رکود بی سابقه بازار آهن در آستانه سال نو

3 سال پیش4867بازدید0دیدگاه
رکود بی سابقه بازار آهن در آستانه سال نو
5:02

بازار ارز و آهن که همه ساله با نزدیک شدن به شب های سال جدید پر رونق می شدند و مردم برای معاملات در این دو بازار از یکدیگر پیشی می گرفتند، امسال در شرایط رکود بی سابقه ای به سر می برد. در بازار آهن اغلب مقاطع فولادی در هفته های اخیر یا کاهش قیمت داشته اند و یا با ثبات همراه بودند. به عنوان مثال قیمت میلگرد با کاهش 30 تومانی به کانال 12 هزار تومان و نبشی با قیمت 13 هزار و 200 تومان و پروفیل با قیمت حدودی 21 هزار تومان به بازار عرضه شد. این در حالی است که قیمت شمش و دیگر مقاطع فولادی در بازارهای جهانی با افزایش قیمت همراه بوده است اما در ایران به دلیل عدم تعیین تکلیف در خصوص برجام و همچنین نوسان هایی که به پشتوانه تصمیمات سیاسی به این بازار وارد می شود، اغلب نوردکاران و فروشندگان با احتیاط هرچه تمام تر نسبت به معاملات در این بازار اقدام می کنند.

به عنوان مثال هفته گذشته آمریکا طی بیانیه ای منابع مالی بلوکه شده ایران در برخی از کشورها من جمله کره جنوبی و عراق را آزاد کرد که همین خبر در کنار پالس های مثبت رئیس بانک مرکزی و رئیس جمهور موجب کاهش قیمت ها در بازار ارز شد که پس از آن بازار مقاطع فولادی باری دیگر کاهش قیمت را تجربه کرد. پس از این اتفاقات خبرهایی از میادین آهن به گوش رسید که اکثر غریب به اتفاق فروشندگان آهن ضمن اعلام نارضایتی خود نسبت به این وضع پر نوسان این روزهای بازار آهن، وضعیت رکود شدیدی را تا تعیین تکلیف وضعیت سیاسی کشور پیش بینی کرده اند.

همراهان همیشگی مرکزآهن چنانچه در تحلیل های گذشته با ما همراه بوده باشید ما به کرات این نکته را خاطر نشان کردیم که تا زمانی که رئیس جمهور آینده ایران تعیین نشود تصمیم جدی در خصوص برجام و توافقات اتفاق نخواهد افتاد. هرچند در کوتاه مدت ممکن است خبرهایی موجب ایجاد نوسانات اندک به بازار شود اما احتمال ایجاد تغییرات چشمگیر کم است. ما این نکته را هم خاطر نشان کردیم که در صورت بروز توافقی میان آمریکا و ایران، رفع تحریم ها برنامه ای بلند مدت خواهد بود، از سوی دیگر گنجایش بازار تا میزان مشخصی کاهش قیمت ها را تاب خواهد آورد. بنابراین بهترین اقدام در این شرایط دوری از رفتارهای هیجانی و خرید و رفع نیاز می باشد. با ما در تحلیل های آینده از بازارهای ارز و آهن و دنیای سیاست همراه باشید.