پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1401

5 ماه پیش بدون دیدگاه 2152 بازدید
2.5/5
10رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

هفته آخر سال 1400 مانند هر سال شاهد بی نظمی های بازار فولاد هستیم و امسال این بی نظمی ها با التهابات بازارهای صادراتی همزمان گشته است. در هفته جاری براساس برخی شنیده ها از قیمت پروفیل ، تغییر چندانی گزارش نشد اما ظاهرا یک در میان برخی از حوزه های فروش تعطیل و ادامه فعالیت را به بعد تعطیلات سال نو موکول کرده‌ اند.

پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در هفته آینده

در حوزه میلگرد آجدار در هفته آخر سال عمده قیمت های شنیده شده با تغییرات اندک توام بود اما همچنان بی نظمی در این بازار موج می‌ زند، برخی حوزه ها نسبت به هفته قبل تخفیف در نظر گرفته و برخی هم افزایش قیمت میلگرد ۵۰ تا ۲۰۰ تومانی لحاظ نموده‌ اند. در بازار تیرآهن ذوب آهن اصفهان از برخی بنگاههای تهران، قیمت ها چندان تغییری نداشت. به طور کلی، حداقل طی سه ماه اخیر، قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان به نسبت میلگرد از ثبات قیمت بهتری برخوردار بوده که عامل اصلی این موضوع اشباع بازار داخلی توسط ذوب آهن اصفهان و همچنین کاهش سازه های فلزی و مصرف تیرآهن استاندارد در بازار داخلی است. با این حال نهایتا این بازار در قبل از شروع سال نو، یک هفته هم پابرجاست و بعد آن به استقبال تعطیلات نوروزی خواهیم رفت. در ادامه به پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1401 براساس گزاره های موجود می پردازیم.

پیش بینی قیمت میلگرد 1401

پیش بینی قیمت میلگرد 1401

به روشن شدن چند نکته برای تحلیل بازار داخلی در سال جدید و پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1401 نیاز داریم که در ادامه به ذکر آن ها خواهیم پرداخت.

1 – نخست اینکه درگیری و تنش در منطقه ادامه دار خواهد بود و جنگ به سمت فرسایشی شدن پیش می رود و یا با توجه به افزایش هزینه های مالی و انسانی پوتین یک راه خروج آبرومند از این بحران خواهد یافت.

2 – دوم، اینکه موج افزایشی ایجاد شده در حوزه Cis قیمت شمش و قیمت میلگرد صادراتی ایران را تا چه اعدادی خواهد رساند آیا فاصله معمول ۵۰ تا ۷۰ دلار بین محصول صادراتی ایران و حوزه Cis حفظ خواهد شد و یا کمتر و یا بیشتر خواهد شد؟

3 – سوم، اینکه وزارت صمت و سازمان حمایت و… در میان این بحران چه موضعی اتخاذ می کنند و با توجه به شرایط خاص بازار داخل آیا بازار داخلی و خارجی را به یک چوب می رانند یا فکری به حال بازار داخل خواهند کرد.

4 – چهارم، اینکه موج ایجاد شده در بازار مقاطع تا چه اعدادی توسط خریداران بورسی حمایت شود و خریداران تا چه اعدادی ریسک خرید کالا در کانال های بالا را قبول خواهند کرد.

5 – و از همه مهمتر، اینکه این موج تا چه کانالی توسط سمت مصرف و مصرف کننده نهایی حمایت شود و واکنش بازار مصرف به ورود قیمت آهن به کانال های جدید چه خواهد بود؟

بازار داخلی میلگرد و آهن در سال 1401 بسته به غلظت عوامل فوق قابل تحلیل و رصد است. اما خارج از بحث بازار مصرف با توجه به جمیع موارد فوق و با توجه به دستورالعمل های جاری بورسی (دامنه مثبت ۳درصد و فاصله ۸ درصدی قیمت میلگرد و شمش)  به نظر می رسد بازار داخلی مقاطع در ماه ‌های پیش رو و ماه های نخست سال 1401 هنوز هم منتظر کشف کانال های قیمتی جدید است. بخواهیم و نخواهیم گرانی در راه است. مشکل از وقتی شروع می شود که بارهای ارزان قیمت موجود در دست تجار و انبارها تمام شود و محصولات گران قیمت جایگزین آن شود و بازار مصرف به اعداد بالا مقاومت نشان دهد. از آن تاریخ به بعد (احتمالا اواخر فروردین سال 1401) بازار مصرف است که تعیین کننده سمت و سوی بازار خواهد بود. توجه فرمایید تحلیل فوق مربوط به بازار مقاطع اعم از میلگرد و تیرآهن است. بازار شمش به لحاظ خروجی بهتر از این تحلیل مثتنی است.

پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در روزهای آینده

در آخرین ماه سال 1400 بازارهای داخلی و صادراتی ایران شاهد دو اتفاق مثبت است و با توجه به آن می توان نکاتی در خصوص پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده نوشت:

اول، رشد سریع قیمت فلزات و کامودیتی ها ناشی از بحران اوکراین

دوم، احتمال رفع تحریم های بخش های مختلف اقتصادی از جمله بخش فولاد که باعث پر شدن فاصله غیر معمول و منفی محصولات صادراتی فولاد ایران نسبت به کشورهای همسایه و حوزه Cis خواهد شد.

این دو اتفاق تاثیر مثبت بر بازارهای داخلی و صادراتی و به ویژه بازار بورس سرمایه خواهد داشت. مطلب مهم نحوه انتقال مدیریت شده (بر اساس مدل های اقتصادی و بدون کنترل و سرکوب) موج جدید افزایشی به بازار داخل است به نحوی که هم حقوق لایه های مختلف تولید و توزیع زنجیره فولاد و مصرف کننده نهایی رعایت شود و هم حقوق سهامداران شرکت ‌های کامودیتی محور.

هر چند سطوح قیمت های جهانی در هفته اخیر به شدت رشد پیدا کرده است و اخبار مختلفی از نرخ های صادراتی قیمت روز میلگرد و شمش ایران تبادل می شود (آخرین شنیده های هفته قبل  حاکی از رشد قیمت محصول صادراتی شمش و میلگرد تا محدوده ۶۵۰ دلار است) اما مبنای قیمت گذاری آخرین گزارش متال بولتن است.

بر اساس دو مولفه گزارش متال بولتن و میانگین معاملات هفته قبل، قاعدتا باید قیمت شمش این هفته با اختلاف جزئی یعنی در محدوده ۱۳۳۰۰ الی ۱۳۵۰۰ و نرخ پایه مقاطع هم عددی بین ۱۴۴۰۰ الی ۱۴۵۰۰باشد، ( مگر آنکه بازارساز به صلاحدید خود و در جهت مدیریت رقابت  اقدام به رشد پله ای قیمت ها از همین هفته بنماید ) اما مطلب بسیار مهم حجم رقابت انجام شده روی اعداد فوق خواهد بود که احتمالا سنگین و هیجانی خواهد بود.

با این حال به نظر می رسد بازارساز در هفته اخیر برای کنترل حجم تقاضا وارد عمل شده و احتمالا حجم تقاضا را مدیریت خواهد کرد. حالا آینده بازار بسته به تصمیمات کلان اقتصادی در هفته اخیر توسط نهادهای تصمیم ساز ( وزارت صمت، سازمان بورس و سازمان حمایت) و بازی با ضرایب فولادی قابل تفسیر و تحلیل است. پس منتظر خواهیم بود.

خارج از موارد فوق فراموش نکنید که خصوصی ها از هفته آخر اسفند 1400 دست به کار افزایش خواهند شد احتمالا بازار فولاد در هفته اخیر رکوردهای جدیدی را ثبت خواهد کرد.

پیش بینی قیمت میلگرد بعد تحریم

پیش بینی قیمت آهن و میلگرد بعد از تحریم

شاید یکی از اصلی ترین اتفاقات موثر بر قیمت ها در هفته های پایانی سال 1400 و شروع سال جدید نتایج مذاکرات باشد که خوش ‌بینی بسیاری در بین مردم ایجاد خواهد کرد و دید خوبی را نسبت به پیش بینی قیمت میلگرد بعد از تحریم ایجاد می نماید. پالس مثبت وزارت خارجه آمریکا در رفع برخی تحریم های مرتبط با بخش غیر نظامی نیروگاه بوشهر یک پالس مثبت قوی و رو به جلو محسوب می شود. اینکه این توافق در سال 1400 منعقد شود و یا به سال 1401 موکول شود، اینکه خروجی آن چه باشد، اینکه فاز عملی رفع تحریم ها کی آغاز شود و اینکه در دوران پس از رفع تحریم ها چه مقدار سرمایه گذاری خارجی در کشور انجام شود و چند شرکت خارجی در حوزه های اصلی نفت و گاز و مسکن و… حاضر به ورود به کشور شوند همه این پارامترها و غلظت و شدت آن می تواند نرخ دلار را در داخل از 500 تا 2 هزار تومان تغییر دهد و اگر اخبار آن طور که مردم چشم به راه آن هستند مثبت باشد شاید کف روانی دلار در کوتاه مدت به کانال ۲۵ هزار و حتی زیر آن سقوط کند و اگر خروجی منفی باشد و مذاکرات به بن بست خورده و مرحله بعدی در کار نباشد دلار بالعکس و تا کانال ۲۹ هزار تومان قابلیت رشد دارد. مختصر این که بازار داخلی فولاد به لحاظ ذاتی و منطقی و با نظر مثبت بازار ساز پتانسیل رشد دارد. اما خروجی مذاکرات ممکن است همه سناریوها را تغییر دهد. فراموش نکنید خروج از تله تحریم بانکی  روح تازه ای در کالبد اقتصاد و صنایع ایران به خصوص صنعت فولاد خواهد دمید.

نمودار قیمت میلگرد

نمودار تغییرات متوسط قیمت میلگرد 10 آجدار و میانگین قیمت میلگرد 14 آجدار در بازار آزاد در ماه منتهی به 19 اسفند سال 1400 در ادامه جهت بررسی بیشتر برای شما آورده شده است.

نمودار قیمت میلگرد اسفند 1400

نمودار قیمت میلگرد 1401

همان طور که در نمودار قیمت میلگرد مشاهده می کنید از 19 بهمن الی 19 اسفند، متوسط قیمت میلگرد 10 آجدار در بازار آزاد در مجموع نوسانات متعدد و صعودی را پشت سر گذاشت و در محدوده 16 هزار و 106 تا 17 و 850 تومان نوسان کرده و در کل یک ‌هزار و 744 تومان معادل 10.8 درصد رشد کرده است. همچنین در این بازه زمانی، میانگین قیمت میلگرد 14 آجدار در بازار آزاد نیز روندی صعودی را در پیش گرفته و در محدوده 15 هزار و 665 تومان تا 17 هزار و 373 تومان جا به ‌جا شده است، اما مجموعا در این بازه زمانی به میزان یک ‌هزار و 708 تومان معادل 10.9 درصد افزایش یافته است.

به نظر می آید قیمت میلگرد کارخانجات مختلف اعم از قیمت میلگرد بناب در روزهای پایانی سال همچنان روند صعودی را در پیش گرفته است. باید دید پس از تعطیلات نوروز و با توجه به عوامل تاثیرگذار بر قیمت این محصول شاهد چه اتفاقاتی خواهیم بود.

پیش بینی قیمت پروفیل

نهایتا حدود یک هفته دیگر هم کارخانجات بزرگ فولادساز فروش داشته باشند و بعد بازار به استقبال انبارگردانی و تعطیلات پایان سال و سال نو خواهند رفت. متاسفانه امسال بر خلاف سالهای گذشته به هر دلیل ممکن، تقاضای شب عید زیادی در حوزه پروفیل و سایر مقاطع به بازار ورود نکرده و خبری از تقاضای واقعی مصرفی بخش خصوصی نیست. بازار پروفیل و سایر مقاطع منتظر ورود تقاضای مسکن ملی هست، اما از آن طرف هم هنوز جنب و جوش قابل توجهی دیده نشده است. با این حال امیدوار هستیم که بعد از عید نوروز موتور تقاضای مصرفی روشن شود و یک مقداری بازارها به معنای واقعی به حرکت بیافتند. در هر صورت قیمت روز پروفیل نیز همانند سایر محصول بسته به تقاضای مصرفی بوده و باید در انتظار میزان تقاضا در سال 1401 باشیم.

پیش بینی بازار داخلی و جهانی آهن و میلگرد در نتیجه جنگ اوکراین

بازار جهانی محصولات فولادی در نتیجه جنگ اوکراین وارد وضعیت جدید و کاملاً بی سابقه ای شده است. وضعیت فعلی به این معنی است که یکی از بزرگ ترین تامین کنندگان بسیاری از مواد خام و نیمه فرآوری شده برای مدت زمان غیر قابل پیش بینی  و به طور کامل از بازار حذف خواهد شد و پیش بینی عواقب آن در حال حاضر تقریبا غیرممکن است. مطمئناً مشکلاتی وجود خواهد داشت که در واقع از تأمین مواد اولیه و محصولات میانی از سواحل شمالی دریای سیاه آغاز شده است. این وضعیت قطعاً به دلیل کاهش محموله‌ ها به طور کلی به خارج از روسیه و اوکراین، کشیده شده و قیمت ‌ها را افزایش خواهد داد و عمق این تأثیر با توجه به میزان اقدامات علیه روسیه و طول مدت درگیری بستگی تام دارد. ممکن است شاهد کمبودهای بیشتر در منابع انرژی باشیم که هزینه ها را بیشتر افزایش می دهد. افزایش قیمت تمام  شده محصولات فولادی اعم از قیمت روز تیرآهن و میلگرد و کمبود عرضه ها، بیشتر و جدی تر از آن چیزی خواهد بود که بسیاری از مردم انتظار دارند و حتی می تواند یک اختلال طولانی مدت در تجارت و حمل و نقل به وجود آید.

صنعت فولاد نمی داند که آیا مواد اولیه کافی برای فعالیت در ماه های مارس و آوریل خواهد داشت یا خیر، و همچنین نمی ‌داند که مواد اولیه ‌ای که برای خرید در دسترس هستند، چقدر خواهد بود. صنعت فولاد در حال حاضر قیمت ‌های منطقی و با ثباتی را برای معاملات اعلام نمی ‌کند و هر قیمتی که ذکر می ‌شود پایداری چندانی ندارد. بخش قابل توجهی از بیلت و اسلب تجاری به طور ناگهانی از تجارت جهانی خارج شده است.  ما در حال حاضر در حال گذراندن یک شرایط ویژه در بازار فولاد جهان هستیم. مواد باید از منابع دیگر و از بازارهای دیگر پوشش داده شوند. شرایط در کوتاه مدت  بسیار خطیر  است و  قیمت گذاری های فعلی  نیز این را به ما  نشان می دهد. شرکت ‌های کشورهایی که به تحریم‌ ها ملحق شده ‌اند مطمئن هستند که زنجیره ‌های تامین آنها از مواد کشورهای تحریم ‌شده قابل تهیه نیست. کشتی هایی که محموله را در بنادر روسیه بارگیری می کنند، خود مشمول تحریم خواهند شد. ممکن است بیمه را از دست بدهند و محموله های آنها بیمه نشوند. همچنین بسیاری از مشتریان ریسک خرید محصولات با منشاء روسی را نمی پذیرند.

از سوی دیگر، انتظار می‌رود کارخانه‌ های روسی تولید خود را حفظ کنند، اما جریان فولاد از بنادر خاور دور و احتمالا به صورت تحویل ریلی به چین خواهد بود. کارخانه های روسی دارای کمترین هزینه تولید و تا حد زیادی کمترین هزینه نهایی برای تولید یک تن فولاد هستند. بنابراین، اگر آن ها بتوانند صادرات داشته و پول حاصل از صادرات خود را دریافت کنند، بازارهای آسیایی از جمله شبه قاره هند را با مقادیر بیشتری پر خواهند کرد. این روند بر جریان سایر بازیگران فولاد در آسیا تأثیر می گذارد و ممکن است مورد استقبال صنعت فولاد چین قرار نگیرد. چین امروزه با ثبات ترین بازار فولاد جهان است و بی ثباتی نمی خواهد. چین احتمالاً در رقابت با تامین کنندگان ترکیه به تامین کننده غالب بیلت در بازارهای شمال آفریقا تبدیل خواهد شد. با این حال وضعیت کلی بسیار مبهم  است.

صادرکنندگان قراضه حداقل 1.3 میلیون تن قراضه را برای محموله ماه مارس به ترکیه فروختند و بیشتر این تناژ هنوز جمع آوری نشده است. پس از حمله روسیه به اوکراین، همه بازارها ملتهب شده و هزینه قراضه در همه مناطق بالا رفته است. در حال حاضر، تقاضا برای محموله های آوریل است و فروشندگان در تلاش برای تکمیل تناژهای با قیمت قدیمی خود برای ماه مارس هستند. وقتی تقاضا در بازار قراضه بیشتر می‌ شود، هزینه جمع ‌آوری نیز بیشتر می ‌شود و ضررهای مارس را افزایش می ‌دهد، اما این امر اجتناب ‌ناپذیر به نظر می ‌رسد. بر این اساس، صادرکنندگان در تلاش هستند تا حد امکان فروش جدید خود تا اواخر مارس به تعویق بیاندازند تا زیان های مذکور را جبران کنند و وضعیت فعلی بازار را بدتر نکنند.

در بازار ایالات متحده، قیمت ها تا همین اواخر در حال کاهش بود و شاید اکنون به پایین ترین سطح خود رسیده باشند. تقاضا قوی است، اما به نظر می رسد کارخانه های داخلی بیشتر تقاضا را برآورده می کنند. اکثر کارخانه های بین المللی ارائه پیشنهادات را متوقف کرده اند، بنابراین هیچ پیشنهاد جدیدی در دسترس نیست. از سوی دیگر، در حال حاضر رقابت شدیدی بین کشورهای واردکننده قراضه برای به دست آوردن قراضه وجود دارد و انتظار می رود این روند ادامه داشته باشد. شرایط زمستانی تا آوریل به پایان می رسد، بنابراین جریان قراضه عادی خواهد شد. با این حال، از دست دادن حجم صادراتی  از روسیه و اوکراین باید به نحوی جبران شود.

همچنین فصل تعطیلات تاثیر گذار بر بازار فولاد جهانی تقریبا تمام شده است. تنها تعطیلات باقی مانده ماه رمضان است. علاوه بر این، ما تقریباً در پایان همه گیری کوید -19 هستیم، مگر اینکه نوع جهش دیگری ما را شگفت زده کند. قیمت ‌ها در برخی مکان ‌ها افزایش می ‌یابد و قیمت ‌ها می ‌تواند همزمان در برخی مکان‌ ها کاهش یابد. هرکسی که از تحریم ها نترسد می تواند از مواد خام و فولاد بسیار ارزان روسیه و بلاروس استفاده کند. در حال حاضر به دلیل ابهاماتی که بر معاملات جهانی سایه افکنده است،  فعلا رقابت زیادی در بازار وجود ندارد. اما با ادامه وضعیت فعلی و حتی تشدید تنش های ژئوپلتیکی در دریای سیاه و یا حتی مناطق دیگر که برخی سیاسیون در مورد آن گمانه زنی می کنند  قیمت ها به دلیل مشکلات لجستیکی ممکن است جهش یابد و رقابت منطقه ای بیشتر و بیشتر شود. برخی حتی پیش بینی می کنند که در ماه های آتی ممکن است جهان با یک رکود تورمی غیر قابل انتظار دست و پنجه نرم کند.

جمع بندی

پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در 1401 به عوامل زیادی اعم از روند جنگ اوکراین، حمایت خریداران بورس از قیمت های جدید، واکنش به ورود قیمت تیرآهن و میلگرد در بورس کالا به اعداد جدید، نحوه واکنش وزارت صمت به روند موجود در بازار، ویروس کرونا و موضوعات بی شمار دیگری خواهد داشت از این رو در این مقاله به بررسی تمامی موارد ذکر شده پرداختیم. با توجه به جمیع موارد ذکر شده به نظر می رسد افزایش قیمت آهن و میلگرد در راه باشد ولی بازار همچنان در انتظار کشف کانال های قیمتی جدید می باشد. با این حال با توجه به روند موجود در سال جدید و سایر مسائل پیش بینی نشده این مقاله را در ماه های آتی به روزرسانی خواهیم نمود.

2.5/5
10رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0