روند معکوس بازار طلا و آهن، علت چه بود؟

3 سال پیش3637بازدید0دیدگاه
روند معکوس بازار طلا و آهن، علت چه بود؟
2:30

دنبال کنندگان بازار آهن همانطور که شاهد بودید هفته‌ای پر از تلاطم و هیجانی داشتیم. شاید برای بسیاری سوال بوده که چرا با توجه به اینکه در قیمت ارز افزایش چشمگیری  صورت نگرفته، بازار فولاد پراز نوسانات قیمتی بوده است؟ میتوان  یکی از دلایل آن را افزایش بیش از ۱۵۰ دلاری قیمت سنگ آهن چین دانست که مسلما تاثیر مستقیم در قیمت گذاری مقاطع فولادی دارد.

از یک سو افزایش بهای شمش و مقاطع فولادی در جهان، و پیشنهادات مطرح شده برای پایه گذاری نرخ سنگ آهن داخلی براساس قیمت جهانی، بهانه ای برای بالارفتن بهای مقاطع فولادی در داخل ایران شد. و از سوی دیگر به علت بالا رفتن قیمت ها توسط کشورهای عضو اتحادیه CIS شوکی به بازار جهانی از جمله ایران وارد کرد که یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت گذاری پایه مقاطع فولاد بود. و در نهایت در بورس کالا با افزایش تقاضا و کاهش عرضه مواجه بودیم که اگر هم معامله ای شکل می گرفت قیمت نهایی به صورت توافقی بین طرفین معامله می شد.

و اما در بازار بورس کالا، شاهد افزایش قیمت در بهای شمش بودیم که دلیل این امر می تواند تعیین قیمت بورس براساس شیوه نامه جدید باشد. با همه این تفاسیر از روز چهارشنبه در بازار خارج از بورس، تولید کنندگان نسبت به شیب تند افزایشی عقب نشینی کرده و شاهد تخفیفات جزئی از جانب بنکداران بودیم. پیش بینی میشود از آنجایی که بازار تا حد نسبی از افزایش قیمت سیراب شده است، افزایش قیمت مجدد دور از ذهن می باشد با این حال پیشنهاد ما برای خریداران این است که بازار فولاد را لحظه ای دنبال کنند تا بتوانند در بهترین زمان خرید خود را در حد نیاز و نه برای سرمایه گذاری ثبت کنند.