شرکت فولاد ماشین نکا

3 ماه پیش4565بازدید0دیدگاه3.9امتیاز (16 رای)
شرکت فولاد ماشین نکا

معرفی و تاریخچه فولاد ماشین نکا

شرکت فولاد ماشین نکا، شرکت دانش بنیان صنعتی، از تولیدکنندگان اصلی لوله و قیمت پروفیل امروز سنگین سازه ای و از صادرکنندگان نمونه ی استانی، با بیش از 20 سال تجربه در بخش های مختلف صنعت و تولید، فعالیت می کند. این شرکت در حال حاضر در مازندران، کیلومتر 5 کمربندی نکا – بهشهر، شهرک صنعتی شهید نظری، فاز 1 مشغول فعالیت می باشد. در شرکت فولاد ماشین، سازه ها و اسکلت های فلزی با مقاطع سازه ای توخالی ساخته می شوند. این مقاطع نسبت به مقاطع بال پهن رایج مزیت هایی همچون کیفیت سطحی بالا، قابلیت تولید یکپارچه، مقاومت به خوردگی بهتر، کاهش زمان تولید، کاهش ضایعات تولید، ظاهر زیباتر، مقاومت بیشتر در برابر زلزله و قابلیت پر شدن با بتن را دارند. واحد تحقیق و توسعه ی شرکت فولاد ماشین نکا، با استفاده از ابزارهای ارتباطیِ بازاریابی و تطبیق قابلیت ها با تقاضاها و نیازهای محیطی، درصدد کسب مزیت در رقابتی سالم و انتخاب صحیح بازار هدف برآمده و به موازات آن با تولید محصولات با کیفیت، توانسته طی رقابت با دیگر فعالان عرصه صادراتِ کالا در بخش صنعت، در دو سال پیاپی (94 و 95)، عنوان صادر کننده نمونه استانی را از آن خود نماید.

محصولات شرکت فولاد ماشین نکا

 1. لوله های فولادی ERW

این لوله ها در قطرهای 10-12 و 14 اینچ، در ضخامت های 4 تا  10 میلی متر، در گریدهای ST37-St44-St52 و در طول دلخواه تولید می شوند.

محصولات فولاد ماشین نکا

 1. مقاطع سازه ای HSS (پروفیل)

واژۀ HSS مخفف (Hollow structural section) به معنای مقاطع سازه ای توخالی است. این مقاطع در شکل های مربع، مستطیل و دایره به شیوه نورد سرد تولید می شوند.

پروفیل فولاد ماشین نکا

مقاطع توخالی مربع در ابعاد 200×200 تا 400×400، در ضخامت های 4 تا 15 میلی متر و در گریدهای St37-St44-St52 تولید می شوند.

مقاطع توخالی مستطیل در ابعاد 150×200 تا 350×400 ، در ضخامتهای 4 تا 15 میلی متر و در گریدهای St37-St44-St52 تولید می شوند.

 1. جرثقیل سقفی با سازه خرپایی و مکانیزم خودتطبیق شونده (ابداعی شرکت فولاد ماشین نکا)

مجموعه ی فولاد ماشین در سال 1393 با طراحی نوین و با استفاده از فرآیند ساخت ساده تر، توانست گام بزرگی در صنعت ماشین سازی و تولید تجهیزات سنگین بردارد.

سازه ی این جرثقیل از مقاطع توخالی HSS با فولاد پر استحکام و مدل خرپا بوده و شرکت فولاد ماشین با  ازدیاد تعداد چرخ ها در هر راهبر ( از دو به چهار)، تغییر اتصال صلب راهبر به پل به اتصال مفصلی و اعمال سیستم خود تطبیق شونده (self-alignment) در هر راهبر و ترولی بالابرها، جرثقیلی با کیفیت و عملکرد مطلوب، هم چنین بادوام و مقرون به صرفه، طراحی و تولید کرده است.

جرثقیل فولاد ماشین نکا

جرثقیل سقفی با سازه خرپایی و مکانیزم خودتطبیق شونده (ابداعی فولاد ماشین نکا)

مزایای این جرثقیل نسبت به جرثقیل های معمول عبارت است از :

 • امکان تولید یکپارچه سازه
 • سیستم مکانیکی خود تطبیق شونده
 • کاهش صدا و ارتعاش
 • وزن کمتر و کنترل راحتتر سازه
 • قیمت تمام شده پایین تر
 1. سازه های فلزی با مقاطع HSS

در شرکت فولاد ماشین، سازه ها و اسکلت های فلزی با مقاطع سازه ای توخالی ساخته می شوند. این مقاطع نسبت به مقاطع بال پهن رایج مزیت هایی همچون کیفیت سطحی بالا، قابلیت تولید یکپارچه، مقاومت به خوردگی بهتر، کاهش زمان تولید، کاهش ضایعات تولید، ظاهر زیباتر، مقاومت بیشتر در برابر زلزله و قابلیت پر شدن با بتن را دارند.

مزایای سازه های تولید شده با مقاطع HSS :

 1. حذف محدودیت های معماری
 2. افزایش مقاومت سازه ای
 3. افزایش ظرفیت تولید
 4. کاهش قیمت تمام شده

سوله فولاد ماشین نکا

سوله های قوسی با تیر ساخته شده از مقاطع دایره ای C.H.S

خطوط تولید در شرکت فولاد ماشین نکا

 • خط تولید لوله های ERW

روش تولید لوله های ERW در شرکت فولاد ماشین نکا، رول فرمینگ پیوسته (continuous roll forming) با جوش ERW است. در این روش، ورق صاف فولادی (1) در امتداد محور طولی به طور پیوسته فرم داده می شود تا به تیوب (tube) با مقطع گرد تبدیل شود. این عمل با حرکت دادن ورق از میان مجموعه ای از غلتک ها (6-2) انجام می شود. لبه های ورق (7) در مجاورت هم قرار می گیرند و به وسیله جوش القایی با فرکانس بالا حرارت داده می شوند، لبه ها در اثر جوشکاری در یکدیگر فرو رفته تا یک جوش طولی پیوسته بدون نیاز به فلز پر کننده (الکترود) به وجود بیاید. سپس درز جوش خنک شده و در انتها با عبور از یک سری غلتک ها در دروازه ی سایزینگ که نورد سرد نامیده می شود به مقطع مورد نظر تبدیل می شود.

از مزایای این لوله ها می توان به مقاومت فشاری زیاد در برابر بارهای خارجی و داخلی، خاصیت انعطاف پذیری، قابلیت برش در اندازه های دلخواه و سهولت در نصب نام برد.

این لوله ها یکی از پرمصرف ترین مقاطع در رشته های مختلف مهندسی، از قبیل خطوط انتقال و آبرسانی و همچنین سازه های فولادی می باشند که در 2 گرید فولادی ( St 44, St 52) با ضخامت و قطرهای مختلف تولید می شوند.

 1. خط تولید لوله 12 اینچ تا ضخامت 10 میلی متر (با قابلیت تولید پروفیل چهارگوش با مقطع 260×260 الی 220×300) با ظرفیت 40000 تن

خط تولید فولاد ماشین نکا

 1. خط تولید لوله 12،10و 14 اینچ تا ضخامت 10 میلی متر (با قابلیت تولید پروفیل چهارگوش با حداکثر ابعاد 300×300) با ظرفیت 60000 تن

خط تولید فولاد ماشین نکا

 • خطوط تولید مقاطع سازه ای چهارگوش (پروفیل)

این مقاطع، در شرکت فولاد ماشین نکا، به دو روش تولید می شوند:

روش تولید مستقیم

روش غیر مستقیم (لوله به باکس)

این مقاطع با روش مستقیم در شرکت فولاد ماشین نکا، با مشخصات زیر تولید می گردد:

در گریدهای st44 و st52

 در ضخامت های 6 تا 15 میلی متر

در ابعاد 200×200 الی 400×400 برای مقطع مربع و

ابعاد 150×200 الی 350×400  برای مقطع مستطیل

ظرفیت این خط تولید 100000 تُن در سال (با دو شیفت کاری) است.

این مقاطع با روش لوله به باکس در شرکت فولاد ماشین نکا، با مشخصات زیر تولید می گردد:

در گریدهای st44 و st52

تا ضخامت 10 میلیمتر

تولید لوله 12 اینچ

تولید پروفیل 4 گوش در ابعاد 260×260 و 220×300

اندازه و ضخامت مقاطع HSS (چهارگوش) تولید شده در جداول زیر آورده شده است

مقاطع مربع:

ابعاد محصولات فولاد ماشین

مقاطع مستطیل:

محصولات فولاد ماشین نکا

سیستم تست آلتراسونیک آنلاین

خطوط تولید مقاطع چهارگوش در شرکت فولاد ماشین مجهز به دستگاه تست آلتراسونیک آنلاین (UT Online Testing System) است. این سیستم در مرحله نهایی و قبل از برش نصب گردیده و قادر به شناسایی انواع عیوب درزجوش و منطقه HAZ است.

شرکت فولاد ماشین نکا، به عنوان اولین شرکت دانش بنیان صنعتی استان مازندران، در راستای تحقیق و پژوهش و به منظور کمک به ارتقا سطح علمی کشور، با سرمایه گذاری در امر تحقیقات و استفاده بیشتر از ظرفیت و توانایی های موجود، توانسته فعالیتهای خود را بر تولیدات محوری به شرح زیر متمرکز نماید:

راهنمای طراحی مقاطع فولادی پر شده با بتن

واحد تحقیق و توسعه شرکت فولاد ماشین نکا به منظور فرهنگ سازی و بومی سازی دانش، با همکاری یک تیم پژوهشی از انجمن سازه های فولادی ایران، اقدام به تدوین راهنمای طراحی مقاطع فولادی پرشده با بتن نموده است.

آدرس شرکت فولاد ماشین نکا

مازندران، کیلومتر 5 کمربندی نکا- بهشهر، شهرک صنعتی شهید نظری، فاز 1

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد