تحلیل بازار آهن هفته اول مهر 99

4 سال پیش4020بازدید0دیدگاه
تحلیل بازار آهن هفته اول مهر 99
4:10

پس از مدتها انتظار در آخرین روزهای تابستان 99 شاهد کاهش و ثبات نسبی قیمت در اکثر مبادی فروش بودیم. نوردکاران هم منتظر مشخص شدن تکلیف دلار بودند تا بعد از آن روند قیمت گذاری خود را مشخص نمایند. پیش از این شاهد بودیم که فولادکاران با آشفتگی قیمت ارز، روی موج نوسانات دلار نقدی در بازار آزاد سوار بوده و قیمت های خود را اعلام می کردند. فروشندگان هم گوی سبقت را در گران کردن محصولات از یکدیگر ربودند تا جایی که مشاهده کردیم قیمت میلگرد با شیب نسبتا تندی بالا رفت، اما بعضی از فروشندگان پروفیل، نبشی، ناودانی و حتی همین میلگرد از فروش دست کشیدند یا قیمت روز را اعلام نمی کردند.

از مهمترین دلیل این نابسامانی بلاتکلیفی وزارت صمت می باشد؛ چندین ماه است که وزارت خانه اقتصادی کشور توسط سرپرست اداره می شود و همچنان بدون وزیر مانده. همچنین در عرضه های قطره چکانی بورس هم شاهد بودیم که بازار ورق، کاملا به حال خود رها شده و هیچ مانعی جلودار قیمت های فضایی آن نیست. بسیاری از تولید کنندگان وعده ی عرضه 60 درصدی ورق در بورس کالا را داده بودند، اما ترجیح دادند محصولات خود را در بازار آزاد با قیمت بالاتر بفروشند. واضح است که تنها بودن فولاد مبارکه اصفهان در عرضه ورق یکی از علت های کاهش عرضه این محصول به حساب می آید.

همچنین در هفته گذشته شاهد تایید معاملات شمش در بورس کالا با افزایش بیش از 15 درصدی بودیم که این قیمت اعلام شده از قیمت پایه بالاتر است. همچنین دستور رییس جمهور مبنی بر عرضه خارج از بورس محصولات ساختمانی و فولاد شنیده شد که از طرفی می تواند باعث ایجاد رانت بیشتر و از بین رفتن شفافیت قیمت ها در این بازار شود اما بسیاری از فعالان نیز معتقدند این تصمیم می تواند در جهت کاهش قیمت فولاد موثر واقع شود.

سوالی که در این خصوص بسیار پرسیده شده این است که آیا دولت تصمیم گرفته قیمت فولاد را پایین بیاورد و عرضه محصولات فولادی خارج از شبکه فولاد را پیشنهاد داده است یا خیر؟ پاسخ این است که ممکن است عرضه خارج از شبکه، رانت هایی را به دنبال داشته باشد اما باید توجه داشت که این رانت اکنون هم وجود دارد. اگر تولیدکنندگان فولاد موظف به عرضه 60 درصد شمش تولیدی خود در بورس کالا شوند تولیدکنندگان ورق هم مکلف به عرضه در بورس خواهند شد، در اینصورت تا حدودی از آشفتگی بازار کم و از بهانه تولیدکنندگان برای تامین مواد اولیه کاسته می شود. هرچند فولادسازان توجهی به مصوبات و تعهدات دولت و مجلس و قوه قضاییه ندارند. قابل ذکر است اگر تعهدات بانک مرکزی، برای تنظیم بازار ارز تحقق یابد تاثیرات مثبتی در بازار فولاد شاهد خواهیم بود.