شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر

2 سال پیش2971بازدید0دیدگاه3.5امتیاز (13 رای)
شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر

بررسی و ارزیابی تاریخچه شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر

شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر در شهر کرمان منطقه سیرجان تاسیس گردید. از مزایای این شرکت نزدیکی فاصله آن به معادن غنی سنگ آهن می باشد و با هدف تولید آهن اسفنجی با ظرفیت 3.4 میلیون تن و انواع اسلب ورق فولادی با ظرفیت سالانه 3 میلیون تن احداث گردید. این شرکت در حال حاضر با بهره جستن از دانش و فن‌آوری روز دنیا و توان داخلی به عنوان یکی از پیشرفته ترین واحدهای تولید آهن و فولاد در سطح منطقه است. واحدهای تولیدی این شرکت در دو فاز در حال برنامه ریزی و اجرا می باشند.

فاز یک شامل یک واحد مگامدول آهن اسفنجی به ظرفیت سالیانه ۱٫۷ میلیون تن و یک واحد فولادسازی به روش اسلب نازک ، به ظرفیت سالیانه ۱٫۵ میلیون تن و نورد پیوسته به ظرفیت سالیانه ۳ میلیون تن ورق است. فاز دو این شرکت نیز شامل یک واحد مگامدول آهن اسفنجی به ظرفیت سالیانه 1.7 میلیون تن و یک واحد فولاد سازی به روش اسلب نازک به ظرفیت سالانه 1.5 میلیون تن است.

در حال حاضر آقای مهندس محمد محیاپور مدیر عامل این شرکت می باشد. شرکت های معدنی و صنعتی گل گهر، انرژی سیرجان، نظم آوران، سرمایه گذاری و توسعه گل گهر، مجتمع جهان فولاد سیرجان، حمل و نقل ترکیبی مواد معدنی گهر ترابر سیرجان و شرکت سنگ اهن گهر زمین از همکاران این مجموعه می باشند. شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر یکی از شرکت های وابسته می باشد که حجم زیادی از فولاد منطقه را تامین می کند.

فاز اول واحد مگامدول برای 220 نفر اشتغال مستقيم و برای 880 نفر زمینه اشتغال غيرمستقيم را ايجاد کرده است و در راستای شعار اشتغالزایی توانسته به میزان زیادی معضل بیکاری در منطقه را مرتفع نموده و با بهره برداری از پروژهای دیگر فرصت های شغلی بیشتری مهیا خواهد شد.

گل گهر سهام

بررسی و ارزیابی پروژه های شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر

این شرکت به واسطه داشتن پرسنل متخصص و مدیران مجرب توانسته طرح ها و پروژهای متعددی را در حال اجرا داشته و یا عملیاتی نماید. پروژه های این مجموعه شامل سه طرح گوهر، کوثر و پروژه فولاد سازی است که در ادامه به بررسی هر کدام از این پروژه ها خواهیم پرداخت.

  • پروژه گوهر

اولین پروژه به نام گوهر با ظرفیت تولید سالانه 7/1 میلیون تن آهن اسفنجی آغاز شد. پروژه گوهر در سال 1390 آغاز شد و پس از شکل‌گیری شرکت توسعه آهن و فولاد با حدود 30 درصد پیشرفت فیزیکی به شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر سپرده شد. کار ساخت این پروژه در سال 1393 به اتمام رسید و در سال 1394 بهره‌برداری از آن آغاز شد. در حال حاضر پروژه گوهر در حال تولید است و این واحد در اردیبهشت ماه سال جاری توانست رکورد تولید ماهانه خود را بالا ببرد.

واحد گوهر در اردیبهشت ماه سال جاری معادل 136 هزار و 485 تن آهن اسفنجی تولید کرد که این رقم از ظرفیت اسمی کارخانه بالاتر بود. توليد همزمان آهن اسفنجي گرم وسرد از ديگر مزایای اين طرح است که آهن اسفنجي گرم مستقيماً به کوره هاي ذوب واحد فولاد سازي منتقل مي شود و آهن اسفنجي سرد نيز براي فروش قابل توليد است.

  • پروژه کوثر

پروژه ی کوثر از سری کارخانجات شرکت صنعتی و معدنی گل گهر می باشد. این پروژ ه از دی ماه سال 1396 اجرایی گردید و اکنون وارد فاز بهره برداری آزمایشی گردیده است. استارت پروژه مگامدول دوم در 15 مهرماه 1392 زده شد و این پروژه کوثر نام گرفت. مجری پروژه کوثر همان مجری پروژه گوهر بود و ظرفیت تولید سالیانه کوثر 2 میلیون تن در نظر گرفته شد و یک واحد سولفورزدا نیز به این واحد اضافه گردید. مگامدول کوثر بزرگترین مگامدول آهن اسفنجی در خاورمیانه است و شرکت‌های ایرانی درگیر ساخت این پروژه‌ها به‌حدی از توانایی رسیدند که نوآوری‌هایی در زمینه بهبود پلنت ارائه داده اند.

با بهره برداری از فاز کوثر ضمن افزایش تولید، برای 150 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد خواهد کرد. تکنولوژي کارخانه هاي مگامدول گوهر و کوثر به گونه اي است که علاوه به توليد آهن اسفنجي سرد مشابه ساير کارخانجات احيا مستقيم موجود در کشور توانايي توليد آهن اسفنجي گرم را نيز دارا است که با تکميل زنجيره توليد ورق فولادي و استفاده از آهن اسفنجي گرم در کوره هاي ذوب فولاد سازي نهايتاً ذخيره انرژي 15 تا 20 درصدي به همراه خواهد داشت.

  • پروژه ی فولادسازی

طرح فولادسازی و نورد گرم این شرکت با ظرفیت 3 میلیون تن در سال برای تولید انواع ورق خودرو ، لوله ها و مخازن نفت و گاز و سازه های فلزی در حال اجرا می باشد. محصول تولیدی این واحد فولادسازی شامل انواع کلاف گرم می باشد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد