پیش بینی وضعیت بازار آهن پس از انتخابات آمریکا 2020

3 سال پیش3482بازدید0دیدگاه
پیش بینی وضعیت بازار آهن پس از انتخابات آمریکا 2020
3:23

هفته ی دوم آبان را با نفس های حبس شده در سینه سپری کردیم چرا که گویی سرنوشت مهمترین رخداد در این دهه به دست شهروندان آمریکایی رقم میخورد! نتایج انتخابات در آمریکا بسیار تنگاتنگ گزارش میشد و بازار ایران دستخوش این گزارشات لحظه ای بود. در نیمه ی روز اول انتخابات و با پیشی گرفتن ترامپ از حریف دموکرات خود، بازار آهن، طلا و ارز ایران نیز واکنش نشان داد و مقاطع فولادی 500 تومان، دلار هزار تومان و سکه حدودا یک میلیون تومان گران شد.  با گذشت چند ساعت نتیجه انتخابات برعکس شد و بایدن با 264 رای از ترامپ با 214 رای پیشی گرفت. همگی شاهد بودیم ترامپ در حال برنامه ریزی جشن پیروزی بود و خواستار توقف شمارش آرا شد تا جایی که به گفته برخی خبرگزاری ها تصمیم به شکایت به دیوان عالی آمریکا را گرفت.

و اما سوالی که همچنان مطرح است این است که چرا این تغییرات اینچنین بر اقتصاد کشور ما تاثیر می گذارند؟! بیایید فرضیه پیروزی بایدن را بررسی کنیم:

تصور کنید بایدن پیروز انتخابات آمریکا شده است. اگر ترامپ از موضع خود پایین بیاید و شکست را بپذیرد و صندلی ریاست جمهوری را تحویل دهد حداقل 3 ماه زمان خواهد برد. به این معنا که ترامپ حدودا 100 روز فرصت دارد تا هرگونه اقدام و تصمیمی در خصوص ایران داشته باشد. پس از آن با روی کارآمدن بایدن انتخابات ریاست جمهوری ایران در پیش است که با توجه به آن پیش بینی می شود بایدن تصمیمی بر انجام مذاکره با دولت وقت ایران را نداشته باشد. در نظر بگیرید در چنین شرایطی بازار و اقتصاد ایران به یک بلاتکلیفی حداقل شش ماهه فرو خواهد رفت.

در کنار تمامی این صحبت ها این موضوع را هم در نظر بگیرید که سیاست های مخرب آمریکا از ابتدای انقلاب تا کنون با مما همراه بوده و به نظر نمی رسد با ورود شخصی این مشکلات یک شب مرتفع شود و به حتم سیاست های سختگیرانه آمریکا علیه ایران حتی با روی کارآمدن بایدن همچنان بر قوت خود باقی خواهد ماند. از طرف دیگر مشکلات زیرساختی و اقتصادی ایران به حدی زیاد است که حتی با لغو یک شبه تمامی تحریم های آمریکا، رفع مشکلات داخلی و اقتصادی ایران حداقل 2سال زمان نیاز دارد. پس بهتر است واقع بینانه با این مساله مواجه شویم و برای بهبود شرایط داخلی به دنبال گزینه های خارجی نباشیم. اصلاحات باید از داخل شروع شود.

ترامپ یا بایدن هر کدام پیروز شوند تنها چیزی که بسیار اهمیت دارد هیجانات ایجاد شده در بازار ایران پس از انتشار خبر پیروزی هر یک از این دو کاندیدا می باشد و مهم تر از آن رفتار مردم شریف ایران در این شرایط است. بهتر است از هر گونه رفتار هیجانی در بازار جلوگیری کنید و در حد مصرف و نیاز خود اقدام به خرید هر محصولی بنمائید. چرا که هرگونه رفتار هیجانی موجب التهاب در بازار خواهد شد و اثر سوء آن بر زندگی همه ی ما سایه خواهد افکند. آنچه تقدیم نگاه شما شد صرفا نگاه تحلیلگران مرکزآهن بود، به امید روزهای بهتر برای ایران عزیزمان.