سایه ابهامات آینده برجام و نرخ دلار بر بازار آهن

3 سال پیش4092بازدید0دیدگاه
سایه ابهامات آینده برجام و نرخ دلار بر بازار آهن
4:00

بازار آهن همچنان در حالت خوف و رجا به سر می برد، نوردکاران و تولیدکنندگان با شک و شبهه قیمت ها را اعلام و قریب به اتفاق فعالان در این بازار با احتیاط اقدام به معامله می کنند. در حوزه میلگرد علی رغم تعداد محدودی از تولیدکنندگان که قیمت های خود را با افزایش جزئی بین 50 تا 200 تومانی اعلام کردند، در بقیه موارد خبری از افزایش نبود و قیمت ها یا ثابت و یا حتی با کاهش 100 تومانی اعلام شد. سایر مقاطع فولادی اعم از تیرآهن، نبشی و ناودانی وضعیت مشابهی را تجربه کردند و قیمت های اعلامی ثابت و یا با اندک تغییراتی همراه بود. اما در بازار بورس، ورق گرم وضعیت به نسبت بهتری را نسبت به سایر اغلام داشت تا جاییکه حتی رقابت 25 درصدی را تجربه کرد. در نهایت بررسی ها در میادین آهن حاکی از آن است که بازار روی خوشی به تحرکات افزایشی نشان نمیدهد و تا تعیین تکلیف در حوزه های سیاسی و قیمت دلار باید صبر کرد.

حال آنکه برای بررسی بیشتر روند این بازار موضوعی که همیشه متذکر شده ایم بررسی روند اتفاقات سیاسی در کشور است. در تحلیل هفته گذشته نیز عنوان کردیم مشخص شدن تکلیف بازار آهن و خروج آن از رکود فعلی در گرو اقدامات حزب دموکرات آمریکا در خصوص بازگشت به برجام و همچنین اقدامات دولت و مجلس در خصوص لایحه بودجه سال آینده و تصویب نرخ ارز می باشد. در رابطه با بازگشت آمریکا به برجام، عرض شود که در هفته گذشته و به دنبال دیدار بایدن با ماکرون و سخنان رئیس جمهوری فرانسه در خصوص سختگیرانه تر کردن شرایط برای ایران، تاحدودی امید ها به بازگشت طرفین به برجام و رفع تحریم ها علیه ایران کاهش یافته است.

به دنبال آن رد کلیات لایحه بودجه سال 1400 توسط مجلس و افزایش تنش ها میان این دو جناح با نزدیک شدن به انتخابات سال آینده را شاهد بودیم. این موضوع به تنهایی علاوه بر تنش، بازار ارز را به بلاتکلیفی خواهد برد. به موازات آن رئیس بانک مرکزی از احتمال کاهش نرخ ارز تا زیر 20 هزار تومان خبر داد که با نگاهی هرچند گذرا به وضعیت بودجه و اقتصادی کشور به میزان صحت این بیانیه میتوان پی برد. همراهان گرامی مرکزآهن همچنان عنوان کرده ایم، که برای کاهش نرخ ارز در ایران، ما نیازمند مجموعه اتفاقات سیاسی هستیم، اول تعیین تکلیف برجام و لغو تحریم ها و در کنار آن تصویب پایه نرخ دلار برای سال آینده توسط دولت و مجلس.

پیش بینی ما برای این زمان باقی مانده تا پایان سال، نوسانات گذرا بر اساس پالس های مثبت به بازار است و باز هم تاکید می شود پیوسته پیگیر اخبار باشید و تا حد امکان از تصمیمات و اقدامات هیجانی خودداری نمائید.