0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

قیمت میلگرد کارخانجات هفته پایانی خرداد

قیمت میلگرد در بازار داخلی هفته گذشته روند نزولی را طی کرد به طوری که این روند طی هفته های قبل توسط اکثر فعالان این حوزه پیش بینی شده بود. علت پیش بینی روند نزولی قیمت محصولات فولادی طی هفته گذشته عبور از مرز قیمت های پیشنهادی کارخانجات طی هفته سوم خرداد ماه بود.

قیمت میلگرد به طور متوسط در روز یک شنبه هفته گذشته برای اندازه های ۳۲-۸ میلی متر به میزان ۳۲۶۸۷ ریال به ازای هر کیلو اعلام گردید و تا روز سه شنبه قیمت این محصول کاهش یافته و به میزان ۳۲۴۱۶ ریال به ازای هر کیلو رسید. در روز پایانی هفته گذشته نیز این محصول با محدودیت عرضه توسط کارخانجات مواجه گردید و سبب بهتر شدن جو روانی بازار گردید به طوری که قیمت آن به میزان ۳۲۳۵۵ ریال رسید.

در روز چهارشنبه تعدادی از کارخانجات تولید میلگرد در کشور میزان عرضه این محصول را کاهش داده و این امر سبب شد تا قیمت میلگرد در روز پنج شنبه توسط برخی مبادی مجددا افزایشی شده و تا میزان ۵۰۰ ریال به ازای هر کیلو نیز بالا رود. به گفته برخی منابع خبری دلیل عمده افزایش قیمت مجدد این محصول در روز پنج شنبه کاهش میزان عرضه شمش در روزهای پایانی هفته گذشته بوده است.

محدودیت عرضه شمش عامل اصلی روند صعودی قیمت میلگرد

تولیدکنندگان این محصول در روزهای قبل میلگرد تولیدی خود را با قیمت های بالا به فروش رسانده بودند و در روزهای ابتدایی هفته درصدد جایگزین کردن مواد اولیه برآمدند. در روزهای پایانی هفته محدودیت عرضه شمش در بازار فولاد کشور شدت یافت و به دنبال آن قیمت میلگرد نیز روند صعودی را طی کرد.

قیمت میلگرد

قیمت تیرآهن نیز در بازار داخلی کشور طی هفته گذشته روند مشابه میلگرد را سپری کرد و تا روزهای پایانی هفته نرخ این محصول همانند میلگرد روند نزولی را طی کرد. در روز یک شنبه نرخ این محصول به طور میانگین به میزان ۳۲۷۱۷ ریال به ازای هر کیلو اعلام گردید و تا روزهای میانی هفته به طور متوسط به ۳۲۶۶۷ ریال کاهش یافت.

این در حالی است که در روز سه شنبه سبد تیرآهن در بورس کالا به قیمت پایه ۲۹۰۰۰ ریال به فروش رسید و همین امر سبب افزایش قیمت تیرآهن در روز چهارشنبه گردید. قیمت روز تیرآهن در روز چهارشنبه هفته گذشته مجددا افزایش یافته و به میزان ۳۳۰۰۰ ریال به ازای هر کیلو رسید.

آن چه مسلم است این است که بازار مقاطع طی هفته گذشته فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرده است و مشکل بازار این است که در شرایط افت قیمت ها همه خریدار شده و در شرایط افزایش همه فروشنده! مشکل دیگری که در بازار فولاد مشاهده می شود و در روزهای اخیر نیز از آن بسیار یاد شد مشکل خروج نقدینگی از این بازار می باشد به طوری که با افزایش قیمت سکه ، مسکن و اتومبیل نقدینگی به سمت این بازارها هجوم آورده و سرمایه از بازار فولاد خارج شده است.

پیش بینی بازار میلگرد در هفته ابتدایی تابستان

به همین دلیل بازار فولاد روز به روز کوچک تر شده و ریسک سرمایه گذاری نیز در این بازار افزایش می یابد. سال های قبل مشکل عقب نشینی بازار فولاد تنها در بخش تجارت مشاهده می شد در حالی که در سال جاری شاهد هجوم این مشکلات به بخش تولید می باشیم و کارخانجات مشکلات زیادی را در بخش تولید محصولات خود نیز احساس می کنند.

پیش بینی اکثر فعالان این حوزه در خصوص قیمت میلگرد در هفته جاری این است که روند صعودی قیمت تا روز دوشنبه هفته جاری ادامه خواهد داشت و در روزهای پایانی هفته نیز بازار در آرامش سپری خواهد کرد. به گفته برخی منابع خبری علت این پیش بینی ها این است که عمده فروشان میزان خرید محصولات فولادی خود را کاهش داده اند و به ظرفیت های کم از این محصولات قانع شده اند. آن ها ترجیح می دهند که سرمایه خود را در بخش های دیگری به کار گیرند تا مطمئن باشند سودآوری بیشتری برای آن ها خواهد داشت.

بازار جهانی میلگرد طی هفته گذشته

قیمت روز میلگرد در بازار صادراتی CIS طی هفته گذشته به میزان ۵ دلار به ازای هر تن کاهش یافته و به قیمت ۵۵۰ دلار به ازای هر تن فوب رسید. این در حالی است که قیمت این محصول نسبت به قیمت های اعلام شده طی ماه های قبل به میزان ۱۹ دلار به ازای هر تن کاهش یافته است.

قیمت میلگرد در بازار صادراتی چین نیز طی هفته گذشته به میزان ۲ دلار به ازای هر تن افزایش یافته و به قیمت ۵۵۴ دلار به ازای هر تن رسید. در بازار داخلی چین این محصول روند نزولی داشته و به میزان ۲۰ دلار به ازای هر تن کاهش یافته و به قیمت ۵۸۷ دلار به ازای هر تن رسید. نرخ این محصول در بازار داخلی کشورهای اروپایی نیز به میزان ۵۳۸ یورو به ازای هر تن اعلام شد که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی ثابت باقی مانده است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری