پیش بینی بازار آهن بعد از محدودیت های کرونایی

3 سال پیش3761بازدید0دیدگاه
پیش بینی بازار آهن بعد از محدودیت های کرونایی
2:38

هفته ای که پشت سر گذاشتیم به نسبت روزهای قبل از آن نسبتا ارام بود. اخبار امیدوار کننده درباره واکسن کرونا در هفته اخیر به اضافه کاهش احتمال تنش در روند انتقال قدرت میان دونالد ترامپ و جو بایدن سبب شده است تا چشم ‌انداز اقتصادی در بازارها شفاف ‌تر از ماه‌ های گذشته شود و تاثیر زیادی بر بازار داخلی ایران بگذارد. روند بازار سهام در روزهای معاملاتی این هفته نسبتا مثبت بود. بیشترین معاملات بورس و فرابورس متعلق به گروه «خودرو و ساخت قطعات و فولاد » بود و بر همین اساس بیش از دو هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان فقط در این بخش جابجا شد، گروه «بانک‌ ها و موسسات اعتباری» با معاملات دو هزار و ۳۸۰ میلیارد تومانی دوم شد و «فرآورده ‌های نفتی» در جایگاه سوم قرار گرفت.

به نظر میرسد روند شاخص کل بازار سهام هفته بعد نوسانی با گرایش مثبت باشد. طبق روال سال های گذشته هر سال پاییز فرصت طلایی صید شمش ارزان قیمت مورد نیاز اخر سال برای کارخانجات نوردی بوده و با توحه به فصل سرما و آرمش نسبی ایجاد شده در بازار طلا و ارز شاهد کاهش تمایل به خرید از بازار مقاطع فولادی در کشور هستیم. اما روند بازار آهن آلات تحت تاثیر روند دلار کاهشی بوده و تعطیلات کرونایی و شیوه نامه ی جدید فولادی نیز در این رکود مزید بر علت شده اند.

لازم به ذکر است مشکل بازار آهن چه در دورانی که قیمت ها بطور افسار گسیخته رشد میکردند و چه در حال حاضر که دچار رکود شده، برخلاف گفته ها کمبود فولاد یا مواد اولیه نیست، بلکه عدم پایبندی به قوانین از سوی زنجیره ی توزیع است. با کاهش 20% قیمت فولاد حسابگرها که حد ضرر را 20% برای خود مشخص کرده بودند و امید به بهبود بازار داشتند مجبور به فروش با ضرر شدند. تمامی این عوامل باعث شد بازار فولاد و آهن هم تحت تاثیر قرار بگیره و روند نزولی و ثابتی را پیش بگیرد. پیش بینی می شود در پایان تعطیلات کرونایی به دلیل کاهش قیمت ها و افزایش توان مردم در خرید، با استقبال خریدارها و افزایش قیمت مواجه شویم.