نقش گل میخ در سقف عرشه فولادی

3 هفته پیش6891بازدید0دیدگاه4.3امتیاز (17 رای)
نقش گل میخ در سقف عرشه فولادی

گل میخ‌ها در سقف عرشه فولادی نقش مهمی در اتصال و تثبیت ایفا می‌کنند. آن‌ها به عنوان عناصر اتصال‌دهنده بین ورق‌های فولادی و بتن عمل می‌کنند، که باعث ایجاد یک سیستم سازه‌ای یکپارچه و مقاوم می‌شود. وظیفه اصلی گل میخ‌ها، انتقال بارهای برشی از ورق فولادی به دال بتن است، که به افزایش مقاومت خمشی و جلوگیری از لغزش بین دو ماده کمک می‌کند. این اتصال محکم، نه تنها استحکام و پایداری سقف را افزایش می‌دهد، بلکه از جدا شدن لایه‌های مختلف در شرایط بارگذاری و زلزله جلوگیری می‌کند.

ورق عرشه فولادی یکی از انواع سقف هایی است که برای ساخت و ساز چند سالی است که از آن استفاده می شود و ویژگی های خوبی نیز دارد و طرفدارانی برای این سقف وجود دارد. این سقف از ورق های فولادی که به شکل ذوزنقه هستند که دارای فرورفتگی و برجستگی است تشکیل شده تا بتن و ورق را با هم درگیر کند. علاوه بر این موارد که در تشکیل سقف عرشه فولادی موثر است میله هایی با پایه به این ورق ها چسبیده اند که به آن گل میخ می گویند.

گل میخ چیست؟

وظیفه اصلی گل میخ علاوه بر اتصال عرشه فولادی به بقیه اجزا، انتقال نیروی برشی بین بتن و فولاد است. این محصول را به نام پایه برش گیر نیز می شناسند. این محصول به صورت کاملا مستقیم بر روی ورق گالوانیزه و روی بال جوش داده می شود تا بهتر بتواند نقش واسط را اجرا کند و مابین بتن و گالوانیزه قرار بگیرد. جهت اطلاع از قیمت عرشه فولادی با شماره 02191009009 – 03191009009 تماس حاصل فرمایید.

ابعاد گل میخ

این محصول دارای حداکثر 20 میلی متر برابر با 2 سانتی متر قطر است که ارتفاع آن با توجه به شکل ورق فولادی متغیر و متفاوت است. حداقل ارتفاع گل میخ را با توجه به ورق ذوزنقه اندازه گیری می کنند. یعنی وقتی گل میخ نصب شد آن را اندازه می گیرند تا از بالای ورق ذوزنقه کمتر از 40 میلی متر نباشد.

روش تولید گل میخ

این محصول در سقف های مرکب عرشه فولادی و غیر مرکب به دو روش تولید می شود. روش فورج سرد و فورج گرم. روش فورج سرد استانداردتر و بهتر است. در این روش از ماشین آلات مخصوص استفاده می شود که مواد اولیه با آلیاژهای مرغوب و با کیفیتی است. در روش فورج گرم میلگردهای ذوبی به خاطر جوش پذیری نامناسب، غیر همگن بودن، کیفیت غیر یکنواخت، نداشتن ویژگی های مکانیکی و مقاومت لازم حد استاندارد فنی را به دست نمی آورد و مورد تایید نیست. این استحکام پایین باعث ناپایداری سازه می شود. روش فورج گرم به صورت ریخته گری انجام می شود.

در تولید این محصول به روش فورج سرد دانسیته افزایش پیدا می کند و لایه های داخلی فولاد یکنواخت می شوند که این کار باعث می شود استحکام کششی و سختی و استحکام تسلیم افزایش یابد. نکته مهمی که در زمینه فورج سرد باید گفت این است که این محصول به عنوان یک قطعه مهم در سازه کامپوزیت است و از فولاد کم کربن در آن استفاده می کنند. دستگاهی که در فورج سرد از آن استفاده می کنند، سایزهای مختلف و کاربردهای متنوعی دارد.

مزایای گل میخ

 • گل میخ ها به نسبت سایر برش گیرها سرعت نصب بیشتری دارد. یعنی هر قطعه آن 2 تا 3 دقیقه زمان کمتری مصرف می کند.
 • این محصول نیاز به آماده سازی ندارد، اما سایر موارد نیاز به جوش دارند.
 • کیفیت جوش این محصول بالاتر است و به الکترود نیازی ندارد.
 • می تواند نیرو را از تمام جهات انتقال دهد در صورتی که در سایر موارد از جمله ناودانی این قابلیت به صورت عمود است.
 • ایجاد و برقراری قوس در این محصول در حدود 800 میلی ثانیه است که در سایر برشگیرها از جمله ناودانی حدود 3 دقیقه است.
 • ورق فولادی تغییر شکل نمی دهد اما هنگامی که گل میخ ها را جوش می زنیم تغییر شکل می دهند.
 • باید دقت کرد که جوش این محصول یکپارچه و یکنواخت باشد.

انواع روش های اتصال گل میخ

این محصول را با استفاده از یک دستگاه جوش به قطعات متصل می کنند. دستگاه جوشکاری قوس الکتریکی خاصی است که به نام «استادولدینگ» مشهور است. این روش جوش سرعت بالایی دارد و با کیفیت خوب این محصول را به تیر متصل می کند.

 • اتصال مستقیم روی بال
 • اتصال روی ورق گالوانیزه

این محصول را یا مستقیم بر روی بال قرار می دهند یا روی ورق گالوانیزه. برای این کار ابتدا در محل جوش یک حلقه سرامیکی قرار می دهند تا از حوضچه مذاب که در زمان ایجاد قوس الکتریکی از آن استفاده می شود، مورد حفاظت قرار گیرد و همچنین باعث محافظت از اپراتور دستگاه می شود.

بعد از این که گل میخ ها را نصب کردیم باید آن ها را تست کنیم تا از درستی آن مطمئن شویم. جنس و کیفیت این محصول به همراه چگونگی اتصال آن اهمیت بسیاری دارد، به این خاطر که نقش مهمی در ایمنی سقف عرشه فولادی حین بهره برداری و زلزله دارد. برای امتحان این محصول، فشار یکنواختی به آن وارد می شود که حدود 30 درجه نسبت به محور طولی گلمیخ خم شود، طی این خم شدن نباید محصول شکسته یا کنده شود. دقت داشته باشید که باید فشار یکنواخت صورت گیرد و ضربه زده نشود. رعایت موارد زیر در بهبود اتصال محصول موثر است:

 • ابتدا از خشک بودن گل میخ، ورق و سازه قبل از اتصال اطمینان حاصل کنیم.
 • در تمام مدت زمانی که مشغول به جوشکاری هستم دستگاه را ثابت نگه داریم.
 • بعد از نصب تعدادی از این محصول، باید لیفت و هولدر را عوض کنیم. یعنی به ازای هر 10000 گل میخ قطعات را تعویض کنیم.
 • قبل از این که محصول را کامل نصب کنیم نیاز است که با کمک چکش روی تیر آن را ثابت کنیم.
 • به محصول دقت کنیم که عاری از هرگونه زنگ، زخم، رطوبت و هرگونه مواد مضری باشد.
 • اگر بخواهیم اتصال به صورت مستقیم باشد باید از شعله پوش دنده ریز استفاده کنیم و اگر می خواهیم به ورق گالوانیزه متصل کنیم، از شعله پوش دنده درشت استفاده کنیم.
 • پس از هر قوس، نیاز است که 3 ثانیه گان را ثابت نگه داریم تا مذاب سرد شود.
 • باید حتما دقت کنید که بعد از انجام عملیات، شعله پوش از سازه جدا و تمیزکاری لازم انجام شود. برای این شعله پوش می گذارند که جوش را یکنواخت کند.
سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد