تأمین کننده کلیه مقاطع فولادی

خط ویژه 56-03135155

نقش گل میخ در سقف عرشه فولادی

گل میخ عرشه فولادی

گل میخ چیست؟

سقف عرشه فولادی یکی از انواع سقف هایی است که برای ساخت و ساز چند سالی است که از آن استفاده می شود و ویژگی های خوبی نیز دارد و طرفدارانی برای این سقف وجود دارد. این سقف از ورق های فولادی که به شکل ذوزنقه هستند که دارای فرورفتگی و برجستگی است تشکیل شده تا بتن و ورق را با هم درگیر کند. علاوه بر این موارد که در تشکیل سقف عرشه فولادی موثر است میله هایی با پایه به این ورق ها چسبیده اند که به آن گل میخ می گویند. وظیفه اصلی گل میخ علاوه بر اتصال عرشه فولادی به بقیه اجزا، انتقال نیروی برشی بین بتن و فولاد است. این محصول را به نام پایه برش گیر نیز می شناسند. این محصول به صورت کاملا مستقیم بر روی ورق گالوانیزه و روی بال جوش داده می شود تا بهتر بتواند نقش واسط را اجرا کند و مابین بتن و گالوانیزه قرار بگیرد.

نقش گل میخ

ابعاد گل میخ

این محصول دارای حداکثر ۲۰ میلی متر برابر با ۲ سانتی متر قطر است که ارتفاع آن با توجه به شکل ورق فولادی متغیر و متفاوت است. حداقل ارتفاع گل میخ را با توجه به ورق ذوزنقه اندازه گیری می کنند. یعنی وقتی گل میخ نصب شد آن را اندازه می گیرند تا از بالای ورق ذوزنقه کمتر از ۴۰ میلی متر نباشد.

روش تولید گل میخ

این محصول به دو روش تولید می شود. روش فورج سرد و فورج گرم. روش فورج سرد استانداردتر و بهتر است. در این روش از ماشین آلات مخصوص استفاده می شود که مواد اولیه با آلیاژهای مرغوب و با کیفیتی است. در روش فورج گرم میلگردهای ذوبی به خاطر جوش پذیری نامناسب، غیر همگن بودن، کیفیت غیر یکنواخت، نداشتن ویژگی های مکانیکی و مقاومت لازم حد استاندارد فنی را به دست نمی آورد و مورد تایید نیست. این استحکام پایین باعث ناپایداری سازه می شود. روش فورج گرم به صورت ریخته گری انجام می شود.

حتما بخوانید :  عمر مفید ورق گالوانیزه

در تولید این محصول به روش فورج سرد دانسیته افزایش پیدا می کند و لایه های داخلی فولاد یکنواخت می شوند که این کار باعث می شود استحکام کششی و سختی و استحکام تسلیم افزایش یابد. نکته مهمی که در زمینه فورج سرد باید گفت این است که این محصول به عنوان یک قطعه مهم در سازه کامپوزیت است و از فولاد کم کربن در آن استفاده می کنند. دستگاهی که در فورج سرد از آن استفاده می کنند، سایزهای مختلف و کاربردهای متنوعی دارد.

نقش گل میخ عرشه فولادی

مزایای گل میخ

 • گل میخ ها به نسبت سایر برش گیرها سرعت نصب بیشتری دارد. یعنی هر قطعه آن ۲ تا ۳ دقیقه زمان کمتری مصرف می کند.
 • این محصول نیاز به آماده سازی ندارد، اما سایر موارد نیاز به جوش دارند.
 • کیفیت جوش این محصول بالاتر است و به الکترود نیازی ندارد.
 • می تواند نیرو را از تمام جهات انتقال دهد در صورتی که در سایر موارد از جمله ناودانی این قابلیت به صورت عمود است.
 • ایجاد و برقرار قوس در این محصول در حدود ۸۰۰ میلی ثانیه است که در سایر برشگیرها از جمله ناودانی حدود ۳ دقیقه است.
 • ورق فولادی تغییر شکل نمی دهد اما هنگامی که گل میخ ها را جوش می زنیم تغییر شکل می دهند.
 • باید دقت کرد که جوش این محصول یکپارچه و یکنواخت باشد.

انواع روش های اتصال گل میخ

این محصول را با استفاده از یک دستگاه جوش به قطعات متصل می کنند. دستگاه جوشکاری قوس الکتریکی خاصی است که به نام «استادولدینگ» مشهور است. این روش جوش سرعت بالایی دارد و با کیفیت خوب این محصول را به تیر متصل می کند.

 • اتصال مستقیم روی بال
 • اتصال روی ورق گالوانیزه
حتما بخوانید :  نکاتی که قبل از خرید پروفیل باید بدانید

این محصول را یا مستقیم بر روی بال قرار می دهند یا روی ورق گالوانیزه. برای این کار ابتدا در محل جوش یک حلقه سرامیکی قرار می دهند تا از حوضچه مذاب که در زمان ایجاد قوس الکتریکی از آن استفاده می شود، مورد حفاظت قرار گیرد و همچنین باعث محافظت از اپراتور دستگاه می شود.

بعد از این که گل میخ ها را نصب کردیم باید آن ها را تست کنیم تا از درستی آن مطمئن شویم. جنس و کیفیت این محصول به همراه چگونگی اتصال آن اهمیت بسیاری دارد ، به این خاطر که نقش مهمی در ایمنی سقف عرشه فولادی حین بهره برداری و زلزله دارد. برای امتحان این محصول، فشار یکنواختی به آن وارد می شود که حدود ۳۰ درجه نسبت به محور طولی گلمیخ خم شود، طی این خم شدن نباید محصول شکسته یا کنده شود. دقت داشته باشید که باید فشار یکنواخت صورت گیرد و ضربه زده نشود. رعایت موارد زیر در بهبود اتصال محصول موثر است:

 • ابتدا از خشک بودن گل میخ، ورق و سازه قبل از اتصال اطمینان حاصل کنیم.
 • در تمام مدت زمانی که مشغول به جوشکاری هستم دستگاه را ثابت نگه داریم.
 • بعد از نصب تعدادی از این محصول، باید لیفت و هولدر را عوض کنیم. یعنی به ازای هر ۱۰۰۰۰ گل میخ قطعات را تعویض کنیم.
 • قبل از این که محصول را کامل نصب کنیم نیاز است که با کمک چکش روی تیر آن را ثابت کنیم.
 • به محصول دقت کنیم که عاری از هرگونه زنگ ، زخم ، رطوبت و هرگونه مواد مضری باشد.
 • اگر بخواهیم اتصال به صورت مستقیم باشد باید از شعله پوش دنده ریز استفاده کنیم و اگر می خواهیم به ورق گالوانیزه متصل کنیم، از شعله پوش دنده درشت استفاده کنیم.
 • پس از هر قوس، نیاز است که ۳ ثانیه گان را ثابت نگه داریم تا مذاب سرد شود.
 • باید حتما دقت کنید که بعد از انجام عملیات، شعله پوش از سازه جدا و تمیزکاری لازم انجام شود. برای این شعله پوش می گذارند که جوش را یکنواخت کند.
حتما بخوانید :  کاربردهای مقاطع سرد نورد شده در ساختمان و روش های تولید آن

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین ۴٫۳ / ۵٫ تعداد رای: ۷

اولین کسی باشید که این مقاله را رتبه بندی می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button