نقشه تولید و مشخصات فنی انواع نیوجرسی بتن

1 ماه پیش7317بازدید0دیدگاه3امتیاز (13 رای)
نقشه تولید و مشخصات فنی انواع نیوجرسی بتن

یکی از بخش ‌های اصلی در طراحی، ساخت و بهره ‌برداری از جاده ‌ها و معابر میزان ایمنی حمل و نقل است؛ یعنی باید قبل از بهره‌ برداری از پروژه مطمئن باشیم که جاده ساخته شده قدرت تحمل وزن و فشار وسایل عبوری را دارد و باعث انحراف و تصادف آن ‌ها یا فرورفتگی نمی ‌شود. حفاظ ‌های بتنی به نام نیوجرسی در این زمینه به‌ خوبی عمل کرده و برای جداسازی معابر و جاده ‌ها به‌کار می ‌رود. اختراع نیوجرسی بتنی تحولی عظیم در عمران جاده ‌ها ایجاد کرد و باعث شد خسارت ‌های جانی و مالی ناشی از تصادفات تا حد زیادی کاهش پیدا کند. حفاظ ‌های بتنی یا همان نیوجرسی در سال 1968 برای اولین بار در شهر بزرگ نیوجرسی در کانادا استفاده و بهره‌ برداری شد. از آن به بعد به دلیل کارایی فوق ‌العاده ‌ای که از خود نشان داد در تمام پروژه ‌های جاده‌ سازی کشورهای توسعه ‌یافته برای افزایش ایمنی از آن‌ ها استفاده کردند. در کشور عزیزمان ایران نیز تقریباً از سال 1375 مهندسین راه ‌سازی شروع به استفاده از این ماده عالی برای افزایش ایمنی جاده‌ ها نمودند.

کاربرد نیوجرسی بتنی

همان ‌طور که گفتیم وظیفه اصلی نیوجرسی بتنی افزایش امنیت و ایمنی راه‌ ها و جاده ‌ها می باشد، اما در یک حالت کلی نیوجرسی بتنی در زمینه‌ های زیر کاربرد دارد:

 • افزایش ایمنی سطح معابر
 • جداسازی خطوط ترافیکی
 • استفاده در دوربرگردان‌ ها
 • کنار جاده ‌های فرعی
 • رفوژ وسط خیابان‌ های اصلی جهت ایجاد فضای سبز
 • ایستگاه ‌های کنار جاده ‌ای
 • تفکیک محوطه ‌های صنعتی
نحوه ساخت نیوجرسی بتن

مزایای حفاظ ‌های نیوجرسی بتنی

یکی از مهم ‌ترین مزایای این نوع حفاظ‌ ها در جاده‌ سازی این است که قطعات آن مسلح بوده و یک نوع اتصالات جانبی دارد که باعث سهولت در نصب در مدت کوتاهی و به صورت یکنواخت می‌ شود. مزیت دیگر این نوع حفاظ‌ ها این است که در صورت آسیب دیدن و خرابی به‌ راحتی قابل تعویض بوده، از طرفی علاوه بر کاهش انحراف اتومبیل ‌ها و خسارات ناشی از آن می ‌تواند از نور آزار دهنده خودروهای مقابل در شب نیز جلوگیری کند.

به همین دلیل از آن ‌ها در بسیاری از پروژه ‌های راه و ترابری، سازمان راهداری و شهرداری ‌ها استفاده می‌ شود. امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی برای ساخت حفاظ‌ های نیوجرسی بتنی از فناوری‌ های نوین مانند استفاده از بتن ‌های خودتراکم، عمل ‌آوری بتن‌ ها با بخار و تولید به‌ صورت مفصلی برای سهولت در حمل ‌و نقل و نصب مکانیزه مورد استفاده قرا می گیرد.

مشخصات فنی نیوجرسی بتن

حفاظ ‌های نیوجرسی بتنی در سایزها و با ویژگی‌ های فیزیکی مختلف برای کاربردهای متفاوت ساخته می ‌شوند. در جدول زیر مشخصات فنی انواع نیوجرسی بتنی برای هر کاربرد آمده است:

تعدادکاربرد وزن قطعه (T)پاشنه (Cm)ارتفاع (Cm)طول (Cm)تیپ
1بزرگراه ‌ها و جاده ‌های برون ‌شهری5701006001 (بزرگ)
2بزرگراه‌ ها و جاده ‌های برون‌ شهری3.3701004002 (متوسط)
3خیابان ‌ها و مناطق کم دید0.960801503 (کوچک)
4بزرگراه ‌ها و جاده‌ های برون‌ شهری2.57080-1004004 (تبدیل ارتفاع)
5بزرگراه ‌ها و جاده ‌های برون ‌شهری1.27020-804005 (قطعه ابتدا و انتها)
6بزرگراه ‌ها و جاده ‌های برون ‌شهری3.71001004006 (قطعه روشنایی)
7بزرگراه‌ ها و جاده ‌های برون‌ شهری5.370-1101006007 (قطعه ماقبل و مابعد روشنایی)
8بزرگراه‌ ها و جاده‌ های برون‌ شهری5701006008(قطعه روشنایی سوراخ‌دار)
9بزرگراه‌ ها و جاده‌ های برون‌ شهری4.61401006009 (قطعه تبدیل 1 به 2)

نقشه تولید انواع نیوجرسی بتنی

امروزه بتن ‌های مصرفی برای تولید نیوجرسی ابتدا توسط میکسرهای مکانیزه تولید و بعد به‌ وسیله تراک میکسر به محل تولید حفاظ برده می ‌شوند. برای ساخت این محصول ابتدا قالب ‌ها باید روغن‌ کاری شوند. سپس شبکه ‌های آرماتور که قبلاً از نظر کیفیت کنترل شده ‌اند در قالب ‌ها قرار خواهند گرفت و بعد بتن‌ ها ریخته خواهند شد تا در قالب شکل مورد نیاز را به خود بگیرند. بعد از چند ساعت که مواد در قالب ماندند فرایند عمل‌ آوری شروع می‌ شود. معمولاً محافظ‌ ها را به روش بخاردهی عمل‌ آوری می‌ کنند. سپس حفاظ‌ های ساخته‌ شده به انبار منتقل خواهند شد تا طبق سفارشات بارگیری و به محل پروژه انتقال یابند.

مشخصات فنی مصالح نیوجرسی بتن

مصالح حفاظ‌ های نیوجرسی طبق استانداردهای مشخص‌ شده توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی شامل موارد زیر هستند:

سیمان: سیمانی که برای ساخت نیوجرسی استفاده می‌ شود باید با ویژگی‌ های سیمان پرتلند تیپ 1 و 2 به شماره 389 ایران تطبیق داده شود.
سنگدانه: سنگدانه ‌های مصرفی در این حفاظ‌ ها نیز باید مطابق با استانداردهای ملی ایران به شماره 302 باشند. این سنگدانه ‌ها شامل ماسه، شن عدسی و شن بادامی می شود.
افزودنی ‌های لازم: برای اینکه کیفیت حفاظ ‌ها بهتر شود و سطحی صاف و صیقلی داشته باشند باید از افزودنی ‌های مایع و پودری با کیفیت بالا در ساخت آن‌ ها مورداستفاده قرار گیرد.
آب: آبی که برای ساخت نیوجرسی بتنی مورداستفاده قرار می‌ گیرد باید تمیز و عاری از هرگونه مواد آلی، قلیایی و اسیدی باشد. دقت کنید که حتی آب ‌های آشامیدنی تا حدودی اسیدی هستند. طبق استاندارد باید آب مورداستفاده آب مخصوص اختلاط بتن طبق ماده 14748 باشد.
میلگرد: همان‌ طور که گفتیم هدف از استفاده محافظ های نیوجرسی بتنی افزایش مقاومت جاده ‌ها و کاهش انحرافات است؛ بنابراین میلگردهای مورداستفاده باید مقاومت کششی بالا یعنی حداقل 400 مگاپاسکال داشته باشند.
مفصل: در این حفاظ‌ ها باید از مفصل‌ هایی استفاده شود که تحمل ضربه ‌های سنگین را داشته و مقاومت کششی آن‌ ها بالا باشد.

روش ‌های مختلفی برای تولید نیوجرسی وجود دارد. هرچند فرایند تولید تقریباً در همه روش‌ ها یک روند کلی را طی می‌ کند. انواع روش ‌های تولید نیوجرسی عبارتند از:

 1. بتن‌ ریزی در قالب ایستاده
 2. بتن ‌ریزی در قالب ‌های برعکس
 3. تولید اتوماتیک
 4. روش تولید درجا
 5. روش دستی و سنتی

در ادامه توضیح مختصری در مورد بعضی از این روش ‌ها برایتان ارائه خواهیم کرد:

قالب نیوجرسی بتن

بتن‌ ریزی در قالب ایستاده
در این روش با استفاده از جک دو پیچ، انتهای قسمتی از قالب را که آزاد است باز کرده تا قالب به‌ راحتی از بتن جدا شود. سپس قطعه ساخته ‌شده را از قالب بلند کرده و قطعه حول مرکز ثقلی آن طوری می ‌چرخد که به‌ صورت استاندارد به‌ طور ایستاده روی زمین قرار بگیرد.

استفاده از دستگاه اتوماتیک
در این روش در دو سیستم مجزا همه مراحل کار توسط ماشین ‌آلات انجام می‌ شود. البته باز هم نیاز به تعدادی نیروی انسانی برای کنترل کار وجود دارد. همچنین در این روش تولید بتن به ‌صورت دستی انجام می ‌شود و مراحل بعدی اتوماتیک است.

روش دستی و سنتی
در این روش همه مراحل از تولید بتن تا قاب ‌بندی لاین ‌ها به‌ صورت دستی و قطعه ‌قطعه انجام می ‌شود.

سخن آخر

امروزه محافظ های نیوجرسی بتنی در همه کشورها کاربرد گسترده‌ای پیدا کرده است؛ زیرا این محافظ‌ها می‌توانند تا حد زیادی خسارات جانبی و مالی ناشی از تصادفات را کاهش دهند؛ اما زمانی این اتفاق می‌افتد که کارخانه‌های تولیدی دلسوزانه کار کرده و همه استانداردها را رعایت کنند. به همین دلیل معمولاً اداره استاندارد در این زمینه به‌شدت نظارت دارد تا بتواند هرچه بیشتر امنیت جان مردم را افزایش دهد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد