پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1403

13 ساعت پیش10714بازدید0دیدگاه2.8امتیاز (16 رای)
پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1403

این روزها با توجه به اعمال سیاست‌های دستوری برای هدایت قیمت میلگرد و آهن‌آلات در بازار داخلی به سطوح پایین‌تر، حقیقتا دیگر هیچگونه تحلیلی بر اساس مولفه‌های بنیادین بازار فعلا جواب نخواهد داد! با این وجود کاهش قیمت فولاد در این روزها و برخلاف اکثر حوزه‌ها مانند بازار خودرو، کمی امیدوار کننده است؛ منتها مشکل بزرگ اهالی زنجیره تامین فولاد کشور از گذشته تا به حال، عدم ثبات در سیاست‌گذاری‌ها و تغییرات مداوم و ناگهانی دستورالعمل‌ها بوده است!

امیدواریم همانطور که وعده داده شده، شاهد به حداقل رسیدن نوسانات نامتعارف این بازار و ثبات قیمت آهن‌آلات باشیم. هرچند شواهد کمی برای پیش‌بینی قیمت محصولات فولادی در سال 1403 وجود دارد اما در این مقاله، سعی داریم به برخی از عوامل موثر بر تغییرات بازار اشاره کنیم. با ما همراه باشید تا در ادامه به پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1403 بپردازیم.

پیش بینی قیمت میلگرد 1403 (2024)

زمانی که صحبت از پیش‌بینی قیمت میلگرد می‌شود، التهاب نرخ دلار به عنوان یکی از پارامترهای مهم و تاثیر‌گذار، مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد! اکنون که در حال نگارش این مقاله هستم، دلار به کانال 63 هزار تومان رسیده و طبق قاعده‌ای که به آن اشاره شد باید منتظر یک شوک قیمتی در مقاطع آهنی باشیم!

قیمت میلگرد 1403
قیمت میلگرد در سال 1403

به هر حال با وجود افزایش مداوم تورم، کاهش رشد اقتصادی و کسری بودجه دولت، نرخ دلار به روند صعودی خود ادامه خواهد داد و مستقیما قیمت میلگرد را تحت تاثیر قرار خواهد داد. با این وجود متغیرهای مختلفی برای پیش‌بینی قیمت میلگرد وجود دارد:

  • حجم معاملات
  • واکنش بازار به رویدادهای سیاسی پیش‌بینی نشده
  • نرخ طلا
  • میزان تقاضا

با توجه به تحلیل‌های انجام شده و شرایط موجود در بازار جهانی و داخلی، پیش‌بینی می‌شود، قیمت میلگرد در ابتدای سال یک ثبات نسبی داشته باشد! اما با توجه به رشد فعالیت‌های عمرانی، انتظار می‌رود از ماه سوم سال، قیمت میلگرد با افزایش مواجه شود.

در بخش بالا به رویداد سیاسی اشاره کردیم! اگر احتمال دهیم دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری برنده شود، حتما نرخ ارز بالاتر رفته و در نیمه دوم سال 1403 می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر روند قیمت‌گذاری محصولات فولادی مخصوصا میلگرد داشته باشد.

پیش بینی قیمت میلگرد 1402

همانطور که پیش‌تر هم عنوان شده این بازار به میل و اراده بازارساز حرکت می‌کند؛ به همین دلیل از مولفه‌های بنیادین بازار فاصله گرفته و دیگر قابل تحلیل نیست! اما باتوجه به قیمت عرضه میلگرد در بورس کالا که حدود ۲۲.۵۰۰ تا ۲۴.۰۰۰ تومان بود، کف نرخ ۲۳ هزار تومان برای میلگرد در نظر گرفته شد. اما ضمانتی در اینکه قیمت، پایین‌تر از این سطح نرود، ارائه نشد.

انتظار می‌رفت میلگرد در بازار داخلی به زیر ۲۴ هزار تومان برسد؛ در حالی که انتظار برای کاهش بیشتر بسیار پرریسک و خطرناک بود. زیرا هر لحظه احتمال برگشت به بالا با کنار گذاشتن دستورالعمل فعلی، وجود داشت و میلگرد زیر ۲۴ هزار تومان در بازار داخلی درواقع حباب منفی و موقتی بود. (مانند زمانیکه میلگرد در تابستان ۱۴۰۱ در بازار داخلی تا کیلویی ۱۵ هزار تومان پایین آمد!)

حتی اگر میلگرد با اصرار و پافشاری بازارساز، رقم‌های پایین‌تری را در بازار داخلی می‌دید، به نظر باید با دقت بسیار با حفظ موجودی و گام‌های احتیاطی و قدم به قدم با بازار جلو می‌رفتیم. اما از طرف دیگر میلگرد ۲۵ هزار تومانی و بالاتر هم هیچ اضطرار و نگرانی برای خرید نداشت.

چراکه نرخ دلار آن از پشتوانه بازارساز برخوردار نیست! این رقم محکوم بود که سطوح پایین‌تر قیمتی را در بازار داخلی تجربه کند حتی اگر موقت باشد. پیش‌تر، نرخ تعادلی موردنظر ما برای میلگرد آجدار در بازار داخلی حول و حوش کیلویی ۲۵ هزار تومان بود، اما اخیرا شمش بلوم در بازارهای صادراتی بیش از ۱۵ دلار/تن عقب‌نشینی کرده که این موضوع باید در نظر گرفته شود.

بنابراین با اصرار و پافشاری بازارساز و حفظ دستورالعمل میلگرد، رقم‌های پایین‌تری (حتی تا کیلویی ۲۲ هزار تومان) را هم در بازار داخلی دید. اما از ۲۴ هزار تومان به پایین، باید رعایت جوانب احتیاطی را تشدید کرده و مراقب حباب منفی باشیم.

پیشروی دلار بالای ۵۰ هزار تومان در بازار آزاد و از سوی دیگر فشار کنترلی دستورالعمل تنظیم بازار، باعث شد در روزهای اخیر اکثر فعالان این حوزه در یک وضعیت نه چندان شفاف در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی خود با نوعی دودلی و بلاتکلیفی مواجه باشند. همچنین برخی از فعالان بازار به خبرهای مثبت توافقات سیاسی صورت گرفته با برخی از همسایگان عرب زبان ما امیدوار بودند که با کاهش نرخ دلار، اوضاع بازار فولاد نیز بهبود یابد.

با این حال بازار فولاد در آستانه 1402 با عبور قیمت میلگرد از رقم ۳۰ هزار تومان روی دیگری از خود نشان داد. ازاین رو قسمتی از تقاضای مضطرب، وارد فاز خرید شده! علیرغم اینکه ممکن بود بازار، قیمت‌های پایین‌تری را هم تجربه نماید، اما حداقل قسمتی از ریسک انتظاری خود را با خرید پلکانی کاهش داد.

در سال 1402 بازارساز نشان داد با ابزارهای پرقدرت خود حداقل توانست بازار فولاد را برخلاف بسیاری از بازارهای دیگر در کنترل خود داشته باشد. فعالان بازار برای لمس کف و توقف روند نزولی قیمت‌ها لحظه‌شماری می‌کردند. تشخیص دقیق کف قیمت‌های بازار، تقریبا غیرممکن بود چراکه این روند با تغییر چند خط دستورالعمل هر لحظه در انتظار تغییرات غیرمنتظره بود.

پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402
قیمت میلگرد در سال 1402

پیش بینی قیمت آهن در سال 1402

در آغاز سال 1402 برخی از شرکت‌ها، فروش محصولات خود را آغاز نکردند و بازار در حالت نیمه تعطیل بود! بسیاری هم در کاهش قیمت، مقاومت از خود نشان دادند؛ همچنین بدون توجه به خاستگاه بازارساز و سازوکار حکمفرما شده در بورس کالا، افزایش قیمت را لحاظ کردند. تعبیر این افزایش قیمت با نرخ شمش معاملاتی کنونی، نوعی اعلام جنگ یا نوعی لجبازی با وضعیت یا روندی است که در بورس کالا برای مدتی شکل گرفته است.

همانطور که می‌دانید از قبل عید نوروز، ساز و کاری حکم‌فرما شد که نرخ فولاد در بورس را کالا کاهش داد و با قیمت پایین‌تر در زنجیره تامین فولاد کشور تزریق شد. به نظر می‌رسد برخی از این کارشکنی‌ها از سمت حوزه نورد صحیح نیست و شمش ۱۸۵۰۰ تومانی آدرس میلگرد حول ۲۳ هزار تومان را می‌دهد. در حال حاضر هیچ ربطی به میلگرد ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان اعلامی بازار و برخی نوردی‌ها را ندارد.

به نظر می‌رسد بازار مجبور است حتی اگر موقتی هم که شده، کف مورد انتظار یا حداقل نزدیک به کف انتظاری بازارساز را ببیند. بازار ورق فولاد مبارکه و تیرآهن ذوب آهن اصفهان نیز به همین‌ منوال بوده و چندروزی است تیرآهن ذوب آهن اصفهان در برخی از کارخانجات، پیوسته افزایشی به گوش می‌رسد. امروز هم شاخه‌ای ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان برخی سایزها را گران کردند. لذا نمی‌توان هیچ تحلیل مشخصی بر نرخ این محصولات داشت.

پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1401

تقاضای مصرفی واقعی در سال 1401 به مراتب از سال‌های گذشته (حداقل در نیمه ابتدایی سال) ضعیف‌تر بود. در اردیبهشت و خردادماه، تقاضای مصرفی با ترس از تورم افسار گسیخته‌ای که در بازار فولاد طی حداقل ۱۰ سال گذشته با آن مواجه شده بود، روی قله قیمت‌ها مبادرت به پیش ‌خرید کرد و حتی برخی نیاز خود را برای سه تا ۵ ماه آتی پیشخور کردند.

بعد از گذر از خرداد ماه، این فواره قیمتی برخلاف سال‌های گذشته به واسطه ریزش قیمت آهن و میلگرد جهانی، کاهش نسبتا شدید ۲۵ درصدی را تا به امروز پشت سر گذاشته و بسیاری از آن‌هایی که نیاز خود را پیشخور کرده بودند، به نوعی از بازار رودست خوردند، زیرا میلگردی که روی قله ۱۹ هزار تومانی با هیجان پیش خرید کرده بودند، این روزها در دامنه قیمتی ۱۵ هزار تومان قابل خریداری است.

در حال حاضر، قیمت میلگرد آجدار، وزن استاندارد A3 سایز پایه (۱۴ تا ۲۵) عمدتا در محدوده قیمت ۱۴۹۰۰ تا ۱۵۴۰۰ تومان به راحتی قابل تهیه است که البته نسبت به اواسط هفته گذشته، به طور نامحسوس اندکی افزایش قیمت داشته است. پیش بینی قیمت میلگرد در پاییز 1401 را می‌توان براساس 3 عامل اساسی دلار، نرخ شمش فولادی و عرضه و تقاضا بررسی نمود.

تحلیل قیمت آهن در مرکزآهن
پیش بینی قیمت میلگرد

1- نرخ دلار: نرخ دلار توافقی در میانه سال‌ 1401 به مرز ۳۰ هزار تومان نزدیک شد. قیمت میلگرد صادراتی به محدوده ۵۳۰ تا ۵۳۵ دلار رسید. از حاصلضرب دو عدد فوق به نتیجه مطلوب خواهید رسید. ادامه رشد دلار توافقی، انگیزه برای صادرات بیشتر را افزایش خواهد داد.

2- قیمت شمش فولادی: با انجام معاملات مچینگ و مشخص شدن نرخ احتمالی پایه شمش هفته آینده در محدوده ۱۲۱.۰۰۰ الی ۱۲۸.۰۰۰تومان به نظر می‌رسد در هفته آینده شمش‌های کف با استقبال روبرو شده و نرخ احتمالی دو هفته بعد شمش فولادی در محدوده احتمالی ۱۲.۵۰۰ الی ۱۳.۰۰۰ تومان نوسان خواهد داشت که منجر به افزایش نرخ پایه مقاطع در دو هفته پیش رو خواهد شد. احتمالا رشد ملایم نرخ پایه شمش فولادی و مقاطع بورسی، باعث تحریک قیمت محصول موجود در بازار نیز خواهد شد.

3- عرضه و تقاضا: اما در سمت تقاضا، بازار کاملا آرام و با تقاضای ضعیف همراه است. دلیل این التهابات جسته و گریخته‌ای که حالا در بازارهای داخلی به خصوص ورق، بیش از سایر بازارها رخ نمایی می‌کند، عمدتا به روند افسار گسیخته نرخ دلار در بازار آزاد ستگی دارد که معمولا برای برخی از فعالان اقتصادی برخی هیجانات تورمی را صورت می‌دهد.

پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1400

 در ایران نرخ‌ها بر اساس دو شاخص نرخ تورم و نرخ ارز تعیین می‌شوند؛ در سال 99 مشاهده کردیم که روز به روز با کم ارزش شدن ریال، همچنان نرخ ارز افزایش یافت و بر قیمت تمامی محصولات اعم از آهن آلات و قیمت تیرآهن و سایر محصولات تاثیر گذاشت. ناگفته نماند قیمت مقاطع فولادی نه تنها در ایران بلکه با توجه به شرایط پیش آمده در دنیا (اپیدمی کرونا) تحت تاثیر قرار گرفت و بازارهای جهانی را دستخوش تغییرات و گرانی کرد.

به همین ترتیب در سطح بین الملل، محدودیت‌های کرونایی و عدم تولید و یا صادرات مقاطع فولادی بازار را با کمبود این محصول و در نتیجه گرانی آن همراه کرد، در ایران نیز علاوه بر شرایط مشابه تحریم‌های آمریکا، عدم صادرات نفت و در نتیجه نبود درآمدهای نفتی و غیر نفتی، ممنوعیت‌های صادرات از جمله مواردی بود که به این شرایط دامن می‌زد.

و اما در سال 1400 با توجه به وضع پروتکل‌های بهداشتی در کنار تزریق واکسن کرونا در برخی از کشورها، شرایط تولید و معاملات، اندکی بهتر شد و تا حدودی شاهد بهبودی روند تولید و به پشتوانه آن بهبود عرضه در بازار و فروکش کردن اندک قیمت‌ها بودیم.

در کنار آن انتخاب بایدن در همان روز اول تحلیف این رئیس جمهور، پالس‌های مثبتی به بازار وارد کرد و امیدواری به بازگشت هر دو کشور به تعهدهای برجام نیز قوت داد. علاوه بر آن اقداماتی از سوی دولت پیش گرفته شد تا قیمت ارز و به دنبال آن طلا را در بازار کنترل کنند؛ همه اینها موجب کاهش قیمت‌ها در هر سه بازار موازی ارز، طلا و آهن شد.

تحلیل قیمت میلگرد در سال های 96 و 97

لااقل یک دهه است که فعالیت در بازار آهن آلات با ریسک بالایی مواجه است. بازار آهن آلات به طور مستقیم به عواملی اعم از نرخ دلار، عرضه و تقاضا و بازار جهانی وابسته بوده و این شرایط طی سال‌های اخیر به وضوح مشاهده شده است. در طی سال‌های 96 و 97 نیز شاهد روند صعودی بازار آهن آلات همانند سال‌های گذشته بودیم. ولی طی سال‌های بعد، این روند افزایشی به دلیل تاثیرپذیری بیشتر از تحریم‌ها افزایش یافت.

تحلیل قیمت میلگرد در سال های 98 و 99

تحلیل قیمت میلگرد در سال های 98 و 99

به طور کلی اقتصاد چه در جهان و چه در ایران در حال کوچک شدن است! دلایل متعددی چون تنش‌های سیاسی، جنگ‌های تجاری، بحران نفتی اخیر، بیماری کرونا یا شیوع مدل‌های دیگری از بیماری های واگیردار که در سال 98 و 99 با آن مواجه بودیم را می‌توان برشمرد. در این سال‌ها فضای کسب و کار و ارتزاق معاش به سیاق و روش گذشته به شدت تحت فشار قرار گرفت. بنابراین طی سال‌های 98 تا 99 به دلیل تنش‌های ایجاد شده، شاهد افزایش بیشتر قیمت آهن آلات، خصوصا قیمت میلگرد بودیم.

جمع بندی

با توجه به شرایطی که در بالا به آن اشاره کردیم، پیش‌بینی می‌شود که در سال 1403، سه ماه اول سال، قیمت آهن آلات از جمله میلگرد، آرام و بدون التهاب خواهد بود! اما اوضاع با افزاش تقاضا و دیگر موارد که به آنها اشاره شد، آرام باقی نخواهد ماند.

از طرفی حمایت خریداران بورس از قیمت‌های جدید، واکنش به ورود قیمت تیرآهن و میلگرد در بورس کالا به اعداد جدید، نحوه واکنش وزارت صمت به روند موجود در بازار و موضوعات بی شمار دیگری بستگی خواهد داشت. از این رو در این مقاله به بررسی تمامی موارد ذکر شده پرداختیم.

با توجه به جمیع موارد ذکر شده به نظر می‌رسد افزایش قیمت آهن و میلگرد در راه باشد! ولی بازار همچنان در انتظار کشف کانال‌های قیمتی جدید است. با توجه به روند موجود در سال جدید و سایر مسائل پیش بینی نشده، این مقاله را در ماه‌های آتی به روزرسانی خواهیم نمود.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد