چرا در فصل سرما قیمت مقاطع فولادی افزایشی شد؟

3 سال پیش3712بازدید0دیدگاه
چرا در فصل سرما قیمت مقاطع فولادی افزایشی شد؟
3:49

همانطور که شاهد هستیم در چند ماهه اخیر بازار درگیر نوسانات بسیاری بوده . در هفته ی که گذشت نیز شاهد افزايش قيمت مقاطع فولادي بوديم . از روز شنبه روند ثابت و حتي كاهشي برای برخی مقاطع را مشاهده کردیم اما هر چه به روزهاي بورسي نزديك تر شديم دلهره و اضطراب افزايش یافت و به دنبال آن تقاضا در بازار کاهش پیدا کرد. همراه مرکزآهن باشيد تا به بررسی روند بازار و علل آن در هفته ای که گذشت بپردازيم :

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر تقاضا در بازار فولاد برای نيمه دوم سال تغييرات آب و هوايي است که تاثیر مستقیم بر روي ميزان ساخت و ساز و به طبع آن میزان تقاضا در بازار آهن دارد. اما با گرمتر شدن هوا شاهد افزایش تقاضا خواهیم بود. در هفته های اخیر قیمت ساختمان ها با رکود رو به رو شد اما در کنار ان با افزایش قیمت مصالح ساختمانی و آهن آلات روبرو بودیم.

که همین امر باعث کاهش تقاضا شد و بسیاری از مهندسان ساخت و ساز با توجه به شرایط فعلی و بصرفه نبودن دست نگه داشته اند. در هفته گذشته با استناد بر 2 گزارش ، اولی از رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و دومی از آمار تولید، صادرات و همچنین میزان مصرف واقعی بازار داخلی کشور این تفکر قدرت گرفت که به میزان 7 میلیون تن مقاطع فولادی در انبارها دپو شده است. این موضوع در فصلی از سال است که به علت سردی هوا ساخت و ساز به رکود رفته و مصرف فولاد کاهش قابل توجهی دارد اما برخی فروشندگان با خرید مازاد و به اصطلاح افزایش آمار مصرف ظاهری ، به امید اینکه در صورت افزایش قیمت سودی کرده باشند این مقاطع را در انبار دپو کرده اند.

از طرف دیگر در شرایط کنونی که حتی شیوه نامه جدید فولاد هم نتوانست وضعیت بازار را ساماندهی کند بسیاری از کارخانجات و تولیدکنندگان از فروش محصولات خودداری می کنند که باعث افزايش قيمت قطعات فولادي در بازار آهن مي شود. به نظر می رسد اگر همه ي توليد كنندگان محصولات خود را در بازار بورس عرضه كنند قيمتها به ثبات نسبي دست مي يابد. نظر بر اینکه بازار سنگ آهن در دست ابر قدرت هایی همچون چین می باشد و در کنار جان گرفتن چرخه تولید مقاطع فولادی این کشور و ایجاد اختلال ویروس کرونا، میزان استخراج سنگ آهن در کشور های مبدا به شدت کاهش یافته و همین اوامر موجب افزایش قیمت فولاد در سطح جهانی شده است. با توجه بر این اصل که طی بورس روز سه شنبه افزایش ناگهانی مقاطع را شاهد بودیم پیش بینی میگردد که در روز های پنج شنبه الی یکشنبه مورخ ۱۴ دی ماه اندکی از تلاطم بازار کم گردد. اما قرار است برای بورس هفته بعد چه اتفاقی بیوفتد؟

همراهان همیشگی ما پیشنهاد می کنیم نسب به بازار و خرید های خود هوشیاری کامل داشته باشید و از کارشناسان مرکزآهن مشاوره بگیرد.