بازار آهن دستخوش تصمیمات و اتفاقات سیاسی!

3 سال پیش4079بازدید0دیدگاه
بازار آهن دستخوش تصمیمات و اتفاقات سیاسی!
3:43

بازار آهن باز هم هفته ای پر نوسان را تجربه کرد اما این بار متفاوت تر از هفته های گذشته. با شروع هفته و با افزایش تنش ها میان ایران و آمریکا قیمت ها در بازار آهن و به طبعیت از افزایش نرخ ارز بالا رفت، اما با گذشت تنها دو روز خبرهای کاهش تنش به بازار منعکس شد که با این حال آمریکا قانع نشد و این بار تحریم های جدیدی بر برخی شرکت های فولادی اعم از شرکت فولاد پاسارگاد، فولاد گیلان، فولاد زرند، فولاد بناب و فولاد البرز غرب وضع کرد.

در پی کاهش تنش های نظامی میان ایران و آمریکا بازار ارز از افزایش قیمت نه تنها دست کشید بلکه با کاهش میانگین قیمت 100 تومانی همراه شد. به طبع آن در میادین آهن نیز شاهد افت قیمت در مقاطع طویل فولادی به خصوص تیرآهن و میلگرد بودیم.

در این شرایط که بازار میلی به افزایش مجدد قیمت نداشت اما برخی نوردکاران سعی کردند با اعلام قیمت های دوباره و چندباره بازار را تحریک کرده و شک به بازار وارد کنند. اقدامات نوردکاران به همینجا ختم نشد، آنها با وارد کردن خبرهای افزایش شدید قیمت در برخی مقاطع پر فروش مانند ورق و میلگرد و همچنین بستن فروش خود در نیمه های روز به امید بالا بردن قیمتها به دنبال وارد آوردن شک قیمتی به بازار بودند. این عوامل در کنار ثبات و یا حتی کاهش نرخ ارز موجب شد تا بازار آهن شرایط خوف و رجا را در هفته پیش تجربه کند.

از سوی دیگر معاملات در بازار بورس را داشتیم که مطابق با شیوه نامه جدید، قیمت کالاهایی از قبیل میلگرد و شمش فولادی  براساس ضریب 80 درصد منطقه CIS و با احتساب مالیات بر ارزش افزوده معامله میشد، همین دو مورد عامل اصلی وارد آوردن موج گرانی به بازار در روزهای پایانی هفته شد. در این میان وزیر صمت در مصاحبه ای با خبرگزاری ها با بی توجهی کامل به تاثیر مستقیم شیوه نامه جدید بر قیمت های پایه بورس، تنها عامل گرانی بازار را قیمت های پایه بورسی خوانده است.

خوشبختانه در میادین شاهد اعمال تخفیف ها از سوی بازاریان به مشتریان خود و یا اعلام قیمت پایین تر از قیمت های اعلامی بودیم، اما باید منتظر ماند و دید وزارت صمت علی رغم فشارها از سوی دولت می تواند تغییری در نحوه شیوه نامه جدید اعمال کند تا شاهد کاهش قیمت در بازار باشیم یا خیر.

همراهان همیشکی مرکزآهن، پیش بینی می شود با توجه به آنچه در هفته گذشته در بازار آهن شاهد آن بودیم در این هفته قیمت ها با ثبات و یا کاهش قیمت همراه باشد، اما چیزی که بر هیچکس پوشیده نیست تاثیر پذیری این بازار از اتفاقات سیاسی و بازارهای موازی می باشد. باز هم به توصیه ما نسبت به آنچه در سیاست و یا بازار رخ می دهد هوشیار باشید و سرمایه خود را بازیچه دست سودجویان نکنید.