بررسی علل نوسانات بازار آهن در هفته سوم آذر

3 سال پیش3844بازدید0دیدگاه
بررسی علل نوسانات بازار آهن در هفته سوم آذر
3:02

بر خلاف دو هفته ى گذشته كه بازار نسبتا به آرامش نسبی رسيده بود و ثبات پايدارى را تجربه ميكرد، در این هفته بازار پر تلاطمى را، مخصوصا در روزهای پایانی هفته و با شُک شدید افزايش قيمت ها پشت سر گذاشتیم. جو حاکم بر بازار را می توان ناشی از چند عامل دانست. ترور دانشمند هسته ای کشورمان شهید محسن فخری زاده و وارد کردن اندوه بزرگی به جامعه و متقارن با آن خبر تصمیم مجلس شورای اسلامی ایران به خروج از برجام به گوش رسید. این دو اتفاق در کنار یکدیگر عاملی بر کاهش امید ها به بهبود روابط بین الملل و بازگشت به برجام و در نتیجه افزایش اندک نرخ ارز و طلا شد.

در بازار آهن نیز این عوامل برای بنکداران و تامین کنندگان که البته تا پیش از این میلی به کاهش قیمت ها نداشتند، بهانه ی خوبی  شد تا با استفاده از جو هیجانی بازار قیمت های مقاطع فولادی را افزایش دهند. به گونه ای که حتی شیب افزایش قیمت مقاطع فولادی از شیب قیمت ارز تندتر شود. این شرایط با نزدیکتر شدن به آخر هفته و همزمان با کاهش موجودی برخی انبارها و همچنین کاهش تمایل تولیدکنندگان به فروش به امید افزایش بیشتر قیمت ها، همگی عاملی شد تا بازار آهن را در هفته ای که پشت سر گذاشتیم به حالت ساکن فرو ببرد.

در بازار بورس همچنین معاملات در روز دوشنبه به تعویق افتاد و به روز چهارشنبه موکول شد. روز چهارشنبه همزمان با عرضه سبدهای فولادی جای خالی ورق سیاه به چشم می خورد، در کنار آن ورق گالوانیزه و شمش فولادی نیز با افزایش قیمت تایید و معامله شدند. اینها عاملی بر بسته شدن فروش محصولات با ورق فولاد مبارکه و افزایش قیمت حتی تا 2000 تومان شد.

پیش بینی می شود:

با آنچه در هفته گذشته بر بورس و بازار آهن گذشت قیمت ها در این بازار میل بیشتری به بالا رفتن و مقاومت در برابر کاهش نرخ حتی با تایید معاملات در بورس کالا داشته باشد. در روابط بین الملل نیز حداقل تا چند ماه آینده و حتی با توجه به پالس های مثبت امیدی به بهبود شرایط نبوده، بنابراین پیشنهاد ما به شما دوست عزیز این است که دست خوش هیجانات بازار نشوید و با اطلاعات و اشراف کامل به بازار و متناسب با نیاز خود خرید انجام دهید.