5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گروه ملی صنعتی فولاد ایران ، اولین شرکت تولید کننده فولاد در کشور

گروه ملی صنعتی فولاد ایران در سال ۱۳۴۲ در شهر اهواز کیلومتر ۹ جاده خرمشهر تاسیس گردید. این کارخانه با هدف تولید انواع میلگرد ساده و آجدار و نبشی با ظرفیت ۶۵ هزار تن در سال ۱۳۴۶ مورد بهره برداری قرار گرفت. این شرکت به عنوان اولین تولید کننده محصولات نوردی در کشور شناخته می شود. بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به نام گروه ملی صنعتی فولاد ایران نامگذاری گردید.

در راستای طرح های توسعه طلبانه در سال های ۱۳۷۱، ۱۳۸۳ و ۱۳۸۵ ظرفیت تولید خود را افزایش داد و با توسعه و بازسازی خطوط تولید خود توانست ظرفیت فعلی را به ۱۴۳۵ هزار تن افزایش دهد. همچنین این گروه تولیدی ضمن تامین شمش مورد نیاز با ظرفیت تولید ۴۳۰ هزار تن در سال توانسته بخش عمده ای از بازار داخلی را پوشش داده و از سویی دیگر با ارتقاء کیفیت محصولات خود در سطح استانداردهای بین المللی توانسته به عنوان یکی از صادرکنندگان مهم محصولات فولادی در کشور محسوب گردد.

این گروه تولیدی محصولات خود را به کشورهای آلمان، امارات، کویت، چین، تاجیکستان، بحرین، سودان، جیبوتی، پاکستان، افغانستان و عراق صادر نموده است. محصولات گروه ملی صنعتی فولاد ایران در انواع پروژه های بزرگ ملی و عمرانی در حوزه های گاز، نفت، پتروشیمی، سدسازی، مترو و مسکن در داخل کشور نیز سهم بسزایی داشته است. کارخانه فولاد سازی در سال ۱۳۵۱ مورد بهره برداری قرار گرفت و روش تولید شمش از طریق کوره های قوس الکتریکی می باشد. در فاز بعدی ظرفیت تولید شمش از ۴۳۰ هزار تن به ۸۶۰ هزار تن در سال افزایش یافته است.

کارخانه نورد کوثر با هدف تولید میلگرد و در راستای شعار خودکفایی با ظرفیت ۵۵۰ هزار تن میلگرد در سال تاسیس و در سال ۱۳۸۳ مورد بهره برداری قرار گرفت. کارخانه لوله سازی گروه ملی صنعتی فولاد ایران در سال ۱۳۵۱ تاسیس و بعد از نصب تجهیزات در سال ۱۳۶۰ با ظرفیت ۹۰ هزار تن در سال مورد بهره برداری قرار گرفت.

در سال ۱۳۵۳ کارخانه ماشین سازی به منظور تامین ابزار، قطعات و دستگاه های مورد نیاز کارخانه های تولیدی گروه ملی صنعتی فولاد ایران تاسیس گردید. کارخانه نورد تیرآهن با خط تولید ۶۵۰ تن در سال ۱۳۵۱ راه اندازی و در سال ۱۳۵۷ میزان ۶۳۰ هزار تن در سال به آن افزوده شد. با اصلاح و بازسازی خطوط تولید این کارخانه در سال ۱۳۷۲ ظرفیت تولید به ۳۸۵ هزار تن در سال افزایش یافت.

واگذاری گروه ملی صنعتی فولاد ایران

بررسی محصولات تولیدی گروه ملی صنعتی فولاد ایران

سبد محصولات تولیدی این گروه شامل انواع میلگرد و مفتول، لوله بدون درز، تیرآهن، شمش فولادی و محصولات نوین (شمش ۵SP، شمش SAE 1008 تیرآهن و کلاف) می باشد. در ادامه به بررسی جزئیات و مشخصات هر یک از این محصولات خواهیم پرداخت.

 • میلگرد

میلگرد کارخانه نورد میلگرد و مفتول در دو نوع ساده و آجدار در سایز ۱۶ تا ۴۰ میلیمتر تولید میگردد. این محصول تحت استانداردهای ISIRI،ASTM، JIS،GOST، ISO و BS می باشد. میلگردهای تولیدی کارخانه کوثر در دو نوع ساده در سایزهای ۱۰ تا ۵۰ میلیمتر و آجدار در سایزهای ۱۰ تا ۴۰ میلیتر می باشند.

 • مفتول

مفتول ها در دو نوع ساده و آجدار و در سایزهای ۵/۵ تا ۱۲ میلیمتر تولید می شوند.

 • نبشی و ناودانی

نبشی های کارخانه کوثر در دو نوع بال مساوی در سایز ۳*۲۵ تا ۱۲*۱۰۰ میلیمتر و بال نامساوی در سایز ۳*۲۰*۳۰ تا ۱۲*۸۰*۱۲۰ میلیمتر و در استاندارد DIN 10 2810-1029 تهیه و تولید می گردند.  ناودانی تولیدی این کارخانه در سایز ۱۵*۳۰ تا ۱۲*۱۰۰ و تحت استاندارد DIN 1026 می باشد.

 • تسمه

تسمه های تولیدی در سایز ۵/۴*۳۲ تا ۱۲*۱۲۲ میلیمتر و در استاندارد DIN 1017 است.

 • تیرآهن

کارخانه نورد تیرآهن، انواع تیرآهن بال نیم پهن موازی IPE و بال نیم پهن موازی نیمه سبک I 7 در ابعاد ۱۲۰ تا ۲۰۰ میلیمتر و در استانداردهای ISIRI 1791،ISIRI1791، DIN102 تولید می نماید. تیرآهن نیمه سبک نتیجه چند پروژه تحقیقاتی تحت نظارت دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و پژوهشگاه استاندارد ایران تولید شده است.

این محصول دارای استحکام بالا، وزن کمتر، قابلیت ویژه در تحمل بارهای استاتیکی و دینامیکی وارده به سازه فلزی و شیوه های کنترل کیفیت مضاعف می باشد و از لحاظ داشتن ضریب ایمنی در کشور و منطقه بی سابقه است. نام این محصول، تیرآهن نیمه سبک گروه ملی مهزیار و تحت استاندارد ملی ایران به شماره ISIRI 16348 می باشد.

 • لوله

لوله های بدون درز کارخانه لوله سازی از قطر ۵/۰ تا ۶ اینچ و بر اساس استانداردهای ASTM، DIN،API5L -5CT،ISIRI و IPS می باشند. این لوله ها برای انتقال نفت و گاز، بدون درز و درز جوش سیاه و گالوانیزه، برای مصارف دمای بالا، گاز شهری، شبکه گازرسانی، لوله های مورد استفاده در محیط ترش و لوله های مورد استفاده در صنعت حفاری کاربرد دارند.

 • شمش

شمش تولید کارخانه فولاد سازی از آهن اسفنجی، بریکت، فروآلیاژ، آهن اسقاطی و مواد افزودنی تولید می گردد. سایز این شمش ها در ابعاد ۱۰۰*۱۰۰ تا ۱۶۰*۱۶۰ میلیمتر مربع و در طول ۴۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ میلیمتر و در استانداردهای ISIRI،ASTM،JIS،GOST و DIN می باشد.

۵
۱رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری