مقدار آهن مورد نیاز برای ساختن خانه مسکونی

3 سال پیش5062بازدید0دیدگاه
مقدار آهن مورد نیاز برای ساختن خانه مسکونی
3:12

محاسبه مقدار آهن مورد نیاز برای برآورد هزینه ساخت یکی از مهمترین مراحل در ابتدای هر پروژه ساختمانی می باشد. برهمین اساس باید مواردی را بررسی کنیم تا به مقدار مشخصی از میزان آهن آلات دست یابیم.

چه مقدار آهن برای ساخت نیاز داریم؟

در ابتدا این سوال مطرح است که پروژه ساخت در چه شهری اجرا می شود؟ هدف ما از پرسیدن این سوال شناسایی منطقه به لحاظ میزان زلزله خیز بودن و بررسی لزوم استفاده از لرزه گیر و سیستم های متناسب با این مناطق در ساختمان می باشد. اکنون پس از بررسی زمین مورد نظر، باید نوع سازه از لحاظ بتنی یا فولادی و همچنین تعداد و نوع سقف را مشخص کنیم.

برای تشخیص تعداد سقف به تعداد طبقات یکی اضافه کنید. همچنین مشخص کنید که سقف خود را با  سازه بتنی از قبیل  تیرچه بلوک، دال توپر، وافل، یوبوت و یا سازه فولادی مثل کرومیت ، کامپوزیت و یا عرشه فولادی میخواهید بنا کنید.

اکنون نوبت به تخمین مقدار آهن آلات مورد نیاز برای ساخت می رسد، به طور کلی وزن آهن آلات مصرفی ساختمان با توجه به نوع اسکلت و بدون در نظر گرفتن وزن آرماتور سقف محاسبه می شود.

  • بر همین اساس برای ساخت اسکلت فولادی با مهاربندی هم مرکز حدودا 40 تا 70 کیلوگرم و برای اسکلت فولادی با مهاربندی غیر هم مرکز 50 تا 75 کیلوگرم به ازای هر متر مربع آهن آلات نیاز دارید.
  • به همین ترتیب در اسکلت فولادی با قاب خمشی متوسط، حدودا 65 تا 105 کیلوگرم و با قاب خمشی ویژه حدودا 70 تا 115 کیلوگرم آهن نیاز است.
  • برای ساخت سازه های بلند با سیستم دوگانه به ازای هر متر مربع بین 70 تا 120 کیلوگرم آهن آلات به کار می رود.
  • در اجرای اسکلت بتنی با قاب خمشی و دیوار برشی حدودا 35 تا 60 کیلوگرم آهن آلات استفاده می شود. اجرای این اسکلت با قاب خمشی متوسط بین 40 تا 55 کیلوگرم و با قاب خمشی ویژه حدودا 45 تا 70 کیلوگرم آهن نیاز دارد.
  • و برای ساخت سقف دال بتنی توپر بین 10 تا 16 کیلوگرم، سقف کامپوزیتی 8 تا 12 کیلوگرم و سقف تیرچه بلوک بین 5 تا 7 کیلوگرم آهن آلات درنظر بگیرید.

و در آخر اگر نیاز دارید به صورت دقیق آهن مورد نیاز ساختمان شما را محاسبه کنیم اطلاعاتی از قبیل نوع سازه ، تعداد سقف ، تعداد دهانه و مکان اجرای پروژه خود را برای ما ارسال کنید. کارشناسان مرکزآهن همه روزه از ساعت 8 الی 17 به صورت رایگان به شما عزیزان مشاوره خواهند داد.