تأمین کننده کلیه مقاطع فولادی

خط ویژه 56-03135155

گل میخ چیست ؟

گل میخ چیست ؟

مشخصات فنی گل میخ

سقف عرشه فولادی یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد و محبوب و متشکل از دو محصول ورق گالوانیزه و برش گیر می باشد. این پروفیل حالتی ذوزنقه ای و برجسته دارد تا بتن و ورق در کنار یکدیگر قرار گیرند. گل میخ  عرشه فولادی وظیفه اتصال عرشه و سایر اجزاء، تحمل تنش و انتقال نیرو بین بتن و فولاد را بر عهده دارد به همین دلیل به نام پایه برش گیر نیز شناخته می شود. گل میخ به صورت مستقیم یا از روی ورق گالوانیزه روی بال تیر جوش داده می شود. در واقع اینگونه می توان گفت که قطعه گل میخ به عنوان یک واسط میان ورق گالوانیزه و بتن عمل می کند. ضوابط جوشکاری گل میخ در مقاله ای جداگانه تقدیم حضورتان خواهد شد.

محصول نامبرده از فولاد آلیاژی با کربن پایین و طی فرآیند فورج سرد و بر اساس دو استاندارد A.W.S- D1.1 و DIN EN ISO 13918 به مرحله تولید می رسند. گل میخ ها دارای قطر و ارتفاع متنوعی هستند و هر کدام برای مصرف خاصی کاربرد دارند قطر برش گیر اصولا چیزی حدود ۲ سانتی متر و ارتفاع آن ها به شکل و نوع ورق فولادی بستگی دارد. حداقل ارتفاع هر گل میخ بعد از نصب باید حدود ۴۰ میلی متر باشد.

مشخصات فنی گل میخ

این محصولات نقش بسیار مهمی را در سازه ها ایفا می کنند بنابراین کیفیت و مقاوم بودن آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. محصول غیر استاندارد توانایی لازم برای تحمل تنش و انتقال نیروی وارده را نخواهد داشت و در نهایت موجب از بین رفتن سازه خواهد شد. در استاندارد های تولیدی بر مواردی چون استفاده از مواد اولیه مرغوب، روش تولید و ابعاد محصول تاکید شده است. که در ادامه به تشریح هر کدام خواهیم پرداخت.

حتما بخوانید :  20 روش مقاوم سازی و تقویت ساختمان فولادی و بتنی

مزایای استفاده از انواع گل میخ

 • سرعت بالا در اجرای عملیات
 • قبل از انجام جوشکاری به آماده سازی و برشکاری خاصی نیاز ندارد.
 • تفاوت آن با ناودانی در جهت انتقال نیرو است به طوری که قادر است نیرو را در تمام جهات پخش کند اما ناودانی تنها می تواند نیروی وارده را به صورت عمودی منتقل کند.
 • هنگام جوشکاری سایر برش گیرها با مشکل تغییر شکل تیر مواجه می شویم اما هنگام جوشکاری گل میخ این مشکل وجود ندارد.
 • جوش گل میخ به صورت یکنواخت با توجه به تنظیمات دستگاه جوش صورت می گیرد در صورتی که کیفیت جوش ناودانی به مهارت شخص جوشکار بستگی دارد.
 • در حین اتصال این امکان وجود دارد که با توجه به شرایط و تمایلات گل میخ مستقیما یا از روی ورق گالوانیزه جوشکاری شود اما ناودانی و نبشی امکان اتصال از روی ورق را ندارند.

آشنایی با انواع روش های اتصال محصول

این محصولات توسط دستگاه های جوشکاری قوس الکتریکی خاصی به نام استادولدینگ یا Stud Welder به سایر قطعات متصل می شوند. این روش جوشکاری سرعت بالاتری نسبت به سایر روش ها دارد. گلمیخ ها به کمک دستگاه های جوش و به دو صورت به تیر متصل می شوند:

 1. اتصال مستقیم روی بال Direct Attach Welding
 2. اتصال روی ورق گالوانیزه Through the Sheet Welding

انواع گل میخ سقف عرشه فولادی

در مرحله اول کیفیت قطعات و زنگ زدگی آن ها کنترل می شود. برای اتصال مستقیم قبل از قرارگیری محصول در مکان مورد نظر، یک حلقه سوراخ روی ورق ایجاد می گردد سپس قطعه ای سرامیکی به نام دنده پوش در محل جوش قرار گرفته (تا حین جوشکاری از مذاب ایجاد شده محافظت کند و جوش یکنواخت صورت گیرد.) بین گل میخ و بال بالایی تیر، قوس الکتریکی برقرار شده و حدود ۵ میلی متر از مذاب گل میخ درون سازه قرار گرفته سپس متصل می شوند.

حتما بخوانید :  تفاوت تیرآهن IPB و IPE و INP

ابعاد گل میخ

کل عملیات جوش تنها چند ثانیه زمان می طلبد بر همین اساس، سرعت بسیار بالای این عملیات جزء مزایای ارزشمند محصول نامبرده است. برای اطمینان از کیفیت اتصالات بهتر است که نکات زیر رعایت شوند:

 • بررسی خشک بودن گل میخ، ورق و سازه قبل از اتصال
 • حین جوشکاری بهتر است که دستگاه به صورت ثابت قرار گیرد
 • پس از نصب هر ۱۰۰۰۰ گلمیخ، قطعات جوش چون لیفت و هولدر تعویض شوند
 • پس از هر قوس، گان به مدت ۳ ثانیه ثابت بماند تا مذاب سرد گردد.
 • در صورت اتصال مستقیم از شعله پوش دنده ریز و در صورت اتصال به ورق گالوانیزه بهتر است از شعله پوش دنده درشت استفاده شود
 • قبل از تعبیه محصول، ورق را به کمک چکش روی تیر ثابت کنید
 • فراموش نشود که بعد از انجام عملیات شعله پوش از سازه جدا و تمیزکاری های لازم انجام شود. هدف از درج شعله پوش تنها یکنواختی جوش بوده بنابراین باید از سازه جدا گردد.

کاربرد گل میخ

در تصویر فوق گل میخ متصل شده به تیرآهن را مشاهده می کنید. برای تست اتصال می توان فشار یکنواختی را روی محصول وارد کرد در صورتی که خم شدگی تا حدود ۳۰ درجه انجام شد اما شکستگی در محل جوش رخ نداد، کیفیت جوش مورد تایید است. با توجه به نقش بسیار مهم این محصول در مقاومت سازه، انتخاب و نحوه نصب آن باید به دقت و کاملا اصولی انجام شود.

روش های تولید محصول گل میخ

این محصولات به دو روش فورج سرد و گرم تولید می شوند. روش فورج سرد از نظر فنی استانداردتر است. محصولات به دست آمده میلگردهای ذوبی در روش فورج گرم بخاطر جوش پذیری نامناسب، غیرهمگن بودن، کیفیت غیر یکنواخت، نداشتن ویژگی های مکانیکی و مقاومت لازم از نظر فنی مورد تایید نیستند.

سرعت نصب و اجرای محصول در مقایسه با سایر برشگیرها

 • سرعت اجرای هر قطعه حدود چند ثانیه و اجرای برشگیر ناودانی حدود ۲ الی ۳ دقیقه می باشد.
 • قدرت انتقال نیرو در تمام جهات، در صورتی که ناودانی تنها قابلیت انتقال به صورت عمود را دارد.
 • برقراری قوس حدود ۸۰۰ میلی ثانیه و در ناودانی حدود ۳ دقیقه است.
 • نیاز به آماده سازی ندارد در صورتی که ناودانی به برش گل زنی قبل جوش نیاز دارد.
 • کیفیت جوش گلمیخ بالاتر است و به الکترود نیازی ندارد.
حتما بخوانید :  معرفی انواع سنگ ساختمانی و کاربرد آن ها

این محصولات بعد از عملیات جوش تغییر شکل نداشته و زمان اجرا و اتصال آن ها بسیار سریع است به همین دلیل می توانند به جای برشگیرهایی چون نبشی و ناودانی استفاده شوند.

مشخصات گل میخ عرشه فولادی چیست؟

گل میخ به صورت مستقیم یا از روی ورق گالوانیزه روی بال تیر جوش داده می شود. در واقع اینگونه می توان گفت که قطعه گل میخ به عنوان یک واسط میان ورق گالوانیزه و بتن عمل می کند.

تولید گل میخ چند روش دارد؟

این محصولات به دو روش فورج سرد و گرم تولید می شوند. روش فورج سرد از نظر فنی استانداردتر است.

مهمترین مزایای استفاده از گلمیخ چیست؟

سرعت بالا در اجرای عملیات ، قبل از انجام جوشکاری به آماده سازی و برشکاری خاصی نیاز ندارد.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین ۲٫۵ / ۵٫ تعداد رای: ۸

اولین کسی باشید که این مقاله را رتبه بندی می کند

4 نظر در مورد «گل میخ چیست ؟»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button