3.7/5
23رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

خدمات برشکاری ورق

برشکاری ورق به فرآیند جداسازی ورق های فلزی اطلاق می شود که به منظور تولید یک محصول با فرآیندهای دیگر از جمله نورد، کشش عمیق و خمش مورد استفاده قرار می گیرد.  به طور کلی فرایند برشکاری و خمکاری ورق به عنوان یکی از فرایندهای شکل دهی فلزات محسوب می شود. این فرایند در صنعت به روش های متفاوتی انجام می گیرد که هر یک دارای مزایا و معایبی می باشند. همچنین این روش ها از منظرهای متفاوتی از قبیل صرفه اقتصادی، هزینه، تلرانس برش و امکانات موجود با یکدیگر متفاوت می باشند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]ماشین خمکاری لوله فولادی، قوطی پروفیل و ورق در صنعت[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”outline” message_box_color=”pink” icon_fontawesome=”fa fa-arrow-circle-o-down”]

مشاهده نسخه pdf مقاله : برشکاری ورق

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

برشکاری و خمکاری ورق در اصفهان

انواع خدمات برشکاری ورق فلزی و مقایسه آن ها

روش های معمول برشکاری ورق فلزی را می توان چنین بیان کرد

 • برش با سنبه و ماتریس (قالب های برش)
 • برش با قیچی (گیوتین)
 • باربرداری جزئی
 • برش با جت آب (واتر جت)
 • تخلیه الکتریکی
 • فرزکاری
 • آلتراسونیک
 • برش پلاسما
 • برش با شعله
 • برش لیزری
 • برش هوا گاز

از میان روش های گفته شده در بالا برای برش ورق سه روش بر مبنای حرارت بوده و آثار حرارتی بر روی ورق خواهد داشت. این سه روش عبارتند از پلاسما، شعله و لیزر

برشکاری ورق

روش های متداول برش ورق الف) برش با قیچی (گیوتین) ب) برش با جت آب ج) برش با شعله د) برش با سنبه و ماتریس (قالب برش) ه) برش پلاسما

برخی خدمات برشکاری و خمکاری ورق توسط مرکزآهن به شرح زیر می باشد:

 • فرزکاری:

این روش به عنوان قدیمی ترین روش های برشکاری ورق شناخته می شود. برش ورق در این روش توسط ماشین فرز صورت می گیرد و به روش های دستی و اتوماتیک قابل کنترل می باشد. قطعه ای تحت عنوان اسپیندل نیز در این روش وظیفه ثابت نگه داشتن ابزار و چرخش آن را به عهده دارد.

 • برش هوا گاز:

برشکاری توسط هوا گاز برای محصولات فولادی بسیار مورد استفاده می باشد. از مزایای این روش می توان به ایجاد لبه هایی صاف و تمیز اشاره کرد و محصول تولیدی در نهایت از کیفیت بالایی برخوردار می باشد. برش هوا گاز برای ورق هایی با ضخامت ۲۰۰۰-۱۰ میلی متر مورد استفاده بوده ولی در موارد خاص برای ضخامت های ۳۰۰-۶ میلی متر نیز استفاده می گردد.

 • برش لیزر

برشکاری ورق توسط لیزر را می توان یکی از جدیدترین روش های برشکاری در صنعت به شمار آورد که معمولا برای ضخامت های ۲۵-۱۰ میلی متر مورد استفاده می باشد. مزیت این روش سهولت آن بوده به طوری که بدون نیاز به اپراتور به آسانی صورت می گیرد. تنها محدودیت این روش سرعت پایین آن برای ورق هایی با ضخامت بالا می باشد ولی در ضخامت های پایین سرعت بسیار بالایی دارد.

 • برش پلاسما

برش پلاسما نسبت به برش هوا گاز سرعت بالاتری داشته و برای ضخامت های ۳۰-۱ میلی متر مورد استفاده می باشد. همچنین به دلیل تنوع بالا در قیمت و روش انجام کار در موارد بسیاری استفاده می گردد. در شرایط خاص از این روش برای برش ورق هایی با ضخامت ۱۶۰-۰٫۵ میلی متر می توان استفاده کرد.

 • برش واتر جت

در این روش برای برشکاری ورق از فشار آب شدید استفاده می شود. به دلیل عدم وجود تنش گرمایی کیفیت لبه ها در برش واتر جت حتی از برش لیزر نیز بهتر می باشد. همچنین نوع فلز و ضخامت ورق در این روش هیچ گونه محدودیتی نخواهد داشت.

مقایسه ۳ روش پر مصرف در برشکاری ورق

جدول مقایسه عرض ناحیه متاثر از حرارت و پهنای شکاف برش برای ورق فولادی

مقایسه روش های برشکاری

ستون سمت چپ نمایانگر تفاوت این سه روش در ارتباط با میزان ناحیه متاثر از حرارت است. می بینیم که روش برش فلزات با لیزر کمترین حرارت را به فلز پایه وارد می کند.

ستون وسط نشانگر پهنای شیار برش است. هرچقدر این پهنا بیشتر باشد، ماده بیشتری از بین می رود و اتلاف بیشتر خواهد بود و نیز امکان ایجاد طرح های ظریف کمتر خواهد شد. در این ستون نیز مشخص است که کمترین پهنای شیار برش مربوط به برش با لیزر است.

مزایای خدمات برش لیزر فلزات

در روش های معمول هنگام برش و جوشکاری به دلیل استفاده از گرمای زیاد در ورق ها اعوجاج ایجاد می شود. در مراحل بعدی این اعوجاج باعث عدم دقت در مونتاژ قطعات شده و در نتیجه زمان و نیروی کار زیادی در مرحله مونتاژ باید صرف جبران عیوب مربوط به روش های معمول برشکاری و جوشکاری شود. در روش های جدید شار گرمای ورودی بسیار کم و کنترل شده است و در نتیجه علاوه بر کاهش زمان و هزینه و بالا رفتن سرعت ساخت به دلیل استفاده از این روش ها، در مراحل بعدی به زمان و نیروی کمتری برای مونتاژ کردن نیاز است.

در روش لیزری برشکاری و خمکاری ورق های فلزی با متمرکز شدن پرتوی لیزر در یک ناحیه بسیار باریک و تمرکز انرژی گرمایی در آن ناحیه، از گرم شدن اضافی دیگر مناطق قطعه جلوگیری نموده و در نتیجه ناحیه بسیار کوچک متاثر از حرارت ایجاد می نماید. با توجه به اینکه در دیگر روش های برشکاری حرارتی (پلاسما، شعله، …) منطقه وسیعی از قطعه تحت تاثیر انرژی حرارتی قرار گرفته و مقادیر بیشتری از قطعه در هنگام برشکاری به عنوان شیار از بین می رود، استفاده از این روش در صنعت روز به روز افزون می گردد.

فلز پایه در منطقه متاثر از حرارت به دلیل تاثیرات گرمایی مستعد عیوبی همچون ترک می باشد. این ناحیه دمای بالایی دارد و در معرض واکنش با گازهای محیط و از جمله اکسیژن است. این ناحیه که به دلیل اکسیداسیون از دیگر مناطق قطعه قابل تشخیص است، به موجب تغییرات در اندازه دانه های آن و ریز ساختار، از خواص مکانیکی متفاوت نسبت به دیگر مناطق قطعه برخوردار می باشد. به همین دلیل با کنترل پارامترهای دخیل در برشکاری همواره سعی می شود این منطقه کوچک تر شود.

عیوب ایجاد شده در ورق حین برش ورق آهن

حین انجام فرآیند عوامل مختلفی در ماده رخ می دهد از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تغییر شکل و کرنش های پلاستیک زیاد خصوصا در فاصله لقی

نرخ کرنش بالا به علت سرعت بالای تیغه

کار سختی

شروع ترک و گسترش آن تا پارگی نهایی : ترک ابتدا از دو لبه تیغ شروع می شود و هنگامی که معیار آسیب ما به مقدار بحرانی خود رسید ترک شروع به رشد می کند و در فاصله لقی بین دو تیغه به پیش می رود.

تاثیرات دما: سرعت بالای تیغه استفاده شده در فرایندهایی همچون گیوتین منجر به نرخ کرنش های بالا و افزایش دما به علت اتلاف کار پلاستیک در منطقه برش می شود.

مرکزآهن با در اختیار داشتن جدیدترین و قدرتمندترین ابزارهای برش ورق آهن آماده انجام خدمات برشکاری در ضخامت های مختلف می باشد. شما عزیزان می توانید در صورت نیاز و جهت استعلام قیمت و انتخاب نوع برشکاری با کارشناسان مرکز آهن تماس بگیرید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

۳٫۷
۲۳رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

2

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
2

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری