4.4/5
5رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی تجربی تاثیر استفاده از میلگرد با مقاومت بالا بر رفتار ستون بتن

از جمله مصالح پر کاربرد که بخش عمده مصرف فولاد را به خود اختصاص می دهند میلگرد های ساختمانی می باشند. با پیشرفت علم متالورژی و مواد مدتی است که تولید میلگرد های ساختمانی با مقاومت بالا و با مشخصات مکانیکی مطلوب امکان پذیر شده است. میلگرد با مقاومت بالا به میلگردی می شود که تنش تسلیم اسمی آن 550 مگا پاسکال و یا بیشتر بوده و هم چنین ازدیاد طولی گسیختگی آن 7 درصد و یا بیشتر باشد.

امروزه ارتباط تنگاتنگ توسعه پایدار و نحوه استفاده از منابع و ثروت های خدادادی هر کشور امری بدیهی است. چنان چه بسیاری از کشورها با آینده نگری و به منظور حفظ ذخایر ملی خود به دنبال شناسایی و کشف روش های جدید به منظور تولید مصالح با کیفیت تر و مقرون به صرفه تر هستند.

ما نیز در کشورمان دارای متابع فراوان فولاد هستیم و از آن جا که منابع فعلی سرانجام روزی به اتمام خواهد رسید لذا نحوه استفاده از این منابع اهمیت دو چندان می یابد. بنابراین با بهره مندی از مصالح مرغوب تر و با مقاومت بالاتر می توانیم علاوه بر کاهش مصرف از منابع طبیعی فعلی درست و بهینه استفاده کنیم.

بزرگ ترین مزیت استفاده از آرماتورهای با مقاومت بالا به جاری آرماتورهای معمولی کاهش تراکم آرماتورها در اعضای بتنی متراکم است و از آن جا که همواره یکی از مشکلات عمده در اجرای ستون های بتن آرمه انباشتگی و تراکم زیاد آرماتورها می باشد، لذا با استفاده از این نوع میلگردها می توان تا حدود زیادی این مشکل را بر طرف کرد.

مزایای دیگر استفاده از میلگرد های با مقاومت بالا عبارتند از:

 • کاهش سطح مقطع میلگرد لازم و کاهش مقدار آرماتور مصرفی
 • قرارگیری راحت تر و مناسب تر بتن در بین آرماتورها
 • کاهش آسیب های زیست محیطی به علت استفاده بهینه از مواد و مصالح و کمک به توسعه پایدار در کشور
 • صرفه جویی در هزینه های کارگری و آرماتوربندی
 • صرفه جویی و کاهش در هزینه های مربوط به حمل و نقل میلگردها
 • کاهش زمان ساخت سازه

آشنایی با انواع میلگردها

یکی از مهم ترین تفاوت های میلگردهای با مقاومت بالا و میلگرد معمولی تفاوت در نمودار تنش کرنش این دو نوع آرماتور است به گونه ای که آرماتورهای معمولی دارای ناحیه تسلیم مشخص در نمودار خود هستند ولی هرچه مقاومت تسلیم میلگردها بیشتر می شود و به اصطلاح مقاومت بالاتر می شوند ناحیه تسلیم آن ها بیشتر غیر قابل تشخیص می گردد.

دو روش دیگر نیز برای تعیین تنش تسلیم آرماتورها معرفی شده است که در آن تنش نظیر کرنش 0035/0 به عنوان تنش تسلیم میلگرد با مقاومت بالا تعریف می گردد. در حال حاضر در کشور آمریکا آرماتورهای با مقاومت بلا حتی با مقاومت تسلیم 120 تولید می شوند. در ژاپن نیز آرماتورهای با مقاومت تسلیم 100 هم اکنون در ساختمان سازی و در اعضای مقاوم در برابر زلزله مورد استفاده قرار می گیرد.

در کشور آمریکا آرماتورها در استاندارد ASTM به سه دسته کلی A615، A706 و A1035 تقسیم بندی می شوند. این تقسیم بندی براساس نوع میلگرد، جنس میلگرد، روش تولید میلگرد و خصوصیات مکانیکی آن ها انجام گرفته است.

میلگرد A706

ای نوع میلگرد خود به دو رده 420 مگا پاسکال و 550 مگا پاسکال تقسیم می شود. احتمالا رده 550 مگاپاسکال اولین آرماتور با مقاومت بالا خواهد بود که به طور گسترده در آمریکا به منظور طراحی سازه های مقاوم در برابر زلزله مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جا که ازدیاد طول میلگرد در لحظه گسیختگی یک معیار مهم برای استفاده میلگردها در سازه های مقاوم در برابر زلزله می باشد.

مقایسه این دو رده میلگرد نشان می دهد که اگر چه ازدیاد طول برای تمام اندازه های میلگردهای این دو رده مشابه نمی باشند ولی میلگردهای با قطر 22 و 25 و 29 میلی متر دارای ازدیاد طول یکسان هستند و به احتمال زیاد بتوان این اندازه از میلگردهای رده 550 مگا پاسکال را به عنوان آرماتور طولی در اعضای مقاوم در برابر زلزله مورد استفاده قرار داد که در این صورت آرماتورها در اثر زلزله تسلیم خواهند شد.

میلگرد A1035

ساختار این نوع میلگرد از مواد کم کربن و با کروم زیاد تشکیل شده است که سبب مقاومت بالای آرماتور می شود.

این دو نوع میلگرد برای اولین بار در سال 2004 در دو رده 690 و 830 مگا پاسکال تولید شد.

4.4/5
5رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0