روزهای نفس گیر بازار تا اتمام فرصت بیست روزه ایران و خروج از پروتکل الحاقی

3 سال پیش4325بازدید0دیدگاه
روزهای نفس گیر بازار تا اتمام فرصت بیست روزه ایران و خروج از پروتکل الحاقی
4:13

در هفته سوم بهمن ماه شاهد بودیم که پس از صحبت های بایدن بازارهای ارز و طلا خیز افزایشی به خود گرفت و به پشتوانه آن بازارهای وابسته به ارز مانند بازار آهن نیز با افزایش قیمت روبرو شد. به گونه ای که تقریبا تمامی مقاطع من جمله شمش القایی، میلگرد، تیرآهن، ورق و لوله فولادی حدودا افزایش بین 300 تا 700 تومانی را تجربه کردند. با این حال مستحضرید که اقتصاد ایران در روزهایی به سر می برد که تنها با یک خبر معتبر از دولت بایدن می تواند دچار نوسان شود، همین عامل موجب شده تا قریب به اتفاق بازاریان دست از معاملات بزرگ بکشند و خرید و فروش های خود را تا روشن شدن تکلیف برجام به تعویق یبندازند. بر همین اساس عدم رغبت بازاریان به معاملات و کاهش تقاضا در میادین قیمت محصولاتی مانند میلگرد، تیرآهن و لوله فولادی را در هفته گذشته با کاهش یا حداقل ثبات قیمت همراه ساخت.

و اما تاریخ بسیار مهم سوم اسفند ماه که ممکن است این روزها بسیار شنیده باشید می تواند تا حد زیادی در روند روزهای آینده اقتصاد ایران و همچنین آینده برجام تاثیرگذار باشد. در این تاریخ به گفته آنچه ایران اعلام کرده است، در صورتی که آمریکا در خصوص برداشت تحریم های خود علیه ایران اقدامی نکند ایران دیگر پروتکل الحاقی را اجرایی نخواهد کرد. درست است که توقف پروتکل الحاقی توسط ایران خلاف مفاد برجام نیست اما این حرکت می تواند تاثیرات جانبی در تصمیمات آینده آمریکا در خصوص بازگشت به برجام داشته باشد.

طبیعی است این مسئله نه تنها برای آمریکا بلکه برای جهان خوش آیند نخواهد بود و همانگونه که میبینیم دیگر کشورهای دنیا خواستار میانجی گری میان ایران و آمریکا بر سر توافقات هسته ای شده اند. ضمن آنکه بررسی ها از رفتار و اقدامات بایدن از زمان ورودش به کاخ سفید تاکنون نشان دهنده کاهش تنش ها و میل او به بازگشت به تعهدات برجام می باشد، با این حال باز هم پیش بینی ماوقع دقیق از آنچه قرار است در آینده اتفاق بیفتد کاری بس دشوار است، چه بسا که با یک صحبت و یا تصمیم از سوی مواضع قدرت، بازار ایران به کلی دگرگون شود. در انتها همچنان توصیه ما به شما دوری از جو بازار و اتخاذ تصمیم صحیح با بررسی های دقیق اتفاقات سیاسی می باشد، از رفتارهای هیجانی خودداری کنید و معاملات خود را در حد متضرر نشدن انجام دهید. علاوه بر آن برای پیش بینی روند بازار آهن خبرهای روزهای آینده کارشناسان مرکزآهن را از طریق همین صفحه پیگیر باشید.