مرکزآهن

خط ویژه 35155-031

علت افزایش قیمت آهن آلات در دو هفته اخیر چیست ؟

علت افزایش قیمت آهن آلات

بررسی چرایی روند صعودی بازار آهن در روزهای اخیر

به طور سنتی سطوح قیمت بازار آهن آلات خصوصا قیمت تیرآهن و میلگرد در چند سال اخیر متاثر از چند عامل اصلی افزایشی و یا کاهشی می شود. این عوامل  به ترتیب اهمیت عبارتند از

  • اول؛ افزایش سطح تقاضا
  • دوم؛ کاهش عرضه
  • سوم؛ افزایش قیمت مواد اولیه
  • چهارم؛ افزایش قیمت ارز
  • و پنجم؛ اخبار و نوسانات سیاسی

اما در دو هفته گذشته کدام یک از عوامل زیر در افزایش ها نقش بیشتری داشت؟

جواب؛ غیر از مورد سوم هیچ کدام

در یک ماه اخیر هیچ دلیل منطقی برای افزایش قیمت آهن آلات اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد به غیر از مورد سوم یعنی افزایش قیمت مواد اولیه یعنی شمش و قراضه وجود ندارد. تبعا انتظار بازار و کارشناسان به افزایش نرخ مقاطع فولادی اعم از قیمت تیرآهن حداکثر همگام با افزایش نرخ تورم یعنی حدود ۲۵ الی ۳۰ درصد در سال است. اما یک نکته مهم که در بسیاری از تحلیل ها مورد توجه قرار نمی گیرد دلیل افزایش های شدید چند روز اخیر است.

ورود حجم زیادی از نقدینگی سرگردان در دو هفته اخیر توسط افراد غیر متخصص به بازار آهن آلات و بورس فلزات پس از آزاد شدن بخشی از سپرده ها در بهمن ماه پس نتیجه یک عامل داخلی حوزه آهن آلات یعنی افزایش منطقی قیمت شمش و یک عامل خارجی یعنی ورود نقدینگی می شود افزایش لجام‌ گسیخته سطح معاملات و رقابت در بورس فلزات، بدون توجه به بازار مصرف

همه شواهد و قرائن حاکی از رشد پله ای و ملایم میلگرد در بهمن ماه (همگام با تورم) بود اما برخلاف انتظار (انتظار عمومی توقف و اصلاح قیمت میلگرد در کانال ۳۷۰۰ الی ۳۸۰۰ در بهمن و جهش به کانال ۴ هزار تومان در اسفند بود) بازار میلگرد در هفته گذشته فاصله ۳۵۰۰ الی ۴ هزار تومان را یک نفس و بدون توقف پیمود و به پیشواز جهش اسفند ماه رفت.

حتما بخوانید :  حمایت بازار از افزایش تولید ناودانی

هر چند اخبار حاکی از وجود پتانسیل بالا برای خرید بیشتر محصولات فولادی در هفته های آتی (به سبب هجوم موج نقدینگی سرگردان به این بازار از بازارهای دیگر) از بورس فلزات است.

قیمت تیرآهن

اما با توجه دو عامل ذیل

۱- تعهدات زیاد فولادسازان در ماه پایانی سال ( طبق برآورد، فقط ذوب آهن اصفهان در فرصت باقی مانده تا پایان سال متعهد به تحویل حدود ۴۰۰ هزار تن تیرآهن و میلگرد است)

۲- انبارگردانی شرکت های فولادی در روزهای پایانی سال و الزام به تحویل کلیه تعهدات عقب افتاده

به نظر می رسد، سرعت تحویل کالا و فشار عرضه در اسفند ماه نسبت به ماه جاری بیشتر شده، و مازاد عرضه بر حجم تقاضا پیشی بگیرد.

شرط ماندگاری و تثبیت قیمت ها چیست

پس به نظر می رسد شرط ماندگاری و تثبیت قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات در کانال های بالاتر در دراز مدت، یکی گشایش بازارهای صادراتی و دوم؛ ورود تقاضای جدید داخلی خواهد بود. (مبنای محاسبات قیمت تیرآهن و میلگرد در تحلیل ها، میانگین قیمت در مبادی مختلف به غیر از ذوب آهن، کویر و استان های آذربایجان است که معمولا در کانال های بالاتری هستند) درمورد بازار میلگرد  عرضه های احتمالی روز یکشنبه هفته جاری و حجم تقاضا و رقابت مشخص خواهد کرد که شاهد رفتار اصلاحی خواهیم بود یا روند افزایشی. فراموش نکنید که حجم تقاضای موثر بازار همچنان ضعیف است.

هدف گذاری فولادسازان کجاست ؟

به صورت جسته و گریخته از برخی از مبادی حوزه نورد، شنیدیم که بنا بر هدف پیش روی زنجیره تامین میلگرد آجدار؛ با توجه به دستورالعمل حمایتی جدید دولت مبنی بر نرخ گذاری بر اساس شاخص CIS و حواله دلار نیمایی؛ گام بعدی این ها میلگرد آجدار حدود کیلویی ۴ هزار تومان خواهد بود که با احتساب مالیات ارزش افزوده، به نظر می رسد که تلاششان رسیدن به هدف حداقل ۴۳۵۰ تومانی قیمت نهایی باشد !

حتما بخوانید :  پیش بینی بهبود بازار جهانی آهن آلات در نیمه دوم سال 2018

این که تقاضا تا کجا یاری کند و چقدر بخت با این گروه از تولیدکنندگان یار باشد را فقط زمان و تقاضا مشخص خواهد کرد؛ اما یک موضوع برای ما کاملا روشن است و آن هم ورود تقاضاهای مستاصل و هیجانی اسفند و فروردین ماه ۹۸ و پیشخور شدن تقاضای این ماه ها و همچنین برخی تقاضاهای متاثر از سفته بازان به بازار است که قطعا این موضوع با خلاء تقاضای احتمالی ماه های پیش رو؛ رکود قابل توجهی را در پی خواهد داشت.

برخی نگاهشان به تقاضای قابل توجه روز چهارشنبه هفته گذشته و در صف بورس کالا بود؛ و شروع به دویدن کردند، در صورتی که نرخ معاملاتی بورس کالا کجا و نرخ بازار کجا ؟!

عمده این تقاضاها مربوط به حوزه سفته بازان داخلی و به دلیل اختلاف قابل توجه نرخ پایه عرضه در بورس با بازار خارج از بورس ایجاد شده است که باید دید آیا در ماه های آتی قادر به حفظ کرانه این اختلاف قیمت قابل توجه خواهند بود و یا این که متاثر از خلاء تقاضای پیش روی احتمالی؛ مجددا به رقابت منفی روی خواهند آورد، چرا که حداقل نیمی از این حواله های خریداری شده را سبدهای کوچک تشکیل داده و این سبدها در صورت تزریق به بازار، می توانند به شدت رقابت منفی ایجاد کنند مگر اینکه فولادسازان همچنان در مهندسی عرضه های قطره چکانی، مهارت به خرج دهند … ؟

تاریخ
نام آیتم
علت افزایش قیمت آهن آلات در دو هفته اخیر چیست ؟
امتیار نویسنده
51star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *