نسبت به قراضه شده است.

از سویی دیگر آهن اسفنجی دارای  اثرات مخرب زیست محیطی کمتری نسبت به قراضه است و حمل و نقل آن نیز بسیار آسانتر از قراضه می باشد. به دلیل پایین بودن سطح نیتروژن آهن اسفنجی در حالت مذاب نسبت به قراضه، شمش و اسلب تولیدی دارای کیفیت بالاتری خواهد شد. از سویی دیگر امکان شارژ مستمر آهن اسفنجی در کوره های برقی، باعث صرفه جویی بالا در هزینه های مصرف انرژی خواهد گردید.

۴
۴رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری