چگونه میلگردهای حرارتی، ایمنی ساختمان را افزایش می دهند؟

3 سال پیش4518بازدید0دیدگاه
چگونه میلگردهای حرارتی، ایمنی ساختمان را افزایش می دهند؟
4:38

آیا تا به حال فکر کردید چرا در پروژه­ های ساختمانی از میلگردهای حرارتی استفاده می­شود؟
تفاوت بین میلگرد حرارتی و معمولی چیست؟ استفاده از میلگردهای حرارتی، الزامی است یا اختیاری؟
اگر دوست دارید پاسخ این سوالات را بدانید، در این ویدئو با ما همراه باشید.

میلگرد حرارتی یک نوع میلگرد است که برای کاهش دادن و خنثی ­سازی پیامدهای تغییرات دمایی روی بتن استفاده می­شود. این میلگرد، به صورت عمود و به شکل T، در جهت تیرها و تیرچه‌ ها یا به صورت شبکه‌ ای، در زمان ساخت سقف تیرچه بلوک، تیرچه کامپوزیت و یا دال بتنی اجرا می­ شود. اتصال میلگردهای حرارتی از طریق روش­ جوش سرد یا با مفتول است.

دلیل نامگذاری میلگرد حرارتی این است که از تنش­های ناشی از جمع­ شدگی و حرارت بتن، جلوگیری می­کند. ضمنا این میلگرد جلوی انبساط و انقباض بتن و ایجاد ترک را می­گیرد و استحکام بتن را افزایش می ­دهد. این کار، مانع خطرات احتمالی می­شود. علاوه بر این، میلگردهای حرارتی سه کاربرد دیگر هم دارند: افزایش باربری سازه، جلوگیری از گسستگی دیافراگم سقف و کاهش احتمال ریزش سقف در زمان زلزله یا آتش‌ سوزی.

قطر میلگردهای حرارتی بستگی به کاربردهای آنها متفاوت است. معمولا میلگردهایی که قطرشان، 4 و 5 میلی­متر است، رایج­ ترند. هرچند سایزهای 6 تا 6.5 و 8 هم مورد استفاده ­اند. ضمنا فاصله بین میلگردهای حرارتی نباید از 5 برابر ضخامت دال بتنی و یا 500 میلی‌ متر بیشتر باشد.

موضوع مهم، در این زمینه، تفاوت میلگردهای معمولی و حرارتی است. میلگردهای معمولی با تغییر حرارت، دچار انقباض و انبساط می­ شوند، به بتن فشار وارد می­کنند و استحکام آن را از بین می­برند اما میلگردهای حرارتی این مشکلات را ندارند و اتفاقا باعث استحکام بتن می­ شوند. همچنین میلگردهای حرارتی در مقایسه با میلگردهای معمولی، ایمنی ساختمان را بالا می­برد.

درباره استفاده از میلگردهای حرارتی، دو دیدگاه وجود دارد:

یگ گروه از مهندسان پروژه ­­های ساختمانی معتقدند در آیین­ نامه­ های مربوطه، استفاده از میلگرد حرارتی، الزام نیست و توصیه ­ای است. به اعتقاد این گروه، میلگردهای حرارتی، هزینه­ ها را بالا می­برد و استفاده از آن ضرورتی ندارد. روش­هایی مثل استفاده از بتن الیافی، کم کردن نسبت آب به سیمان و استفاده از فوق روان­ کننده می­تواند جایگزین میلگرد حرارتی شود.

گروه دیگری از مهندسان می­گویند اتفاقا استفاده از میلگردهای حرارتی ضروری است که البته بیشتر در سقف‌ ها رایج هستند چون بخشی از بار ساختمان روی سقف‌ هاست. ضمن اینکه افقی بودن سقف‌ ها باعث می­شود در برابر نیروهای وارده آسیب­ پذیرتر شوند. به اعتقاد این گروه، اگر از بتن غیرمسلح که مجهز به میلگرد حرارتی نشده، استفاده شود، ممکن است سقف ریزش کند، ترک‌ های بزرگی در بتن ایجاد شود و خصوصا در زمان زلزله آسیب ­پذیر باشد. پس هرچقدر از میلگردهای حرارتیِ بالاتر و بهتر استفاده شود، ضریب ایمنی ساختمان بیشتر می­شود.

با وجود این مزایا، مشکل­ میلگردهای حرارتی این است که با عبور کارگران و زمان بتن­ ریزی، در سقف فرو می­روند و در این شرایط، خیلی اثرگذار نیستند پس بهترین گزینه، استفاده از شبکه‌ های مش هست. بعضی ­ها هم معتقدند بهتر است استفاده از سقف تیرچه بلوک، ممنوع و به جای آن، دال بتنی در سازه بتنی و سقف کامپوزیت در سازه‌ فولادی الزامی شود.