پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1401

5 ماه پیش بدون دیدگاه 4186 بازدید
پیش بینی قیمت آهن و میلگرد 1401
2.8/5
16رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
  • آخرین به روزرسانی شهریور 1401

این روزها بازار مقاطع طویل فولادی نه حباب مثبتی برای تخلیه دارد ‌که با جرات صحبت از ادامه کاهش قیمت ها باشد و نه از رونق برخوردار است که چشم انداز را مثبت ببینیم. این بازار همینطور که از تغییرات قیمت شمش و قیمت میلگرد داخلی و خارجی مشهود است، فعلا محکوم به ثبات است هرچند که تغییرات نرخ دلار می تواند محرک مبادی فروش باشد. با ما همراه باشید تا در ادامه به پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1401 و در نیمه دوم این سال بپردازیم.

پیش بینی قیمت میلگرد 1401

تقاضای مصرفی واقعی امسال به مراتب از سال های گذشته، حداقل در نیمه ابتدایی سال ضعیف تر بود. در اردیبهشت و خرداد ماه، تقاضای مصرفی با ترس از تورم افسار گسیخته ‌ای که در بازار فولاد طی حداقل ۱۰ سال گذشته با آن مواجه شده بود، روی قله قیمت ها مبادرت به پیش ‌خرید کرد و حتی برخی نیاز خود را برای سه تا ۵ ماه آتی پیشخور کردند. بعد از گذر از خرداد ماه، این فواره قیمتی برخلاف سال های گذشته به واسطه ریزش قیمت آهن و میلگرد جهانی کاهش نسبتا شدید ۲۵ درصدی را تا به امروز پشت سر گذاشته و بسیاری از آن هایی که نیاز خود را پیشخور کرده بودند، به نوعی از بازار رودست خوردند، چرا که میلگردی که روی قله ۱۹ هزار تومانی با هیجان پیش خرید کرده بودند، این روزها در دامنه قیمتی ۱۵ هزار تومان قابل خریداری است.

در حال حاضر، بنا بر شواهد و قرائن موجود بازار به نوعی فعلا به کف رسیده و در حال استراحت و نوسانات نامحسوس است. بخش خصوصی تولید، پیوسته تلاش می کند تا مارجین خود را اندکی افزایش دهد، اما شرایط حاکم بر بازار در همه جوانب (رکود بازار جهانی، تنظیم بازار و رکود داخلی) فعلا اجازه افزایش قیمت را به آنها نداده است. برخی معتقدند که همزمان با کم رنگ ‌تر شدن امیدهای برجامی و صعود خزنده نرخ دلار، ممکن است این اصلاح قیمت ها و روند صعودی بازار ادامه پیدا کند. برخی دیگر هم در مقابل معتقدند فعلا این بازار بنا بر مولفه های بنیادی حاکم بر بازارهای صادراتی و داخلی هیچ کجا نخواهد رفت.

در حال حاضر، قیمت میلگرد آجدار وزن استاندارد A3 سایز پایه (۱۴ تا ۲۵) عمدتا در محدوده قیمت ۱۴۹۰۰ تا ۱۵۴۰۰ تومان به راحتی قابل تهیه است که البته نسبت به اواسط هفته گذشته، به طور نامحسوس اندکی افزایش قیمت داشته است. پیش بینی قیمت میلگرد در پاییز 1401 را می توان براساس 3 عامل اساسی دلار، نرخ شمش فولادی و عرضه و تقاضا بررسی نمود.

1- نرخ دلار: نرخ دلار توافقی طی روزهای گذشته به مرز ۳۰ هزار تومان نزدیک شد. قیمت میلگرد صادراتی مبادی مختلف در محدوده ۵۳۰ تا ۵۳۵ دلار است. از حاصلضرب دو عدد فوق به نتیجه مطلوب خواهید رسید. ادامه رشد دلار توافقی انگیزه برای صادرات بیشتر را افزایش خواهد داد.

2- قیمت شمش فولادی: با انجام معاملات مچینگ و مشخص شدن نرخ احتمالی پایه شمش هفته آینده در محدوده ۱۲۱۰۰۰ الی ۱۲۸۰۰۰ به نظر می رسد در هفته آینده شمش های کف با استقبال روبرو شده و نرخ احتمالی دو هفته بعد شمش فولادی در محدوده  احتمالی ۱۲۵۰۰ الی ۱۳۰۰۰ نوسان خواهد کرد. که منجر به افزایش نرخ پایه مقاطع در دو هفته پیش رو خواهد شد. احتمالا رشد ملایم نرخ پایه شمش فولادی و مقاطع بورسی باعث تحریک قیمت محصول موجود در بازار نیز خواهد شد.

3- عرضه و تقاضا: در سمت تقاضا اما بازار کاملا آرام و با تقاضای ضعیف همراه است. دلیل این التهابات جسته و گریخته ای که حالا در بازارهای داخلی به خصوص ورق بیش از سایر بازارها رخ نمایی می کند، عمدتا برمی‌گردد به روند افسار گسیخته نرخ دلار در بازار آزاد که معمولا برای برخی از فعالان اقتصادی برخی هیجانات تورمی را صورت می دهد.

پیش بینی قیمت میلگرد 1401

پیش بینی قیمت آهن در سال 1401

طی روزهای اخیر رونق نسبی در اکثر مبادی و انبارها مشهود است. به نظر می رسد با بن بست فعلی و به تاخیر افتادن مذاکرات اکثر بازارها به مرور در حال خروج از فاز انتظار هستند. هر چند وضع فعلی را هم نمی توان به عنوان رونق در نظر گرفت و فقط رگه هایی از تقاضا و فرصت های فروشی است که در روزهای خاصی نمود می کند و فعال اقتصادی بازار فولاد باید از این رگه ها نهایت استفاده را بنماید.

مجموعه اخبار منفی سیاسی چند روز گذشته راجع به مذاکرات به اضافه تغییر جهت انتظارات تورمی ناشی از ناامیدی از گشایش سیاسی و چربش واقعیات تلخ اقتصادی بر انتظارات کاهشی در چند روز اخیر باعث شد دلار در روزهای گذشته به صورت مقطعی و موقت کانال ۳۱ هزار را پس بگیرد. احتمالا این روند افزایشی تا روز ۲۵ ام شهریور و پس از برگزاری نشست حکام ادامه خواهد یافت اما با توجه به جمیع جهات و اخبار بعید به نظر می رسد دلار در زیر کانال ۳۱ هزار تومان ماندگاری زیادی داشته باشد.

در چند روز اخیر، علاوه بر رشد محدود تقاضا و قیمت در بازار فولاد، برخی تحرکات مثبت در سمت تقاضا، در بازارهای کالایی و مصالح ساختمانی آغاز شده است. توصیه می شود برای خرید روند بازارهای موازی فولاد را رصد کنید. به نظر می آید بخشی از تقاضای در انتظاری که منتظر تعیین تکلیف برجام بود در حال ورود به بازار است.

ورود به دوره رونق یعنی پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه که مستلزم خروج از مثلث رکود تورمی و فشار مالیاتی و کسری بودجه است. که با اتکا به تولید ثروت از روش های متعارف اقتصادی و ورود سرمایه گذار خارجی و رفع تحریم ها میسر خواهد شد. در راستای پیش بینی قیمت آهن در پاییز 1401 بهتر است در ابتدا به چند خبر مهم طی روزهای اخیر بپردازیم.

1- خبر تعیین سقف برای نفت روسیه توسط وزارت خزانه داری آمریکا است که برای فروش نفت و تامین بیمه شرکت ‌های نفتی روسی مشکل آفرین خواهد بود. و احتمالا باعث تخفیف بیشتر به مشتری های آسیایی و کاهش و تعدیل قیمت نفت در بازار و نرمش بیشتر روسیه در بخش فروش گاز به اروپا ( برای جبران کاهش فروش نفت) و حتی ورود به دور جدید مذاکرات خواهد شد.

2- افزایش تولید نفت عربستان و اوپک پلاس

3- به نظر می رسد با باز پس گرفتن خارکف شرایط جنگ اوکراین از حالت فرسایشی در حال تغییر به نفع اوکراین است. ماشین جنگی پوتین عملا زمین گیر شده است

4- برخورد ایندکس دلار به سقف  ۱۱۰ تا ۱۱۲

احتمالا با برخورد به این سقف تاریخی شاهد تغییر اوضاع به نفع ارزهای دیگر خواهیم بود. از اینجا به بعد سیاست احتمالی فدرال رزرو تثبیت نرخ بهره به جای افزایش پله ای به منظور نزدیک شدن نرخ بهره و نرخ تورم است.

نتیجه: به نظر می رسد مجموع عوامل فوق باعث تعدیل نسبی در بازار نفت و انرژی و به نفع بازار کامودیتی ها اعم از بازار آهن خواهد بود.

همان طور که گفتیم التهابات و هیجانات حاصل از ناامیدی برجامیون باعث شد تا مجددا دلار در بازار آزاد سرکش شود و همین موضوع ظاهرا عامل تحرک بازارها از جمله بازار داخلی فولاد گردیده است.

موضوع بغرنج این روزهای بازار داخلی، موضوع ورق کلاف گرم است که ظاهرا از یک کمبود دائمی و بازارسازی پیوسته رنج برده و می ‌برد؛ بطوریکه بنا بر برخی شنیده ها قیمت پروفیل با خیز روی قیمت ورق کلاف گرم آزاد، حول و حوش کیلویی ۳۰۰ تا ۵۰۰ تومان صعود کرده ‌اند. در حالی که بنیاد و مولفه ‌های این کالا در بازارهای جهانی چنین آدرس و قیمتی را مخابره نمی‌ کند. اما متأسفانه همانطور که عنوان شد این بازار همیشه به واسطه کانال عرضه و محدودیت های موجود پیوسته رنج برده است.

در بازار میلگرد آجدار، برخی شنیده ها تا این لحظه از ثبات تا برخی افزایش قیمت های ۵۰ تا ۱۰۰ تومان حکایت دارد که بیشتر در قالب کاهش تخفیفات در معاملات توافقی خودنمایی می ‌کند.

تقاضای مصرفی بنا بر آنچه که حداقل ما در سمت خود تجربه می‌کنیم، همچنان بدون هیچگونه تغییرات محسوسی نسبت به گذشته کم رنگ و خاموش است اما در همین حال در سمت عرضه ‌کنندگان تحرکاتی به واسطه خیز دلار دیده می شود که این موضوع باعث خواهد شد تا تقاضاهایی که در صف منتظرین برجامی بودند، شاید به انتظار خود پایان داده و کم و کسری ها را تامین کنند.

پیش بینی قیمت آهن 1401

پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1400

در یک حالت کلی در ایران نرخ ها بر اساس دو شاخص نرخ تورم و نرخ ارز تعیین می شوند، که در سال 99 مشاهده کردیم روز به روز با کم ارزش شدن ریال همچنان نرخ ارز افزایش یافت و بر قیمت تمامی محصولات اعم از آهن آلات و قیمت تیرآهن و سایر محصولات تاثیر گذاشت. ناگفته نماند قیمت مقاطع فولادی نه تنها در ایران بلکه با توجه به شرایط پیش آمده در دنیا (اپیدمی کرونا) تحت تاثیر قرار گرفت و بازارهای جهانی را دستخوش تغییرات و گرانی کرد. به همین ترتیب در سطح بین الملل محدودیت های کرونایی و عدم تولید و یا صادرات مقاطع فولادی بازار را با کمبود این محصول و در نتیجه گرانی آن همراه کرد، در ایران نیز علاوه بر شرایط مشابه تحریم های آمریکا، عدم صادرات نفت و در نتیجه نبود درآمدهای نفتی و غیر نفتی، ممنوعیت های صادرات از جمله مواردی بود که به این شرایط دامن میزد.

و اما در سال 1400 با توجه به وضع پروتکل های بهداشتی در کنار تزریق واکسن کرونا در برخی از کشورها شرایط تولید و معاملات اندکی بهتر شد و تا حدودی شاهد بهبودی روند تولید و به پشتوانه آن بهبود عرضه در بازار و فروکش کردن اندک قیمت ها بودیم. در کنار آن انتخاب بایدن در همان روز اول تحلیف این رئیس جمهور پالس های مثبتی به بازار وارد کرد و امیدواری به بازگشت هر دو کشور به تعهدهای برجام نیز قوت گرفت. علاوه بر آن اقداماتی از سوی دولت پیش گرفته شد تا قیمت ارز و به دنبال آن طلا را در بازار کنترل کنند و همه اینها موجب کاهش قیمت ها در هر سه بازار موازی ارز، طلا و آهن شد.

تحلیل قیمت میلگرد در سال های 96 و 97

لااقل یک دهه است که فعالیت در بازار آهن آلات با ریسک بالایی مواجه است. بازار آهن آلات به طور مستقیم به عواملی اعم از نرخ دلار، عرضه و تقاضا و بازار جهانی وابسته بوده و این شرایط طی سال های اخیر به وضوح مشاهده شده است. در طی سال های 96 و 97 نیز شاهد روند صعودی بازار آهن آلات همانند سال های گذشته بودیم. ولی طی سال های بعد این روند افزایشی به دلیل تاثیرپذیری بیشتر از تحریم ها افزایش یافت.

تحلیل قیمت میلگرد در سال های 98 و 99

به طور کلی اقتصاد چه در جهان و چه در ایران در حال کوچک شدن است آن هم به دلایل متعددی چون تنش های سیاسی، جنگ های تجاری، بحران نفتی اخیر، بیماری کرونا یا شیوع مدل های دیگری از بیماری های واگیردار که در سال 98 و 99 با آن مواجه بودیم. در این سال ها فضای کسب و کار و ارتزاق معاش به سیاق و روش گذشته به شدت تحت فشار قرار گرفت. بنابراین طی سال های 98 تا 99 به دلیل تنش های ایجاد شده شاهد افزایش بیشتر قیمت آهن آلات خصوصا قیمت میلگرد بودیم.

جمع بندی

پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در 1401 و در نیمه دوم سال به عوامل زیادی اعم از روند جنگ اوکراین، حمایت خریداران بورس از قیمت های جدید، واکنش به ورود قیمت تیرآهن و میلگرد در بورس کالا به اعداد جدید، نحوه واکنش وزارت صمت به روند موجود در بازار، ویروس کرونا و موضوعات بی شمار دیگری خواهد داشت از این رو در این مقاله به بررسی تمامی موارد ذکر شده پرداختیم. با توجه به جمیع موارد ذکر شده به نظر می رسد افزایش قیمت آهن و میلگرد در راه باشد ولی بازار همچنان در انتظار کشف کانال های قیمتی جدید می باشد. با این حال با توجه به روند موجود در سال جدید و سایر مسائل پیش بینی نشده این مقاله را در ماه های آتی به روزرسانی خواهیم نمود.

2.8/5
16رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03191009009 ( اصفهان) 0