چه عواملی در تعیین قیمت آهن آلات موثر است؟

3 سال پیش3754بازدید0دیدگاه
چه عواملی در تعیین قیمت آهن آلات موثر است؟
3:56

در هفته های گذشته سوالات زیادی در رابطه با افزایش قیمت آهن آلات داشتیم که پیش از این توصیه میکنم ویدیوی چرا با کاهش قیمت دلار قیمت آهن آلات کاهشی نبوده را مشاهده کنید امروز قصد داریم عوامل تاثیر گذار بر قیمت آهن آلات را بررسی کنیم ، با ما همراه باشید:

  • قیمت نفت

یکی از تاثیرگذارترین عوامل بر قیمت آهن آلات، قیمت نفت است. نوسان قیمت نفت در رشد اقتصادی کشور های تولید کننده و مصرف کننده آهن آلات تاثیر مستقیم دارد.

  • قیمت مواد خام و اولیه آهن آلات

تعیین قیمت مواد اولیه اصلی مثل سنگ آهن، نیکل و کروم توسط کشور چین. چین یکی از اصلی ترین تولید کنندگان مواد اولیه و خام تمامی محصولات فولادی می باشد و به عنوان بزرگترین وارد کننده سنگ آهن در دنیا شناخنه می شود.

  • هزینه های حمل و نقل

کره جنوبی و یا ترکیه که فاقد منابع معدنی و انرژی لازم برای تولید مقاطع فولادی مثل میلگرد هستند مجبور به تامین آهن آلات از کشورهای دیگر مثل کشور چین می باشند، که هزینه حمل و نقل و این جا به جایی ها وابسته به قیمت سوخت می باشد.

  • تورم جهانی

نوسانات قیمت ارز و دلار در سطح جهانی. به چه معنا است؟ یعنی کشورهای توسعه یافته که تولید مقاطع فولادی را انجام می دهند با افزایش تورم آهن آلات را با قیمت بالاتری به فروش برسانند. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که کشور ما با اینکه یک کشور در حال توسعه می باشد و تولید کننده مقاطع، چرا در قیمت گذاری بازار جهانی فولاد تاثیرگذار نیست؟ در پاسخ باید گفت طی چند سال گذشته کشور ما دچار تحریم های زیادی بوده و این تحریم مواد اولیه تولیدی کارخانه های فولادی کشورمان موجب بی ارزش بودن صنعت ما در حوزه آهن آلات و قیمت ها می باشد.

  • نیاز صنایع وابسته ، افزایش و کاهش عرضه و تقاضا

بطور فصلی عرضه و تقاضا در بازار متغییر است. اگر صنایع خودروسازی، بسته بندی و دیگر صنایع با قدرت و سرعت بیشتری فعالیت کنند میزان تقاضا افزایش خواهد یافت و با افزایش تقاضا قیمت ها کاهش خواهد یافت.

  • افزایش و کاهش قیمت ضایغات آهن

آهن قراضه بخشی از مواد اولیه برای تولید شمش و مقاطع فولاد می باشد در نتیجه کاهش یا افزایش قیمت آن بر قیمت نهایی محصولات مثل شمش که خود مواد اولیه تولید میلگرد به شمار می آید تاثیرگذار است.

  • بورس کالا

افزایش یا کاهش عرضه در بورس کالا می‌تواند تاثیر بسزایی در قیمت نهایی محصولات فولادی و ایجاد آرامش یا تنش در بازار داشته باشد.

  • نوسانات بازار مسکن

اگر راکد بودن و سیاست های خرید و فروش بازار مسکن را فاکتور بگیریم یگ رابطه دو سویه بین قیمت مقاطع فولادی و قیمت مسکن وجود دارد. یعنی با رونق گرفتن هر کدام دیگری هم رونق خواهد گرفت و بالعکس.

به نظر شما چه عوامل دیگری در تعیین قیمت آهن آلات موثر است؟ لطفا در قسمت کامنت ها نظر خود را بنویسید .