نکات فنی و اجرایی انواع گاردریل جاده ای چیست؟

3 ماه پیش5996بازدید0دیدگاه2.8امتیاز (16 رای)
نکات فنی و اجرایی انواع گاردریل جاده ای چیست؟

کدام نوع از حفاظ های فلزی بهتر است؟

با توجه به رشد وسایل نقلیه، توجه به ایمنی جاده ها نیز رو به افزایش است امروزه از حفاظ هایی در کنار و میانه جاده ها با هدف افزایش ایمنی، کاهش تلفات و خسارات ناشی از تصادف و کنترل تردد استفاده می گردد. به حفاظ های فلزی که کنار و میانه جاده نصب می شوند گاردریل گفته می شود که از رایج ترین روش های افزایش امنیت جاده ای هستند. این محصولات مانع خروج وسایل نقلیه از جاده یا سقوط در پرتگاه و... می شود. از موارد دیگر گاردریل می توان به جداسازی لاین های بزرگراه اشاره کرد که نقش بسزایی در کنترل ترافیک جاده ها و ایمنی آن دارند. گاردریل ها در انواع مختلفی چون حفاظ کناری، میانی و ضربه گیر مورد استفاده قرار می گیرند.

استانداردهای فنی جان پناه کناری چیست؟

هدف از نصب نرده های حفاظتی در کنار جاده ها جلوگیری از سقوط وسایل نقلیه به پرتگاه، گرفتن شتاب وسیله نقلیه، مانعی جهت خروج از جاده، جلوگیری از تغییر مسیر، ممانعت از حرکت در خاکریزها و... می باشد. احتمال برخورد با این نرده ها فقط از یک سمت وجود دارد. حفاظ های کناری از ورق هایی با ضخامت سه میلی متر با پوشش گالوانیزه تهیه و تا کیلومترها امتداد دارند. محصول نامبرده براساس استاندارد ایران، میزان استحکام و مقاومت در سه دسته بندی قرار می گیرد:

 1. جان پناه انعطاف پذیر (ارتجاعی)
 2. جان پناه نیمه صلب
 3. جان پناه صلب
قیمت گاردریل

نرده حفاظتی انعطاف پذیر کناری چیست و چه کاربردهایی دارد؟

این نرده ها حالت ارتجاعی دارند و هنگام برخورد وسیله نقلیه با جان پناه کناری از خود قابلیت انعطاف پذیری نشان می دهند و در سه دسته بندی سه کابلی، سپر دو موجی و سپر سه موجی تقسیم بندی می شوند.

نرده های سه کابلی: همان طور که از نامشان نیز مشخص است، متشکل از سه کابل فولادی و یک پایه هستند این کابل ها روی پایه تعبیه شده اند. هزینه اولیه راه اندازی نرده سه کابلی نسبت به بقیه پایین تر برآورد می شود. از ویژگی های دیگر این مدل می توان به عملکرد مناسب در مناطق ماسه ای و برفی، پشتیبانی از طیف گسترده ای از وسایل نقلیه، طراحی باز و... اشاره کرد ولی  نیاز به فضای زیاد پشت نرده به دلیل ماهیت ارتجاعی آن، تعویض بخش زیادی از نرده پس از تصادف، عدم کارایی در مکان های قوسی شکل و... از معایب این مدل است.

سیستم سپر دو موجی: کارایی و عملکرد آن دقیقا مشابه با حفاظ سه کابلی و تفاوت آن ها در میزان انعطاف پذیری می باشد. در نصب گاردریل نوع دو موجی هموار بودن سطح نصب بسیار اهمیت دارد.

سیستم سپر سه موجی: مشابه سپر دو موجی اما با عرض بیشتر است. به دلیل عرض بیشتر قابلیت پوشش وسایل نقلیه بیشتری و حساست کمتری نسبت به هموار بودن سطح نصب دارد.

نرده حفاظتی نیمه صلب چیست و چگونه نصب می شود؟

میزان انعطاف پذیری این حفاظ ها نسبت به موارد قبلی کمتر است در نتیجه هنگام برخورد وسیله نقلیه، انعطاف کمی از خود بروز می دهند و در سه مدل موجود هستند:

 • سپر قوطی شکل: این حفاظ به صورت قوطی شکل با پایه های ضعیف است و طراحی آن به گونه ای است که بتواند نیروی وارد شده هنگام برخورد وسیله نقلیه را به پایه مجاور منتقل کند. مقاومت آن از میزان استحکام، مقاومت خمش و کششی تیرقوطی شکل به دست می آید.
 • سپر دو موجی با پایه قوی: طراحی این گاردریل به گونه ای است که بین پایه و سپر، لقمه ای قرار می گیرد که احتمال سقوط وسایل نقلیه را کاهش می دهد. مقاومت آن به کشش سپری و پایه بستگی دارد.
 • سپر سه موجی با پایه قوی: مشابه حفاظ دو موجی است اما سپر آن پهن تر و حالت سه موج دارد که موجب بالاتر رفتن قدرت سپر شده و در نهایت وسایل نقلیه بزرگتر را نیز پشتیبانی می کند.
 • سپری سه موجی اصلاح شده: این مدل مشابه سپری سه موجی است با این تفاوت که هنگام برخورد وسیله نقلیه با آن لبه لقمه و سپری خم می شوند در نتیجه میزان مقاومت آن بالا رفته و امکان پشتیبانی از وسایل نقلیه بزرگ مانند اتوبوس را نیز دارد. هزینه تعمیرات آن کمتر از موارد قبلی است در نتیجه فارغ از هزینه اجرایی آن، بهترین مدل گاردیل محسوب می شود.
خرید گاردریل

حفاظ فلزی صلب چیست؟

این مدل از نرده ها قابلیت انعطاف پذیری کمی دارند و در هنگام برخورد وسیله با آن ها به صوررت ثابت باقی می مانند. در انواع مختلفی طراحی و تعبیه می شوند از جمله:

حفاظ بتنی با مقطع متغیر: این نوع حفاظ ها در تصادفات شدید شکننده و حساس هستند به همین دلیل در هنگام تولید و نصب آن ها باید تمام جوانب را به دقت بررسی کرد تا به صورت دقیق و گیرا به زمین متصل شوند. جداکننده نیوجرسی از مدل های استاندارد و معروفی است که در صورت نصب صحیح بر اساس استانداردها، قابلیت پشتیبانی تا 18 تن را دارند. این نوع حفاظ با سه شیوه رایج مورد استفاده قرار می گیرد:

 • با پی یکپارچه
 • با پی سه متری
 • بدون پی

جان پناه میانی و آشنایی با انواع آن

اصولا از این مدل نرده ها به عنوان فاصل میان دو لاین استفاده می شود. نرده میانی اغلب در بزرگراه ها برای جداسازی خطوط رفت و برگشت مورد استفاده قرار می گیرد که گزینه مناسبی برای کنترل ترافیک و نظم خطوط است احتمال برخورد وسایل نقلیه با این نرده ها از دو طرف وجود دارد. حفاظ میان جاده ای مثل حفاظ های کنار جاده ای در سه دسته بندی ارتجاعی، صلب و نیمه صلب تهیه و تعبیه می شوند. انواع گاردریل میانی به 4 صورت دسته بندی می شود.

 • حفاظ دو موجی با پایه های ضعیف: از حفاظ های رایج و مورد استفاده در کشور می باشد و تفاوت آن با حفاظ کابلی، ارتفاع آن ها است.
 • نرده میانی دو موجی: این حفاظ ها به صورت نیمه صلب و دو موجی با پایه های قوی طراحی می شوند به همین دلیل برای موارد کم عرض کاربرد دارند و پس از اصابت های معمول مجددا قابل استفاده هستند.
 • سپری سه موجی: در دو مدل SGM09a وSGM09b  به ترتیب برای اصابت های معمولی و موارد سنگین کاربرد دارند.
 • محافظ میان جاده ای از نوع بتنی: ار رایج ترین حفاظ های صلب هستند امروزه نوع نیوجرسی و F شکل حفاظ میان جاده ای به دلیل هزینه های پایین، کارایی مناسب، نگهداری ساده تر و.. بسیار پرکاربرد هستند. به دلیل ماهیت بتنی آن ها یا در محل نصب ساخته می شوند یا به صورت پیش ساخته مورد استفاده قرار می گیرند.

گاردریل چیست

گاردیل ضربه گیر چیست؟ چه کاربردی دارد؟

این جان پناه ها مانعی برای جلوگیری از برخورد وسایل نقلیه با اشیای جاده است و باید بخش اعظمی از انرژی آن را قبل از اصابت بگیرد که این کار از دو طریق انجام می شود:

 • جلوگیری از برخورد با جذب انرژی وسایل نقلیه، کاهش دادن سرعت حرکت و متوقف کردن آن
 • هنگام برخورد با جسم، جهت حرکت وسیله نقیه عوض می شود.

زمان هایی که موانع جاده ای در ناحیه ای بدون حفاظ قرار گرفته و امکان جابجایی آن ها وجود نداشته باشد از ضربه گیر استفاده می شود. ضربه گیرها با کاهش سرعت یا تغییر مسیر وسیله نقلیه موجب کاهش خسارات وارده خواهند شد.

نکات و استانداردهای قبل از خرید گاردریل

عوامل متنوعی چون وضعیت محیطی، انحراف جاده، طول جان پناه، بررسی فواصل، زمین و... در طراحی و نصب جان پناه دخیل هستند. از آنجا که گاردریل ها با هدف کاهش تلفات و خسارات ناشی از تصادفات تعبیه می شوند، توجه به کیفیت آن ها و انتخاب بهترین محافظ از اهمیت ویژه ای برخوردار است. استاندارد گاردریل باید به گونه ای باشد که در برابر ضربه های ناشی از اصابت، مقاومت لازم را داشته باشد انتخاب غلط می تواند موجب خسارات جبران ناپذیری گردد. برای اطلاع از آخرین قیمت گاردیل می توانید با کارشناسان مرکز آهن در تعامل باشید.

جان پناه میانی چیست و چه کاربردی دارد؟

صولا از این مدل نرده ها به عنوان فاصل میان دو لاین استفاده می شود. نرده میانی اغلب در بزرگراه ها برای جداسازی خطوط رفت و برگشت مورد استفاده قرار می گیرد که گزینه مناسبی برای کنترل ترافیک و نظم خطوط است احتمال برخورد وسایل نقلیه با این نرده ها از دو طرف وجود دارد.

انوع گادریل میانی کدامند؟

حفاظ دو موجی با پایه های ضعیف، نرده میانی دو موجی، سپری سه موجی و محافظ میان جاده ای از نوع بتنی

گاردریل سه موج چیست؟

مشابه سپر دو موجی اما با عرض بیشتر است. به دلیل عرض بیشتر قابلیت پوشش وسایل نقلیه بیشتری و حساست کمتری نسبت به هموار بودن سطح نصب دارد.

گاردریل کابلی چیست؟

همان طور که از نامشان نیز مشخص است، متشکل از سه کابل فولادی و یک پایه هستند این کابل ها روی پایه تعبیه شده اند. هزینه اولیه راه اندازی نرده سه کابلی نسبت به بقیه پایین تر برآورد می شود.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد