0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ابلاغ دستورات کارشناسی نشده بازار فولاد همچنان ادامه دارد!

می توان گفت که ممنوعیت و محدودیت اگر با قدرت مشروع همراه نباشد خسران و زیان به بار می آورد و قدرت مشروع دارای 2 مولفه اخلاق و قانون است . جریانات بهم ریختگی بازار فولاد و نوسانات شدید حوزه قیمت میلگرد در چند وقت اخیر برگرفته از همین موضوع است و نکته تامل برانگیز این اتفاقات این است که تصمیم گیرندگان فعلی ، راه برون رفت را در ابلاغ دستوراتی می دانستند که نه تنها کارشناسی نشده بلکه هنوز نیز دستخوش اصلاحات است و این لایه ارشد به رفتار بازیگران حوزه بازار یعنی صاحبان نقدینگی توجه کامل مبذول نداشته اند. بدون شرح اضافی ، وقتی  بازار مسکن نتواند در جذب نقدینگی آهن فروشان نقش مثبت و قوی خود را ایفا کند و وقتی پروژه های بزرگ و موثر عمرانی در توقف به سر می برند فعالان بازار آهن که تنه سترگ آن را تشکیل داده و مغذی بخش تولید و حتی مصرف کننده نهایی هستند در وانفسای تلاطمات اخیر ارز و سکه و خودرو راهکاری جز افزایش تقاضای خرید و انباشت کالا می توانند متصور شوند ؟

مشکلات عدم توجه به نقدینگی بالای جامعه در بازار فولاد

عدم توجه به نقدینگی بالای موجود در جامعه و نیافتن راه حل مناسب برای جذب و هدایت آن در مسیر درست و پرداختن به حواشی و بگیر و ببندها ، برای افرادی که سال ها سرمایه اجتماعی خود را با فعالیت در فولاد کشور کسب و حفظ کرده اند ، مسیری جز ورود به بازار ،  باز نمی گذارد گرچه ممکن است جذابیت بازارهای ارز و سکه و… بخشی از دارایی آهن فروشان را به سمت چنین حوزه هایی بکشاند اما دریافته است که فقدان منطق عملی در مصوبات تصمیم گیرندگان نه تنها به کاهش ارزش دارایی هایش می انجامد بلکه از منظر روانی او را بهم خواهد ریخت…

 حال بگذار عده ای مدام در حال القای کاهش قیمت میلگرد و سایر محصولات باشند و عده ای مدام بر طبل گرانی و افزایش تورم بکوبند تصمیم گیر نهایی شخصی است که دارای نقدینگی است و بی گمان مهم ترین اقدام او ، حفظ دارایی ها و ارزش خود است. نگاهی به بازار ارز و سکه و تجربه اندوزی از روند چند ماهه اخیرش به ما می آموزد که بجای رفتارهای عوامانه و پرداختن به شعارهای ناصواب مانند حمایت از مصرف کننده نهایی (بی گمان در هر لایه از صنعت و فولاد کشور تعاریف متعددی برای خود دارد  ) و برگزاری جلسات متعدد همراه با رسانه ای کردن زود هنگام برای استفاده از جو تبلیغاتی اش ، می توان به ریشه و علت ایجابی آن توجه کرد و درمان را می بایست از همانجا آغاز نمود.

و این کار فقط در ساختار سیاست قابلیت اجرا داشته و بدین سان است که فعالان بازار معتقدند سرنوشت این بازار با سیاست به شدت گره خورده است و نمی توان برای روند فعلی یک قالب و ساختار اقتصادی مشخص نوشت و دقیقا بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی خصوصا قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان همانند سایر بازارهای جذاب فعلی تا زمانی که تقاضا دارد می تواند روند صعودی خود را حفظ کند.

نکته : عده ای می گویند این تقاضا کاذب است اما همین عده پاسخی مناسب برای حفظ نقدینگی و ارزش آن ندارند و شاید هم نمی دانند که امروز همه بازارهای ما مستعد تلاطم و طوفان هستند . چاره کار کسب  و درک قدرت مشروع است و امید است یکصدایی و وحدت در جامعه سیاسی ما حکمفرما شود تا کمتر شاهد نوسانات شدید قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی باشیم.

خلاصه ترجمه گزارش متال بولتن در خصوص بازار صادراتی شمش ایران

قیمت شمش صادراتی ایران طی هفته گذشته، تقریبا به میزان 10 الی 15 دلار کاهش یافت؛ علت این روند کاهش جذابیت محصولات ایرانی به دلیل وضع تحریم ‌های اقتصادی ایالات متحده آمریکا علیه ایران در خاورمیانه از اوایل ماه آگوست بوده است.

بیشتر خریداران شمش فولادی ایران؛ مانند آسیای جنوب شرقی و شورای همکاری خلیج فارس، از ترس مشکلات به وجود آمده در خصوص پرداخت و تحویل کالا؛ پیش خرید شمش این کشور را فعلا متوقف نموده اند. در این میان عده اندکی هم که هنوز تمایل به معامله با ایران هستند، نرخ خرید پیشنهادی خود را 460 دلار به ازای هر تن فوب اعلام کرده اند. و این در حالی است که نرخ پیشنهادی کارخانجات ایران حدود 475 دلار به ازای هر تن فوب بوده است. شایعه شده که چندین محموله با نرخ 470 دلار به ازای هر تن فوب به آسیای جنوب شرقی و خاورمیانه فروخته شده، اما این اخبار در زمان انتشار این خبر تایید نمی شود.

بازار رو به پایین شمش صادراتی ایران و فاز احتیاطی خریداران

تاجری عنوان نمود ” مطمئن هستم که در حال حاضر هیچ کسی قادر به خرید از ایران نیست؛ چون نمی تواند کشتی را برای این منظور تهیه نماید. “…

ارزیابی نرخ هفتگی شمش صادراتی متال بولتن در تاریخ 29 آگوست در محدوده 460 الی 470 دلار به ازای هر تن فوب بود؛ ارزیابی نرخ هفته قبل در محدوده 475 الی 480 بوده است.

این روند در نهایت بر قیمت میلگرد و سایر مقاطع بازار داخلی نیز تاثیرگذار خواهد بود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری