پیش بینی ها از بازار شب عید مقاطع فولادی

3 سال پیش4358بازدید0دیدگاه
پیش بینی ها از بازار شب عید مقاطع فولادی
4:22

طبق روال سالهای گذشته و در هفته های آخر سال در خواست های خرید در بازارهای طویل مقاطع فولادی به اوج خود میرسد اما آنچه در بازارهای آزاد این روزها دیده میشود رکود در بازار است و مردم به دلیل نبود ثبات در قیمتها و عدم اعتماد بین متقاضیان و فروشندگان و کم بودن قدرت خرید مردم رکود بر بازار حاکم شده است و فقط تحرکات در بازار ارز است که سطح خرید و فروش را بالا و پایین میبرد.

در هفته گذشته نیز شاهد خروج ایران از پروتکل الحاقی بودیم و مشاهده کردیم پس از انتشار این خبر بازار ارز با اندکی نوسان همراه شد، همچنین به دنبال نوسانات در بازار ارز، مقاطع فولادی نیز اندکی افزایش قیمت را تجربه کردند. پس از آن موضوع FATF مجدد به میان آمد و کشمکش های سران دولت بر سر تصویب یا عدم تصویب آن که در هر صورت میتواند تاثیر بسزایی بر قیمت دلار در داخل ایران و در نهایت اقتصاد کشور داشته باشد، آغاز شد.

با این حال اتفاق جالب در بازار آهن این بود که علاوه بر نوسانات در بازار ارز و همچنین نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و علی رغم آنچه از بازار شب عید سال های گذشته انتظار میرفت، مقاطع فولادی نسبت به این اتفاقات عکس العمل خاصی نشان ندادند و رغبتی بر افزایش قیمت ها دیده نشد. به این صورت که به طور میانگین در هفته گذشته محصولات میلگرد و ورق افزایش جزئی و یا ثبات قیمت را تجربه کردند، در حالیکه در دیگر محصولات فولادی نشانی از افزایش قیمت به چشم نخورد و قیمتها در صورت عدم کاهش حداقل ثابت اعلام می شدند.

البته این رفتار بازار به دور از انتظار نبود و همانگونه که مستحضرید چشم همگی به نتایج نهایی مذاکرات و ثبات در نرخ ارز دوخته شده است. در بازار بورس نیز شمش فولادی با استقبال خوبی همراه بود با این حال تقاضای خوب در برابر رقابت کم قیمت ها از سوی متقاضیان قرار گرفت. در خصوص پیش بینی قیمت شمش فولادی بهتر است این گونه بگوئیم که با توجه به افزایشی بودن نرخ جهانی این کالا در کنار افزایش نرخ ارز نیمایی ثبات نرخ در این حوزه دور از انتظار است.

براساس آنچه از دنیای سیاست و اوضاع بازار گفته شد و همچنین با موکول کردن تعیین تکلیف FATF به سال آینده، پیش بینی می شود دولت بایدن تا زمان قطعی شدن رئیس جمهور آینده ایران و روشن شدن سیاست ها و خط مشی او دست به اقدام جدی در خصوص توافقات و رفع تحریم ها نزند. ضمن آنکه در خوشبینانه ترین حالت اگر هم توافقی صورت بگیرد رفع تحریم های آمریکا علیه ایران یک شبه اتفاق نخواهد افتاد و این مسئله مستلزم برنامه ای بلند مدت است، همچنین بازار تا میزان مشخصی گنجایش و توانایی کاهش نرخ ها را خواهد داشت. بر همین اساس لازم است آن دست از عزیزانی که به مقاطع فولادی نیاز دارند خرید خود را در حد نیاز، انجام دهند.

پیش بینی :

با توجه به مصوبه های مجلس در چند روز اخیر حدود  بهای انرژی مصرفی واحدهای فولادی برای سالهای آینده اعلام شد. علاوه بر آن با رشد قیمت نفت، شاهد موج های افزایشی قیمت در بازار فلزات و فولاد خواهیم بود. بر همین اساس انتظار میرود با بالا رفتن قیمت تمام شده کارخانه ها به احتمال زیاد تولید کنندگان فولاد نیز ترغیب به افزایش قیمت شوند. بنابراین دوبرابر شدن قیمت گاز و چهار برابر شدن نرخ برق مصرفی فولاد سازان میتواند تاثیر مستقیم بر افزایش قیمت مقاطع فولادی در سال آینده داشته باشد.

همچون سالهای قبل کارخانه ها در روزهای پایانی سال فروش خود را میبندند و انبارگرانی ها آغاز میشود.این امر سبب میشود که انبارهای کوچک و بزرگ و خرده فروش ، بازار را در دست بگیرند و عامل قیمت گذاری در بازار باشند. پیشنهاد ما به شما همراهان عزیز این است که خرید خود را به روزهای پایانی سال موکول نکنید چرا که ممکن است در روزهای ابتدایی سال ۱۴۰۰ شاهد افزایش قیمت در بازار باشیم.