نحوه اجرای سقف عرشه فولادی

3 ماه پیش8037بازدید0دیدگاه4.1امتیاز (43 رای)
نحوه اجرای سقف عرشه فولادی

از آنجایی که سقف عرشه فولادی یکی از کاربردی ترین انواع روش های اجرای سقف در ساختمان سازی امروزی محسوب می‌شود، امروز قصد داریم مراحل پیاده سازی و اجرای این سقف را با هم مرور کرده و نکات مهم در زمان پیاده سازی را به دقت بررسی کنیم. اگر هنوز با سقف عرشه فولادی آشنایی ندارید، بهتر است قبل از مطالعه نحوه اجرا به مقاله عرشه فولادی چیست مراجعه کنید. در صورتی که این محصول را به خوبی می‌شناسید و فقط برای پیاده سازی آن دچار سوال و مشکل هستید تا انتهای متن با ما همراه باشید.

نحوه پیاده سازی و ساخت سقف عرشه فولادی

یکی از مراحلی که در ساختمان سازی زمان بر و دشوار است اجرای سقف است. برای این که سقفی با استاندارد و کیفیت مناسب ساخته شود کارشناسان و مهندسان روش های مختلفی را امتحان کردند. در طی سال های اخیر مهندسان از روند و نتیجه عرشه فولادی استقبال زیادی کردند. این سقف از جدیدترین متدها در این زمینه است که طرفداران خود را نیز دارد. از دلایل استقبال برای اجرای سقف عرشه فولادی و سقف های مرکب عرشه فولادی می توان به سرعت بالا ، کم کردن زمان، کم کردن قیمت و حذف مواد اضافه اشاره کرد.

نحوه اجرا سقف عرشه فولادی

مراحل اجرای سقف عرشه فولادی

این سقف بدون میلگرد و قالب بندی اجرا می شود و از ورق های گالوانیزه برای این سقف استفاده می کنند. اجرای این سقف بیشتر از لحاظ نحوه اجرای آن متفاوت است به این دلیل که در آن از آرماتوربندی و بتن ریزی بر روی ورق های فولادی که گالوانیزه هستند انجام می شود. اسکلت ساختمان که زده شد و تمامی مراحل ساختمان تا اجرایی کردن سقف انجام شد، آن وقت ورق های گالوانیزه به وسیله نیروی انسانی یا جرثقیل و یا بالابر به طبقات برده می شود. این نکته لازم به ذکر است که برای حمل این ورق ها نیاز به دستگاه خاصی نیست، اما باید ورق ها علامت گذاری شوند تا قطعات طوری کنار هم قرار بگیرند که اضافه بار به سازه منتقل نشود.

برای اجرا، ابتدا باید ورق های فولادی را روی نشیمن تیرهای سازه ثابت کرد. ورق ها را کنار هم می چینند و بعد به کمک دستگاه های میخکوب آن ها را محکم می کنند. این چیدمان طبق نقشه های اجرایی است و عرض تکیه گاه باید حداقل برابر با عمق عرشه ها باشد. پس از آن باید دهانه ها را پوشش داد، چرا که این ورق ذوزنقه ای شکل است و دهانه های آن باز است. اگر در اجرای سقف عرشه فولادی برای تیرریزی طول دهانه های سقف عرشه فولادی بیش تر از 4 متر باشد، نیاز به اجرای تیر فرعی بدون شمع بندی خواهد بود. وقتی که ورق ها محکم شدند روی آن ها گل میخ هایی جوش می دهند که فرآیند نصب گل میخ ها مشروح است و می توانید در مقاله نقش گل میخ در سقف عرشه فولادی آن را بخوانید.

پس از آن که گل میخ ها نصب شدند مرحله آرماتوربندی و بتن ریزی آغاز می شود. میلگردهای حرارتی و ضد آتش و حریق به همراه اجرای آرماتورها روی عرشه فولادی انجام می گیرد. نوع و فاصله میلگردهای این شبکه از سطح فوقانی دال، به ضخامت دال بستگی دارد. در مرحله آخر بتن ریزی انجام می شود. بتن ها را روی عرشه فولادی می ریزند و بعد آن را صاف می کنند که این فرآیند مانند قالب عمل می کند. برای سقف پارکینگ، انبار و... حتما باید سطح بتن صاف و یکدست باشد.

مراحل نصب عرشه فولادی
طریقه اجرای عرشه فولادی
آموزش اجرای عرشه فولادی
نصب سقف عرشه فولادی
روش نصب عرشه فولادی

نکات مهم در خصوص اجرای عرشه فولادی

در زمان اجرای عرشه فولادی نکات مهمی وجود دارد که باید به آن‌ها دقت کنید. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخاب نوع ورق فولادی مهم است به ویژه این که ضخامت مناسب را انتخاب کنید. در حال حاضر بهترین نوع ورق برای سقف عرشه فولادی رول فرمینگ به روش تایوانی است که در تمام سطوح آن زائده های زیادی قرار دارد که باعث می شود بتن با درصد بیشتری با ورق درگیر شود.
 • ضخامت مناسب برای ورق در این محصول 0.8 میلی متر است اگر چه که از 0.7 تا 1.2 میلی متر نیز برای این کار استفاده می کنند.

چگونه ضخامت ورق خود را در هنگام خرید تشخیص دهیم؟

اگر لبه ورق 0.7 را با انگشت بگیرید و خم کنید (بهتر است که با سه انگشت ورق را بگیرد) می بینید که خیلی راحت خم می شود. ولی ورق با ضخامت 0.8 به سختی خم می شود. در جدول زیر می توانید وزن و متراژ با ضخامت را ببنید.

مشخصات عرشه فولادی
 • ارتفاع استاندارد عرشه فولادی بین 5 تا 7.5 سانتی متر است.
 • وصله هایی که روی تیرهای اصلی قرار می گیرد حداقل 50 میلی متر باشند.
 • ضخامت دال بتنی در بالای ورق که به صورت ذوزنقه ای است نباید کمتر از 50 میلی متر باشد.
 • پوشش بتن روی گل میخ نباید کمتر از 13 میلی متر باشد.
 • حداکثر قطر گل میخ 19 میلی متر و ارتفاع آن بعد از نصب نباید از 40 میلی متر یا 4 سانتی متر کمتر باشد.
 • فاصله بین گل میخ ها باید در یک ردیف و در امتداد هم باشند و نباید از 900 میلی متر تجاوز کند.
 • برای این سقف باید دمای جوش کاری را رعایت کرد. اگر دمای فلز پایه 18- درجه سانتی گراد است یا سطح ورق مرطوب باشد، مجاز نیستید که عملیات جوشکاری را انجام دهید.
 • عرض متوسط کنگره های پر شده با بتن نباید کمتر از 75 میلی متر باشد.
 • بتن استفاده شده در این سقف معمولا 350 کیلوگرم در متر مکعب است.
 • قبل از بتن ریزی از تمیز بودن سقف عرشه فولادی مطمئن شوید، این که از هرگونه شی و جسم اضافه عاری باشد و حلقه های سرامیکی باید از آن جدا و از محل خارج شوند، بسیار مهم است.
 • هیچ فاصله ای نباید بین ورق ها باشد به همین دلیل حتما با چکش ورق ها را بهم بکوبید تا هیچ فاصله ای بین ورق و تیرآهن نباشد.
 • دقت کنید که به هیچ وجه مصالح را قبل از گیرش آن به بتن بر روی سقف دپو نکنید.
 • حداکثر متراژ قابل اجرا در یک روز 1000 متر مربع در یک تراز است و بیشتر از این ممکن نیست. حداکثر زمانی که یک سقف عرشه فولادی زمان می برد تا اجرا شود 10 روز است.
 • در نهایت می توان گفت که وزن تمام شده این سقف حدود 225 تا 250 کیلوگرم در هر متر مربع است.
 • لوله بتن باید به صورت خوابیده روی سقف حرکت کند و بتن ها را روی سقف قرار دهد. نباید لوله از سقف جدا و با فاصله باشد چون که باعث می شود بتن ها در یک نقطه جمع شوند و سنگینی بیش از حد به وجود آورند.
 • برای بتن ریزی به 2 نفر کارگر نیاز است یک نفر برای جابجایی لوله و یکی برای پخش کردن بتن روی سقف. نباید تعداد افراد در کنار لوله تخلیه بتن و در هنگام بتن ریزی بیش از 2 نفر باشد، چرا که از کیفیت و درستی کار می کاهد.

در صورتی که علاقمندید که از مزایا و معایب سقف عرشه فولادی بیشتر بدانید لینک زیر را بازکنید. برای اطلاع از قیمت عرشه فولادی به سایت مرکزآهن مراجعه نموده و یا با مشاوران این مجموعه از طریق شماره 02191009009 - 03191009009 تماس حاصل فرمایید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد