نوسانات بازار آهن تحت تاثیر شیوه نامه جدید دولت

3 سال پیش3687بازدید0دیدگاه
نوسانات بازار آهن تحت تاثیر شیوه نامه جدید دولت
2:44

در حالیکه طی چند هفته اخیر بازار طلا و ارز در آرامش نسبی به سر می برند و نرخ ها در این دو بازار تمایل چندانی به نوسان نداشتند اما شاهد نوسانات شدید در بازار میلگرد و تیرآهن بودیم، که البته با طرح شیوه نامه جدید دولت این اتفاق دور از انتظار نبود. شیوه نامه ای که با انتقاد معان قضایی دادستان کل کشورنیز همراه شد. تصور کنید قیمت ها قرار است بر مبنای ضریب 80 درصد نرخ مقاطع صادراتی معین شود!

معاون قضایی دادستان کل کشور ضمن انتقاد به شیوه نامه جدید دولت بیان کرد این سازمان اقدامات لازم در جهت تنظیم بازار فولاد را کرده است و زین پس جهت برخورد با افزایش افسارگسیخته قیمت ها در میادین فولاد سازمان تعزیرات باید ورود و رسیدگی کند.

از سوی دیگر نوسانات شدید قیمت سنگ آهن در جهان و تاثیر پذیری بازار داخلی ایران  باعث این چنین افزایش نرخ پایه مقاطع فولادی در میادین و همچنین بورس کالا شد. سردرگمی تجار و به همراه آن بسته شدن فروش صادرات که طبیعتا کاهش آمار صادرات را به همراه داشت از دیگر اتفاقاتی می باشد که در بازار فولاد اختلال ایجاد کرده است و علت اصلی آن افزایش تعرفه گمرک و بالا رفتن نرخ میلگرد و تیرآهن صادراتی می باشد.

همچنین نوردکاران طی اقداماتی مثل اعلام قیمت های مجدد و یا بستن زود هنگام فروش افزایش قیمتی که در هفته گذشته از آن ناکام مانده بودند را در این هفته جبران کردند. به طور کلی عوامل خارجی از قبیل نوسانات قیمت سنگ آهن بر روند افزایشی قیمت در بازار داخلی تاثیرگذار است. اما عوامل داخلی از قبیل روند تقاضای مردم و جوی که به بازار منعکس می شود، سیاست های دولت در سطح خرد و کلان و در نهایت تاثیری که بر نرخ شمش و معاملات کارخانجات دارد را نباید از یاد برد چرا که در نهایت موجب افزایش چشمگیر قیمت ها و تنش در میادین آهن می شود.

پیش بینی می شود:

پس از تایید معاملات شمش طی چند روز، بازار روال ارامی به خود بگیرد اما باید امادگی افزایش قیمت در هفته های اینده را داشته باشیم. زیرا در صورتی که قیمت محصولات صادراتی و نرخ ارز کاهش نداشته باشد احتمال افزایش قیمت ها در میادین فولاد وجود دارد.