افزایش قیمت های بورسی در بازار بی رمق آهن!

3 سال پیش3748بازدید0دیدگاه
افزایش قیمت های بورسی در بازار بی رمق آهن!
3:18

باز هم بورس در هفته ای که گذشت برخلاف کاهشی بودن نرخ دلار و میل بازار به کاهش یا حداقل ثبات نرخ ها، قیمت های پایه خود را با بالاتر از قیمت های اعلامی بازار اعلام کرد. این درحالی بود که بازار آزاد آهن میلی به افزایش نرخ ها نداشت و نبود مشتری به قوت این امر می افزود. به گونه ای که در میادین شاهد اعمال تخفیفات از سوی فروشندگان بودیم. چیزی که مشهود است معمولا و متاسفانه در چنین شرایطی مقاومت بازار آزاد در برابر بورس دوام ندارد، به همین ترتیب پس از گذشت یک روز در بازار آزاد نیز افزایش قیمت برخی کالاها را از قبیل شمش القایی را شاهد بودیم که البته احتمال افزایش قیمت در دیگر مقاطع نیز وجود دارد.

از سوی دیگر در چند هفته ای که پشت سر گذاشتیم موضوع حذف قیمت گذاری دستوری فولاد از سوی وزارت صمت، بسیار قوت گرفت. از نظر اکثر فعالان حوزه فولاد، قیمت گذاری دستوری باعث می شود عرضه فولاد در بورس کالا با افت و خیزهای منفی زیادی همراه باشد و انگیزه شرکت ها برای عرضه های پرحجم و مستمر در بورس کالا کاهش یابد. از این رو بهتر است قیمت ها در یک فضای رقابتی، نه بر اساس دخالت مستقیم یک وزارت خانه یا ارگان خاص که تنها بر اساس مکانیسم عرضه و تقاضا تعیین شوند و در این صورت می توان به رونق بازار فولاد در هفته های آینده امیدوار بود. در غیر اینصورت و چنانچه ضریب 70 درصدی در تعیین نرخ پایه محصولات در بورس اعمال نشود قیمت ها در بازار نزدیک به قیمت های جهانی خواهد شد.

گمانه زنی ها بر این است که نرخ ارز از ابتدای بهمن ماه بسته به رویکرد دولت جدید آمریکا در قبال ایران، می تواند دستخوش تغییرات مثبت یا منفی شود. چرا که با روی کار آمدن دولت بایدن، سناریوهای مختلفی برای روابط سیاسی بین این دو کشور از جمله بازگشت به برجام و رفع تحریم ها قایل مطرح شدن است. فعلا تمامی حوزه ها، در یک حالت خوش بینی و امید به کاهش نرخ دلار و برخی گشایش های سیاسی احتمالی ناشی از رفتن ترامپ ، در سکوت و نظاره به سر می‌برند . امید است در روزهای آینده با کاهش فشار تحریم‌های ظالمانه و به طبع کاهش نرخ ارز، مجددا شاهد افزایش تقاضا از سوی مصرف کنندگان و نیز عرضه متناسب با تقاضا از سوی تامین کنندگان و عرضه کنندگان فولاد باشیم.

پیش بینی میشود:

کلیه بازارها من جمله بازار آهن تا قبل از تحویل گرفتن قدرت توسط دولت جدید آمریکا، به یک تعلیق کوتاه مدت فرو رود و به نظر نمی رسد بازار فولاد تا قبل از یافتن کف جدید نرخ ارز در بهمن ماه، وارد فاز رونق شود. از طرفی توقف نسبی معاملات در حوزه مسکن و ضعیف شدن بیش از پیش ساخت و ساز نیز این روزها بر بی رمق بودن معاملات فولاد افزوده است.