آیا قیمت میلگرد کاهش خواهد یافت؟ (به روزرسانی خرداد 1401)

2 ماه پیش 48 دیدگاه 10219 بازدید
آیا قیمت میلگرد کاهش خواهد یافت؟
3/5
432رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
 • آخرین به روزرسانی خرداد ماه 1401

برخی شنیده ها طی هفته های اخیر از ادامه روند صعودی جسته و گریخته قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی تا این لحظه حکایت دارد. حکایت این روزهای بازار، حکایت زورآزمایی سمت عرضه با ناظم بازار است. وزارتخانه در بحث تنظیم گری بازار داخلی ساز و کار مشخصی را با مصوبه و حمایت ستاد تنظیم بازار در ارائه فرمول مشخص تعیین قیمت در بازار داخلی مدیریت می کند، اما حدودا دو هفته‌ ای است که برخی از مبادی عرضه به واسطه کاهش قیمت های صادراتی و افزایش قیمت دلار اسکناس، عرضه های خود را به بورس کالا متوقف و یا محدود کرده‌ اند که موجب مشکلات زیادی شده است. با ما همراه باشید تا به بررسی رفتار بازار طی هفته های اخیر و روند قیمت میلگرد بپردازیم. جهت اطلاع از کاهش قیمت آهن امروز به مقاله مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید. شما می توانید قیمت تمام محصولات مانند قیمت میلگرد 20 پرشین ، قیمت میلگرد ذوب آهن و … را در سایت بررسی کنید از جمله این محصولات می‌ توان به قیمت میلگرد، قیمت میلگرد st37 ، قیمت میلگرد ساده، آجدار، میلگرد آلیاژی و …. اشاره کرد.

آیا میلگرد بخریم یا نه

برای پاسخ به این سوال ابتدا بهتر است به موضوع عوامل موثر در روند صعودی بازار داخلی طی سه هفته گذشته، بر خلاف روند نزولی بازارهای جهانی بپردازیم.

1 – جوسازی های رسانه ای در خصوص محدودیت های برقی و شایعاتی در خصوص توقف پروسه تولید فولاد سازان کشور

2 – روند صعودی افسار گسیخته نرخ اسکناس دلار در بازار و افزایش فاصله آن با دلار نیمایی و ترس شدید مردم از جاماندن از تورم و هجوم به بازار فولاد برای تبدیل نقدینگی به کالا

3 – بلاتکلیفی در چشم انداز نرخ دلار و اختلاف زیاد نرخ دلار نیمایی با نرخ دلار بازار

عوامل موثر و کمک کننده یه حفظ آرامش بازار میلگرد و تعدیل قیمتها کدامند ؟

فرمول رسمی تعیین کننده قیمت میلگرد و فولاد در بازار داخلی بر اساس مولفه های نرخ دلار نیمایی و قیمت فولاد صادراتی که در حال حاضر حداقل کیلویی ۱۰۰۰ تومان پایین تر از قیمت ‌های فعلی بازار است و عرضه های هفتگی روی این قیمت پایه صورت خواهد گرفت و این فرمول خط قرمز سقف نرخ پایه در بورس کالاست.

روند نزولی قیمت های جهانی و صادراتی و رکود و آرامش حاکم در این بازارها

در حال حاضر بنا بر مولفه های موثر و مورد تایید وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار، قیمت های فعلی بازار فولاد، حدود ۵ تا ۱۰ درصد از قیمت های صادراتی بالاتر معامله می شوند. تقاضای ضعیف مصرفی در حوزه ساخت و ساز در مقابل هجوم خریداران سرمایه ای به بازار و متعاقب آن افزایش سطح انبارها و پیشخور شدن تقاضای بالفعل تابستان طی این دو هفته گذشته که به رکود شدید در روزهای پیش رو منتهی خواهد شد.

آیا قیمت میلگرد کاهش می یابد

آیا میلگرد ارزان می شود؟

برای پاسخ به این سوال که آیا میلگرد ارزان می شود یا نه بهتر است ابتدا به چشم انداز کوتاه تا میان مدت بازار میلگرد طی ماه های آینده و با توجه به وضعیت کنونی نگاهی بیندازیم.

۱) حالت اول، حالت بدبینانه ای است که اکثریت اهالی بازار روی آن نظر دارند، یعنی دلار نیمایی ۲۹ هزار تومانی

اگر دلار نیمایی بنا بر تورم انتظاری اکثریت آرا رنگ ۲۹ هزار تومان را ببیند، چشم انداز میلگرد در بورس کالا را حول ۱۸ هزار تومان +vat باید دید:

[(۵۴۰ × ۲۹۰۰۰ × ۰.۹۵ ÷ ۱۰۰۰) + ۱۱٪] + ۹٪

ما به شخصه بعید می دانیم به همین راحتی بازارساز اجازه یک چنین اصلاحی را به نرخ دلار نیمایی بدهد، اما ظاهرا بازار میلگرد اکنون این رقم را، حتی بالاتر از این رقم را  پیشخور کرده است و اکنون قله هستیم و بازار میلگرد حباب مثبت حداقل ۱۰۰۰ تومانی دارد.

۲) حالت دوم، وضعیتی است که در میان مدت به مراتب به واقعیت نزدیک تر به نظر بازارساز دیده می شود، چون اکنون روی دلار ۲۵ هزار تومانی نیمایی هستیم و به فرض اصلاح و صعود حتی تا ۲۷ هزار تومان هم این رقم زمان ‌بر خواهد بود، این رقم به نظر و گمان ما نزدیک ‌تر است که در این صورت خواهیم داشت:

[(۵۴۰ × ۲۷۰۰۰ × ۰.۹۵ ÷ ۱۰۰۰) + ۱۱٪] + ۹٪

= ۱۶،۷۵۰

با این حال این نرخ ۵۴۰ دلاری شمش صادراتی ایران هم اکنون زیر سوال است چرا که نرخ شمش دریای سیاه اکنون زیر این نرخ است و به تعبیری شمش در مسیر اصلاح خود به رقم های پایین تری چشم دوخته است.

به نظر می رسد در صورت پایان هیجانات حاکم بر بازار داخلی، و در وضعیتی که تقاضای هیجانی بازار به حالت اشباع برسد که امروز بازار یک چنین وضعیت به خود گرفته بود، ما معتقدیم که در کوتاه مدت یا حداکثر میان مدت، بازار یک پایین حداقل تا مرز ۱۷ هزار تومان در بورس کالا خواهد زد چرا که این کاهش و عقب ‌گرد را بنا بر کاهش قابل توجه بازارهای جهانی به مردم و بازار داخلی بدهکار است، حتی اگر دلار نیمایی با اصلاح و صعود ۲ هزار تومانی به ۲۷ هزار تومان برسد. سمت عرضه مشخص نیست تا کجا می تواند روی مسائل برقی به لحاظ روانی مانور دهد اما ما گمان می‌کنیم که این داستان چندان پایدار نخواهد ماند.

کاهش قیمت میلگرد در روزهای آینده

گروهی معتقدند که تورم کمرشکن توجیه تمام این افزایش قیمت ها در بازار ماست، ما معتقدیم که در واقعیت آری تورم هست، اما این تورم انتظاری، فراتر از آنچه که باید پیشخور شده، به خصوص اینکه بازار داخلی رنگ کاهش قیمت جهانی را ندید و زیر پای آن از حیث این حمایت خالی است و صرفا بازی روانی سمت عرضه با محدودیت های برقی باعث شد تا با هجوم هیجانی تقاضا از این اصلاح به نوعی قسر در بروند، اما به تعبیری اثر کاهش قابل توجه و شدید بازارهای جهانی فولاد دنیا در ایران علیرغم همه برنامه ریزی های روانی و فیزیکی برای دوری از آن، به عنوان یک مولفه بنیادی تعیین کننده سمت و سوی بازار ما گریز ناپذیر است همان طور که در پروسه صعودی گریز ناپذیر بود.

به هر حال دو هفته ای است که عرضه ها به بورس کالا محدود شده و همین محدودیت زمینه ساز بروز قحطی مصنوعی در بازار گردیده و از طرف دیگر تلاطمات نرخ اسکناس دلار، علیرغم اینکه ساز و کار تنظیم بازار فولاد کشور با دلار نیمایی است، تقاضا را به ترس و وحشت انداخته و زمینه بروز هیجان در بازار را ایجاد کرده است.

فروش محصول نهایی برخی از مبادی تولیدی بخش خصوصی در بازارچه های مرزی روی دلار ۳۲ هزار تومانی بازار آزاد عامل مهم دیگری است که انتظار مبادی از افزایش قیمت ها در بازار داخلی را زیاد می‌کند. در این شرایط یا باید فکری به حال تنظیم قیمت دلار و کاهش فاصله اختلاف دلار نیمایی و دلار بازار آزاد شود، یا اینکه با اعمال کنترل بیشتر از طرق مختلف، به طور مثال در سامانه جامع تجارت و غیره، این مبادی را مجبور به تمکین نمایند.

این هفته نیز در بورس کالا از عرضه آهن اسفنجی استقبال نشد زیرا هم قیمت آن افزایش پیدا کرد که خود مبادی مصرف کننده این کالا می دانند این قیمت کاربردی نیست و با توجه به محدودیت های برقی هم چندان عجله ای برای خرید مواد اولیه ندارند. صبر می کنیم و نظاره ‌گر فرجام این آشفته بازار و سرانجام زورآزمایی ناظم بازار و مبادی عرضه هستیم.

اگر همه احتمالات فوق درست از آب درآید (تجربه نشان داده تصمیمات حوزه فولاد معمولا یک شبه و خلق الساعه می باشد، این گونه تصمیمات در تحلیل فوق لحاظ نشده است) بازار ظرف دو تا سه هفته آینده کف قیمتی جدید را خواهد یافت و قیمت میلگرد بناب و سایر کارخانجات بزرگ مانند ذوب آهن تعیین کننده روند بازار خواهد شد. ما در مورد کف قیمت بازار هیچ تحلیل مشخصی نداریم و بدون پیش داوری مشخص شدن کف قیمت را بر عهده بازار خواهیم گذاشت. متن فوق تنها یک تحلیل احتمالی از روند بازار است. همچنین قیمت دلار روی تمام مقاطع فولادی از جمله انواع فولادهای آلیاژی مثل: قیمت فولاد mo40 ، قیمت میگرد آجدار، قیمت میلگرد st37 و …. نیز تاثیرگذار می باشد.

3/5
432رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
48

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
 • abbas

  سلام بعضی اقلام در اقصاد نقش اقلام مادر را اجرا میکنند مانند آهن وقتی گران میشه تو همه چیز تاثیر میذاره ماشین ، خانه ، لوازم خانگی ، هر چیزی که یه کم آلیاژ آهن توش باشه قیمتش فضایی میشه اینم از برکات این دولت کلیدی است علی برکت الله

 • ایمان

  دیگه نمیشه ساخت.واقعا میگم.منی که چند سال پول جمع کردم بسازم دیگه نمیتونم.مگه پول دراوردن به همین راحتیه که یشبه ی میلگرد 2 هزار تومن گرون بشه یعنی هر 10 تن 20 میلیون تومن گرون شده . باید تو همین خونه کلنگی که ارزشش ده برابر شده ولی دوزار برا زندگی توش نمی ارزه زندگی کنم.
  میلگرد تو چند ماه دوبرابر شده و تناژ آهن و میلگرد ساختمان بالاست یعنی قیمت سفتکاری حدود چهاربرابر به بالا شده .
  فقط برای میلگرده حالا بتن و مصالح اینا جدا.
  تو زندگی تکتکمون بصورت غیر مستقیم تاثیر داره مطمئن باشید.
  من که برا خودم و پسرم میخواستم بسازم الان پسرم توی این اوضاع دیگه نمیتونه خونهدار بشه و ازدواج کنه .همین گرونی میلگرد زندگی میلیون ها دختر و پسر جوان از بین برد.

 • حسن

  سلام من میخام خانه بسازم 70 مت زمین ولی با این وضع ما که پول نداریم چکار کنیم یه فکری به حال ما طبقه پایین کنید خدایی زور میله گرد بخری 11 هزار تومان پول ما به 1 تن هم نمیرسه

 • س.ب

  ما دوساله عقدیم چندساله کارمیکنیم بابدبختی و هزارتاوام واز خودمون زدن پول جور کردیم ک میلگرد بخریم ی خونه کوچیک بسازیم اونوقت هرروز ک قیمتهارو چک میکنم میبینم نجومی تر شده

 • کاوه

  من میخواستم خونه بسازم که نیاز به ۳۰ تن میلگرد داشت پولم جفت جور نبود یک ماه طول کشید تا پولم جور شد حالا ک می‌خوام میلگرد بخرم ۶۰ ملیون رفت رو قیمت یک ماه پیش باید چیکار کنیم واقعا

 • علی

  سلام دیدگاه من اینه که الان یک ساله که میخام خونه درست کنم هر جور حساب میکنم کل ۴۰ میلیون وام رو باید بدم میلگرد اخه این چه وضعیه آهن که تولید کشور خودمونه مگه یک کیلو اهن چیه که الان شده کیلویی ۸۰۰۰هزار با این اوضاع باید برم یه چادر بخرم توش زندگی کنم چرا میلگرد رو مثل بنزین سهمیه بندی نمیکنن

  • فعلا گزارش درستی از وضعیت موجود نمیشود ارائه کرد؛ ولی آنچه که مشخص است این بازار با این اوضاع فعلا تب‌ دار نوسانات است، مضاف بر اینکه اکنون اختیار بازار هم شش‌ دانگ در دست فولادسازان است؛ وضعیت فعلی هم که با کاهش محسوس حجم عرضه شمش در روز جاری معرف حضورتان هست.

 • رضا دلجو

  بنظربنده بایددولت مردان به فیمت گذاری آهن ومیلگردبایدورودکند یا نسبت به سهمیه بندی طبق پروانه ساختمانی اقدام نماید بنده خونه خودراتخریب کردم باامیداینکه یه خونه ۱۰۰مترنوسازداشته باشم ولی متاسفانه هرروزمیکشه بالادیگرتوان خریدندارم واجاره نشین هم شدم

 • مهندس کریمی

  به نظر بنده انبار دارانی که نقدینگی خود را تبدیل به کالا از نوع آهن و فولاد کرده اند با ورود سامانه بارشی با تعطیلی تقاضا مواجه خواهند شد.از طرفی مرگ خاموش زنگ زدگی انقریب به سراغشان خواهد آمد که باعث ضرر زیادی را به این عزیزان وارد خواهد شد.لذت پیشنهاد میکنم.باید از این التهاب فاصله گرفت

 • م- باقری

  برای یه خونه 100متری که داغونه تازه یک کم پول جمع کردیم تا بسازیم بعد ازاین همه دوندگی های شهرداری و نظام مهندسی میخواستیم اقدام کنیم که قیمتها این قدر بالا رفته که به مرز سکته رسیدیم به نظر من هم باید برای قشری که بساز بفروش نیستند باید با مجوز سهمیه بدهند تورو خدا اگر اطلاع پیدا کردید به ما هم اطلاع بدید

 • فرهاد

  دوستان محترمی که میگویید نخرید یا امسال نسازید، شما دوستان حتمی وضع مالی خوبی دارید… اما من یا امسال من که فکر نمیکنم کم باشن با کلی زحمت درس خواندن و ی پول مختصری جمع کردن که تو این بازار خراب توو قسمت مسکن مشغول بشن، درآمدی جز این کار ندارن… نه از جایی سود میگیرن نه اجاره….همین الان من تو این ۴ ماه ۵۰ درصد از ارزش پولم کم شده یعنی تو ساخت به مشکل میخورم و پول کم میارم…. پیشنهاد من به تمام دوستان که سرمایه کم دارن اینکه این جنگ تجاریه هم داخلی هم خارجی، پس ما با این سرمایه کم نمی‌توانیم مثل خیلی سرمایه‌داران ریسک کنیم چون بوجمون محدودتر میشه و از این کار حذف میشیم..وارد این بازیا نشین، امروز بخرین از فردا بهتره.. چون وقتی پول سنگین زیر زبون اون سرمایه‌دار بره باز فرداش دنبال ی داستان دیگس..پس قربانی فقط ما میشیم که سرمایه محدود داشتیم مرسی از همه دوستان

 • علیرضا

  ●●خیلی مهمه توجه کنید●●
  دوستان الان به بهانه تعطیلات تابستانه کارخانه ها تولید ندارن و یا میلگرد احتکار کردن و بازارو کامل شارژ نمیکنن اگه صبر کنید درصورت نداشتن فروش و تعطیلی کارخانه دچار بحران میشن اونوقت قیمت میلگرد که اصلا به ارز وابسته نیست سقوط میکنه و بازار سرریز میشه.
  1- به هیچ عنوان میلگرد خرید نکنید
  2- در صورت ثبات بازار میلگرد نو بخرید تمیز تازه تولید شده بخرید و از خرید محصولات احتکاری پرهیز کنید
  3-از واسطه خریداری نکنید.
  پول ساختتون بزارید تو بانک معتبر الان سود 18 درصد هم دارن میدن بلکن به من 20 درصد دارن میدن. امسال نسازید روی صبر سال بعد بسازید آسمون به زمین نمیاد.
  سال بعد مصالح قیمت مناسب بخرید نگران چی هستید بخشی از گرانی ها هم با سودش جبران میشه.
  من خودم 2هزارمتر مجتمع تجاری اداری برا ساخت دارم ولی الان با این وضع عمرا بسازم.

 • کاظم پورنوری لیقوان کارشناس راه وساختمان

  اکنون ساخت هر مترمربع خانه اسکلت بتنی با توجه به رعایت مقررات ملی ساختمان و آیین نامه 2800
  تقریبا 4میلیون تومان
  به امید روزی که تمام اعضای خانواده ام منظور افراد و مردم کشورم صاحب خانه ای با استانداردهای بین‌المللی باشند

 • درودگر

  خداوکیلی گرونش کنید من که یک ساله زمینی خریدم یک ساختمان بسازم دیگه نمیتونم یک چوری گرونشون کنید مردم نتونن بخرند شما بخرید و کرایه بدیدن به مردم بدبخت

 • م.م

  سلام
  آخه این دولت هیچ کمکی به مردم جهت خانه دار شدن نکرد چرا حداقل جلوی گرون شدن آهن آلات و مصالح رو نمی گیره.
  تعزیرات، مبارزه با گرانفروشی و… کجان پس اینا؟؟؟؟

 • م ح

  سلام
  منم ۲سال ونیم هست که عقدهستیم
  وبعداینکه وام زمینمون تموم شد
  یه وام گرفتیم واسه یه طاق زدن که الان فقط پول وام بایدبره واسه ی میلگرد فقط
  این واقعا ظلم بزرگیه
  من واقعا دارم زجرمیکشم همه ارزوهام خراب شد

 • یوسف

  واقعیتا درستش اینه که دولت با توجه به پروانه ساختمانی شهروندان، آهن دولتی ارایه کنه
  اصلا شرافتمندانه نیست این عمل کارخانه های همدست تولید اهن و میلگرد که ذخایر ملی را با قیمت جهانی به مردم میدن
  پدر بنده با 68 سال سن، وام مسکن گرفته به اسم من و بردار و خودش، از اول اریبهشت منتظر پایین آمدن قیمت ها هستیم ولی کماکان پولمان که در بانک خوابیده در حال بی ارزش شدن است!
  این درسته که دلالان و کارخانه داران اینگونه عمل میکنند و هیچ نظارتی بر آنها نیست ؟

 • بهلول

  تا زمانی که دغدغه مردم، اینترنت وو تلگرام وو قطعی برق و آبه، کی فکرش میاد ،پیش میلگرد،
  میلگردی که ۹۰ درصدش تولید داخله ،گرون میشه، معلومه فروشنده هاش ،فهمیدن هر وقت ،گرون تر بشه، مشتری هاش بیشتر میشه، هی گرون‌ترش می‌کنن، کسی هم ک نظارت نمی کنه،

 • رضا

  عجب بدبختی داریم الان چند ماهه منتظر اینم که قیمت میلگرد پایین بیاد نا بتونم با چندر غازی که دارم میلگرد بگیرم اما متآسفانه روز به روز که قیمت ها رو چک میکنم داره بدجور قیمت میره بالا نه تنها ذوب بلکه بقیه میلگردهای به درد نخور هم رفتن بالا

 • کریمی

  لازم ماست دولت برای کسانی که در حال ساخت خانه هستند براساس پروانه های صادر شده توسط شهرداری سهمیه میلگرد و سایر آهن آلات را در نظر بگیرد. متاسفانه ناظران عمرانی دولت در حال استراحت هستند و بیچاره شدن هزاران نفر که در حال ساخت خانه هستند را در نظر نمی گیرند.

 • حمید رضوی

  اقا اگر اعتراض کنیم باهم وکسی نخره الکی بالا نمیره اقاجون اگر روی دلاره اهن که مال کشورخودمونه معدن گل گهرسیرجان کل اهن خاورمیانه رو میده. که به کشورای همسایه ارزونترمیفروشید مثه خودرو .این چه قانونیه

 • علی

  تا وقتی که ناظران دولت اقتصادی دولت به حال سکوت بمانند ویا چراغ سبز نشان بدهند روند افزایش همچنان باقی خواهد ماند.
  از طرفی هم که به خاطر فصل کاری ساختمان تقاضایی در بازار اهن وجود دارد کارخانه ها هم از افزایش قیمت فعلا استفاده حداکثری را میبرند.
  با این روند و اوضاع اقتصادی باید برویم همان ساخت خانه کاه گلی را در پیش بگیریم .تا در یک زلزله ۵ ریشتری تلفات هزار نفری داشته باشیم. البته ناگفته نماند که در حال کنونی بعضیا برای اشفته کردن بازار داخل تلاش میکنند

 • هم وطن

  دوستان قیمت اهن الات به دلیل افزایش قیمت کلید ده ها برابر شد
  قیمتشم اصلا پایین نمیاد
  در ضمن کمپینی هم تشکیل شده است… (((خرید اهن الات کلید ساز ممنوع)))…

48

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0