بازار آهن در سیطره اتفاقات سیاسی و نرخ ارز

3 سال پیش3911بازدید0دیدگاه
بازار آهن در سیطره اتفاقات سیاسی و نرخ ارز
4:18

همانطور که مستحضرید بازار فولاد همچنان دستخوش رکود شدید و پر از ابهام است به طوری که همه معاملات با شک و احتیاط انجام میشود، بازار ساخت و ساز به رکود رفته و همین کاهش تقاضا موجب افزایش موجودی مقاطع فولادی در میادین شده است. همچنین با توجه به سیاست های جدید اعمال شده به بازار بورس اینگونه بنظر می رسد که دیگر کمتر کسی متقاضی معامله در بورس باشد. در این میان، دستور بازنگری و اصلاح شیوه نامه جدید از سوی وزیر صادر شد و باید تا روشن شدن تکلیف این موشوع و تاثیری که بازار بورس منعکس میکند منتظر ماند.

همه این موارد دست به دست هم دادند تا قیمت مقاطع فولادی در بازار مجدد در روزهای شروع بهمن ماه کاهش پیدا کند و یا حداقل ثابت بماند. این درحالی است که برخی از کارشناسان فولادی خبر از بهبود تقاضا و افزایش قیمت ها را از نیمه بهمن داده اند که برای صحت و سقم این دیدگاه باید شرایط اقتصادی و بودجه های اختصاص داده شده دولت به بخش مسکن و عمران را نیز در نظر گرفت.

در بازار ارز اما، مشاهده کردید که همزمان با روز تحلیف بایدن پالس های مثبتی به بازار منعکس شد و موجب کاهش قیمت ارز گردید. اما با گذشت تنها چند روز نوسانات در این بازار شروع شد. در این شرایط دو دیدگاه وجود دارد، افرادی که به روزهای خوش سیاسی و توافقات میان ایران و آمریکا بر سر برجام و به دنبال آن کاهش قیمت ارز تا زیر 20 هزار تومان امیدوار می باشند، و از سویی دیگر افرادی که این اتفاقات را بازی خوش سیاسی به کام برخی می دانند و چندان به خوش قولی حزب دموکرات امیدواری نداشته و دیگر کاهش قیمت چندانی را برای بازار ارز پیش بینی نمی کنند و حتی با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال افزایش قیمت اندکی را در این بازار پیش بینی کرده اند.

همراهان عزیز مرکزآهن، در این بازار مسئله ای که بسیار اهمیت دارد علاوه بر شرایط سیاسی خارجی شرایط داخلی نیز می باشد. همانطور که مستحضرید به روزهای پایانی سال و تعیین کلیات لایحه بودجه نزدیک می شویم ضمن آنکه ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری می باشد، این دو مسئله خود به تنهایی تاثیر بسیار زیادی بر نوسانات ارز و عدم کاهش نرخ آن خواهد گذاشت. علاوه بر آنکه در روزهای اخیر و با توجه به نزدیک شدن به روزهای انتخابات ریاست جمهوری ایران اختلافات دو جناح چپ و راست را شاهد بودیم. عزیزان با در نظر گرفتن این شرایط در کنار یکدیگر بدیهی است در خوشبینانه ترین حالت نرخ ارز کاهش چندانی نخواهد داشت و در همین رنج قیمت ثابت بماند.

عزیزان، با نگاهی گذرا به روند چند سال اخیر اقتصاد ایران ملموس است که چگونه این بازار دستخوش اتفاقات سیاسی شده است، پس پیشنهاد ما به شمایی که به نوعی فعال در این بازار به حساب می آیید دنبال کردن اتفاقات سیاسی، آنالیز کردن آن و به دور از جو روانی بازار حاصل از اقدامات هوشمندانه برخی، اقدام به خرید یا فروش نمائید.

پیش بینی میشود:

در روزهای باقیمانده سال 99 نرخ ارز در همین بازه فعلی نوسان داشته باشد و کاهش چشمگیری در آن به چشم نمیخورد. ضمن آنکه بنظر می رسد هرگونه توافقی به بعد از مشخص شدن انتخابات موکول شود. به شما پیشنهاد میکنیم خبرهای پیش رو را دنبال کنید و در حد نیاز اقدام به خرید نمائید تا در صورت ایجاد تغییری در شرایط متضرر نگردید.