0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

افزایش قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس کالا پس از پایان تعطیلات

قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در دومین روز معاملات بورس کالا افزایشی بوده است. به گفته منابع خبری در روز یک شنبه هفته جاری و به دنبال افزایش شدید قیمت دلار و عبور از مرز 5800 تومان قیمت پیشنهادی میلگرد این کارخانه در بورس کالا با 160 تومان افزایش مواجه گردیده است و در میان تمام محصولات فولادی عرضه شده در بازار بورس با بیشترین افزایش قیمت حاضر گردیده است. هم چنین افزایش قیمت آهن اسفنجی در بازار بورس نیز به میزان 63 تومان اعلام گردیده به طوری که قیمت پیشنهادی این محصول در بورس کالا به میزان 1200 تومان رسید.
آمار منتشر شده نشان می دهد که در نخستین روز کاری بازار بورس در سال جاری فولاد خوزستان معامله فروش میلگرد به میزان 550 تن را رقم زده و افزایش قیمت میلگرد این کارخانه در بورس کالا به میزان 100 تومان اعلام گردیده است. بنابراین نخستین روز کاری بورس کالا در سال 97 افزایشی ثبت گردید.

پس از آن در دومین روز معاملات بورس کالا نیز روند صعودی مشاهده گردید به طوری که در روز یکشنبه قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان عرضه شده در بازار بورس به میزان 2559 تومان اعلام گردید و میزان عرضه نیز 5000 تن ثبت شد. این در حالی است که میزان تقاضا برای خرید این محصول 25000 تن اعلام گردید که حدودا پنج برابر بیشتر از میزان عرضه بوده است. هم چنین پایه قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان به میزان 2400 تومان بوده در صورتی که به میزان 2559 تومان ثبت گردید. هم چنین قیمت پیشنهادی میلگرد فولاد کرمان برای سایز 10 در این بازار به میزان 175 تومان نسبت به قیمت پایه افزایش داشته و با قیمت 2475 تومان معامله گردید. هم چنین میلگرد کارخانه ذوب آهن برای سبد 240 تنی با قیمتی بالاتر از سبد 5000 تن در بورس کالا اعلام گردید.

آرشیو قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

توزیع سبد بورس کالا میلگرد ذوب آهن اصفهان

به گفته منابع خبری قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان برای سبد 240 تنی به میزان 28 تومان بیشتر از سبد پنج هزار تنی این محصول اعلام گردید. هم چنین به گفته منابع خبری قیمت آهن اسفنجی عرضه شده در بورس کالا به میزان 175 تومان قیمت پایه اعلام گردید و قیمت معامله شده برای آهن اسفنجی فولاد سیرجان 63 تومان بالاتر از قیمت پایه معامله گردید. یادآوری می شود که میزان عرضه این محصول 5000 تن بوده است و میزان تقاضا برای خرید 21000 تن اعلام گردیده است. این امر سبب گردید قیمت آهن اسفنجی به میزان پنج درصد نسبت به قیمت پایه افزایش یافته و به میزان 1238 تومان معامله گردد.

بنابراین مشاهده می شود که بورس کالا سال 97 را با روند افزایشی شروع کرده است و قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و آهن اسفنجی فولاد سیرجان در دومین روز کاری بورس با افزایش ناگهانی مواجه گردیدند. به گفته فعالان بازار علت اصلی افزایش قیمت محصولات فولادی در بازار بورس افزایش شدید قیمت ارز در نخستین روزهای کاری سال جاری بوده که سبب نگرانی خریداران بابت آینده بازار گشته است. برای مثال عرضه آهن اسفنجی در بورس بهمن ماه به قیمت 1060 تومان بوده است و نشان دهنده این است که قیمت این محصول در حال حاضر نسبت به یک ماه گذشته حدودا به میزان 180 تومان افزایش یافته است و این امر برای سایر محصولات فولادی نیز در روزهای اخیر مشاهده گردیده است. این نوسانات با توجه به رشد انفجاری نرخ ارز چندان دور از انتظار نیز نمی باشد.

پیش بینی وضعیت قیمت میلگرد در روزهای آینده

همان طور که مشاهده می شود قیمت دلار در روزهای اخیر و خصوصا روز یکشنبه افزایش لحظه ای داشته است و این امر نه تنها بر قیمت محصولات کارخانجات فولادی از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان تاثیر داشته است بلکه بر کل اقتصاد ایران و سایر بازارها نیز تاثیر خواهد داشت. بنابراین به نظر می رسد که دولت برای کنترل نرخ محصولات فولادی ابتدا بایستی نرخ ارز را کنترل کند زیرا قیمت این محصولات به طور مستقیم وابسته به نرخ ارز بوده و چنانچه دولت موفق به کنترل نرخ ارز نشود قیمت محصولات فولادی نیز در روزهای آتی بهبود نخواهد یافت و به روند صعودی خود ادامه خواهد داد.

هم چنین باید در نظر داشت که در روزهای پایانی سال گذشته دستور رئیس جمهور بر عدم اجازه افزایش قیمت محصولات تا پایان خردادماه صادر گردید. این دستور سبب شد تا قیمت های اعلام شده در بورس کالا در روزهای پایانی سال بدون افزایش اعلام گردد. هم چنین اجرای این دستور در بخش شمش و سایر مواد اولیه نیز مشاهده گردید. تنها در بخش محصولات طویل از اجرای این دستور ممانعت به عمل آمد و به نظر می رسید که در سال جاری بازار با توجه به دستور عدم اجازه قیمت ها پیش رود. این در حالی است که برخلاف این امر مشاهده گردید و قیمت های اعلام شده در بورس حتی در نخستین روز کاری سال 97 روند صعودی را در پیش گرفت.

هم چنین با توجه به شعار سال جاری مبنی بر حمایت از کالای ایرانی انتظار می رود دولت از این کالا حمایت کرده و از افزایش قیمت محصولات جلوگیری به عمل آید. با این حال برخلاف شعار سال جاری حتی شاهد کاهش تعرفه محصولات وارداتی نیز بوده ایم و این امر بر افزایش میزان واردات محصولات فولادی دامن زده و تمایل خریداران به خرید کالای ایرانی را کاهش خواهد داد. بنابراین به نظر می رسد که رشد انفجاری نرخ دلار تمامی برنامه ریزی های پیش از تعطیلات را به هم ریخته است. به طور کلی حمایت از تولید داخلی همواره از اهداف تمامی کشورها بوده است ولی باید تمامی ابعاد این امر به طور دقیق بررسی گردیده تا نتیجه مناسبی حاصل گردد. برای مثال کاهش هزینه های تولید یکی از عوامل مهمی می باشد که باید به طور دقیق بررسی گردد.

این در حالی است که مشاهده می شود در سال جاری قیمت مواد اولیه از جمله قیمت شمش به صورت صعودی بوده است و این امر سبب افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان گردیده است. بنابراین تا زمانی که قیمت ها نتواند رضایت خریداران را برآورده کند نمی توان به حمایت از کالای ایرانی امیدوار بود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0