توقف روند نزولی قیمت میلگرد در هفته جاری، پیش بینی بازار آتی

2 سال پیش1582بازدید0دیدگاه1امتیاز (1 رای)
توقف روند نزولی قیمت میلگرد در هفته جاری، پیش بینی بازار آتی

قیمت میلگرد کارخانجات هفته پایانی خرداد

قیمت میلگرد در بازار داخلی هفته گذشته روند نزولی را طی کرد به طوری که این روند طی هفته های قبل توسط اکثر فعالان این حوزه پیش بینی شده بود. علت پیش بینی روند نزولی قیمت محصولات فولادی طی هفته گذشته عبور از مرز قیمت های پیشنهادی کارخانجات طی هفته سوم خرداد ماه بود.

قیمت میلگرد به طور متوسط در روز یک شنبه هفته گذشته برای اندازه های 32-8 میلی متر به میزان 32687 ریال به ازای هر کیلو اعلام گردید و تا روز سه شنبه قیمت این محصول کاهش یافته و به میزان 32416 ریال به ازای هر کیلو رسید. در روز پایانی هفته گذشته نیز این محصول با محدودیت عرضه توسط کارخانجات مواجه گردید و سبب بهتر شدن جو روانی بازار گردید به طوری که قیمت آن به میزان 32355 ریال رسید.

در روز چهارشنبه تعدادی از کارخانجات تولید میلگرد در کشور میزان عرضه این محصول را کاهش داده و این امر سبب شد تا قیمت میلگرد در روز پنج شنبه توسط برخی مبادی مجددا افزایشی شده و تا میزان 500 ریال به ازای هر کیلو نیز بالا رود. به گفته برخی منابع خبری دلیل عمده افزایش قیمت مجدد این محصول در روز پنج شنبه کاهش میزان عرضه شمش در روزهای پایانی هفته گذشته بوده است.

محدودیت عرضه شمش عامل اصلی روند صعودی قیمت میلگرد

تولیدکنندگان این محصول در روزهای قبل میلگرد تولیدی خود را با قیمت های بالا به فروش رسانده بودند و در روزهای ابتدایی هفته درصدد جایگزین کردن مواد اولیه برآمدند. در روزهای پایانی هفته محدودیت عرضه شمش در بازار فولاد کشور شدت یافت و به دنبال آن قیمت میلگرد نیز روند صعودی را طی کرد.

قیمت میلگرد

قیمت تیرآهن نیز در بازار داخلی کشور طی هفته گذشته روند مشابه میلگرد را سپری کرد و تا روزهای پایانی هفته نرخ این محصول همانند میلگرد روند نزولی را طی کرد. در روز یک شنبه نرخ این محصول به طور میانگین به میزان 32717 ریال به ازای هر کیلو اعلام گردید و تا روزهای میانی هفته به طور متوسط به 32667 ریال کاهش یافت.

این در حالی است که در روز سه شنبه سبد تیرآهن در بورس کالا به قیمت پایه 29000 ریال به فروش رسید و همین امر سبب افزایش قیمت تیرآهن در روز چهارشنبه گردید. قیمت روز تیرآهن در روز چهارشنبه هفته گذشته مجددا افزایش یافته و به میزان 33000 ریال به ازای هر کیلو رسید.

آن چه مسلم است این است که بازار مقاطع طی هفته گذشته فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرده است و مشکل بازار این است که در شرایط افت قیمت ها همه خریدار شده و در شرایط افزایش همه فروشنده! مشکل دیگری که در بازار فولاد مشاهده می شود و در روزهای اخیر نیز از آن بسیار یاد شد مشکل خروج نقدینگی از این بازار می باشد به طوری که با افزایش قیمت سکه ، مسکن و اتومبیل نقدینگی به سمت این بازارها هجوم آورده و سرمایه از بازار فولاد خارج شده است.

پیش بینی بازار میلگرد در هفته ابتدایی تابستان

به همین دلیل بازار فولاد روز به روز کوچک تر شده و ریسک سرمایه گذاری نیز در این بازار افزایش می یابد. سال های قبل مشکل عقب نشینی بازار فولاد تنها در بخش تجارت مشاهده می شد در حالی که در سال جاری شاهد هجوم این مشکلات به بخش تولید می باشیم و کارخانجات مشکلات زیادی را در بخش تولید محصولات خود نیز احساس می کنند.

پیش بینی اکثر فعالان این حوزه در خصوص قیمت میلگرد در هفته جاری این است که روند صعودی قیمت تا روز دوشنبه هفته جاری ادامه خواهد داشت و در روزهای پایانی هفته نیز بازار در آرامش سپری خواهد کرد. به گفته برخی منابع خبری علت این پیش بینی ها این است که عمده فروشان میزان خرید محصولات فولادی خود را کاهش داده اند و به ظرفیت های کم از این محصولات قانع شده اند. آن ها ترجیح می دهند که سرمایه خود را در بخش های دیگری به کار گیرند تا مطمئن باشند سودآوری بیشتری برای آن ها خواهد داشت.

بازار جهانی میلگرد طی هفته گذشته

قیمت روز میلگرد در بازار صادراتی CIS طی هفته گذشته به میزان 5 دلار به ازای هر تن کاهش یافته و به قیمت 550 دلار به ازای هر تن فوب رسید. این در حالی است که قیمت این محصول نسبت به قیمت های اعلام شده طی ماه های قبل به میزان 19 دلار به ازای هر تن کاهش یافته است.

قیمت میلگرد در بازار صادراتی چین نیز طی هفته گذشته به میزان 2 دلار به ازای هر تن افزایش یافته و به قیمت 554 دلار به ازای هر تن رسید. در بازار داخلی چین این محصول روند نزولی داشته و به میزان 20 دلار به ازای هر تن کاهش یافته و به قیمت 587 دلار به ازای هر تن رسید. نرخ این محصول در بازار داخلی کشورهای اروپایی نیز به میزان 538 یورو به ازای هر تن اعلام شد که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی ثابت باقی مانده است.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد