راه تشخیص سقف وافل یک طرفه و دو طرفه

3 سال پیش4446بازدید0دیدگاه
راه تشخیص سقف وافل یک طرفه و دو طرفه
1:29
  • از کجا میشود فهمید سقف وافل یک طرفه یا دو طرفه است؟ و اجرای آن در چه مواردی توجیه اقتصادی دارد؟
سقف وافل دو طرفه عموما بارها را در دو راستا به چهار طرف تکیه گاه منتقل می کند و اجرای آن 3 شرط کلی دارد:

اولین شرط این است که سقف باید قادر به توزیع دو طرفه بار باشد. همچنین اینگونه سقف ها باید در تمامی 4 طرف دال ها دارای تکیه گاه با میزان سختی تقریبا یکسان باشند، و در آخر نسبت ابعاد سقف باید حداکثر برابر با 2 باشد. اجرای این نوع سقف ها در پروژه های عمرانی بزرگ که البته ارزش مادی بالایی هم دارد بهتر است. همچنین برای اجرای سقف دهانه های 9 متر به بالا بهترین گزینه سقف وافل 2 طرفه می باشد.

مزایا و معایب سقف وافل

این نوع سقف میان انواع سقف های موجود در ساختمان سازی از مزایای بسیار زیادی برخوردار است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت، اما در میان همه ی آن ها صرفه اقتصادی در کنار استحکامی که دارد از مهمترین مزایای سقف وافل به حساب می آید. این موضوع در کنار صرفه جویی در وقت در هنگام اجرای پروژه می تواند تا میزان بسیار زیادی از صرف هزینه های کارگر کم کند. علاوه بر آن، هزینه ها و مراحل اجرای تیرچه پیش ساخته، حمل و نقل و انبار دیگر لازم نخواهید داشت. تیرچه های دوبل و درجا از دیگر مواردی است که در این نوع سقف حذف می شود.

جهت محاسبه هزینه اجرای سقف وافل شما نیازمند محاسبه هزینه های قالب وافل، میلگرد، بتن و مصالح مورد نیاز هستید. از این سقف می توانید برای سقف هایی که دارای دهانه های بیش از 12 متر می باشد استفاده کنید. همچنین این نوع سقف برای ساخت سالن های وسیع، سالن های مترو و قطار و همچنین برای فرودگاه ها مناسب است. از نکاتی که باید در اجرای این سقف مد نظر قرار دهید لزوم اجرای سقف وافل توسط نیروی کارگر ماهر می باشد، علاوه بر آنکه اجرای این سقف برای مکان های دارای شیب به هیچ وجه مناسب نیست. سقف وافل در محل هایی که در معرض بادهای بسیار شدید قرار دارد مناسب نمی باشد. شستشوی آسان و تنها با استفاده از آب و همچنین سبک بودن قالب ها به گونه ای که افراد می توانند حمل کنند از مزایای خوب این شیوه می باشد.

این بود توضیحی مختصر از مزایا و نکاتی که باید در اجرای سقف وافل مد نظر قرار دهید . امیدواریم بتوانید با استفاده از این نکات سازه های با کیفیت و مستحکم بنا کنید. سوالات خود را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.